BIZIT 11 - prvi dan

Tužba protiv Intel-a zbog Raptor Lake nestabilnosti

Korisnik Intel Core i7-13700K procesora iz SAD-a, tužio je Intel zbog sumnje da kompanija prodaje defektne procesore 13. i 14. generacije napravljene tokom 2022. i 2023. godine.
Ovaj korisnik je u januaru prošle godine kupio pomenuti procesor, nakon čega je utvrdio da je on nestabilan i da je uzrok čestog restartovanja i kraha računara.

PCPress.rs Image

U tužbi se navodi da je procesor bio uzrok čestih neočekivanih zacrnjenja ekrana, restartovanja računara i drugih problema koji su onemogućavali normalan rad. Problemi nisu rešeni ni nakon instalacije zakrpe koju je Intel objavio za svoju 13. generaciju procesora.

U tužbi se citiraju različiti izveštaji iz medija i postovi na društvenim mrežama od decembra 2022. godine, koji opisuju probleme sa Intel-ovim procesorima 13. i 14. generacije, poznatim kao Raptor Lake. U njima su dokumentovani neobjašnjivi kvarovi i nestabilnosti sistema, kao i procenat povraćaja proizvoda koji je veći od očekivanog i uobičajenog. Navedeno je da je od kraja 2022. godine i tokom 2023. godine Intel znao za defekt, ali da je i dalje nastavio da ga reklamira naglašavajući njegovu brzinu i performanse, a da nigde nije pominjao bilo kakve probleme sa procesorom. Stoga ovaj korisnik smatra da je kompanija počinila prevaru navodeći kupce na pogrešan zaključak o procesoru, kao i da je prekršio opšte poslovne zakone.

Pročitajte i:  Core Ultra 5 245K vs. Ryzen 5 9600X: Iskoristiti najbolje od loše situacije

Intel je priznao da imaju problem sa ovim procesorima u julu 2024. godine, objavom u jednom postu. „Na osnovu opsežne analize Intel Core 13./14. generacije desktop procesora koji su nam vraćeni zbog problema sa nestabilnošću, utvrdili smo da povišeni radni napon uzrokuje probleme sa nestabilnošću u nekim desktop procesorima 13./14. generacije“, objasnio je Intelov menadžer za komunikacije Tomas Hanaford. „Naša analiza vraćenih procesora potvrđuje da povišeni radni napon potiče od mikrokodnog algoritma što dovodi do netačnih zahteva za napon procesora.“

U septembru, Chipzilla je pružila više detalja uz objavljivanje analize osnovnog uzroka problema, koji kompanija naziva „Vmin Shift Instability“. Vmin se odnosi na minimalni napon za ispravan rad čipa. Tada je navedeno da je Intel lokalizovao problem u IA jezgru, gde je dolazilo do nestabilnosti pod povišenim naponom i temperaturom. Primećeno je da u takvim uslovima može da dođe do pomeranja radnog ciklusa taktova što je bio uzrok uočene nestabilnosti sistema.

Intel je izdao tri zakrpe mikrokoda u cilju rešavanja problema. 0x125 objavljen u junu 2024. godine namenjen podešavanju Enhanced Thermal Velocity Boost (eTVB) algoritma; 0x129 iz avgusta 2024. godine koji je adresirao je visoke napone zahtevane od strane procesora; i 0k12B koji uključuje prethodna dva ažuriranja i dodatno sprečava procesor da zahteva povišen napon kada je u stanju mirovanja ili pod malim opterećenjem.

Pročitajte i:  Intel ostao bez udela na tržištu diskretnih GPU-ova

Proizvođač čipova je takođe u avgustu najavio dvogodišnje produženje garancije za određene pogođene čipove i proširio je program dodatnim detaljima podrške.

Izvor: The Register

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *