TrickBot Botnet – novi Ransomware pod nazivom Diavol
Akteri pretnji koji stoje iza zloglasnog malvera TrickBot povezani su sa novim sojem ransomwarea pod nazivom “Diavol”.
Trojanac se pokazao kao veoma otporan
Diavol i Conti ransomware payloads raspoređeni su na različitim sistemima u slučaju neuspešnog napada na jednog od njegovih kupaca ranije ovog meseca, rekli su prošle nedelje istraživači iz Fortinet-ove FortiGuard Labs. TrickBot, bankarski trojanski virus koji je prvi put otkriven 2016. godine, tradicionalno je kriminalno rešenje zasnovano na operativnom sistemu Windows i koristi različite module za obavljanje širokog spektra zlonamernih aktivnosti na ciljnim mrežama, uključujući krađu poverljivih podataka i sprovođenje napada ransomware-a. Uprkos naporima organa za sprovođenje zakona da neutrališu botovsku mrežu, neprekidno razvijajući malver se pokazao kao vrlo otporna pretnja.
Kaže se da je Diavol do danas učestvovao u jednom incidentu. Izvor upada još uvek nije poznat. Jasno je, međutim, da izvorni kod payload-a ima sličnosti sa Conti-jem, iako je utvrđeno da se u potraživanju otkupnine ponovo koristi neki jezik iz Egregor ransomware-a. Kao deo prilično jedinstvene procedure šifrovanja, Diavol radi koristeći asinhrone pozive procedura (Asynchronous Procedure Calls – APC) u korisničkom režimu bez simetričnog algoritma šifrovanja, rekli su istraživači. Obično autori ransomware-a žele da dovrše operaciju šifrovanja u najkraćem vremenu.
Asimetrični algoritmi šifrovanja nisu očigledan izbor jer su znatno sporiji od simetričnih algoritama. Još jedan aspekt ransomware-a koji se izdvaja, je oslanjanje na tehniku anti-analize kako bi zametnuo svoj kod u obliku bitmap slika, odakle se rutine učitavaju u buffer sa dozvolama za izvršavanje. Pre zaključavanja fajlova i promene desktopa u otkupnu poruku, neke od glavnih funkcija koje je Diavol obavljao uključuju registraciju žrtvinog uređaja na udaljeni server, okončanje izvršenih procesa, pronalaženje lokalnih diskova i fajlova u sistemu za šifrovanje i sprečavanje oporavka brisanjem kopija.
Izvor: Thehackernews