Alfa (skoro) kao Supersmart
Nakon problema izazvanih pregrevanjem baterije na Galaxy Note 7 modelu, nestrpljivo smo očekivali Samsung‑ovu reakciju koja bi trebalo da vrati poverenje kupaca. Teško breme prvenca po tom zadatku palo je na Galaxy A5.
Problem pregrevanja nije poremetio samo poslovne planove giganta iz Koreje za drugu polovinu prošle godine, već je imao i ozbiljan (negativni) finansijski uticaj, a možda i još veći uticaj na imidž brenda. Zato je pred Samsung‑om težak zadatak – naredni modeli treba da opravdaju renome kompanije, pa čak i da prevaziđu očekivanja korisnika. Samsung Galaxy A5 (model za 2017. godinu) je prvi telefon koji je ugledao svetlost dana nakon famoznog Galaxy Note 7. Verovatno je to razlog zašto je pomenuti model doneo mnogo više noviteta nego što se predviđalo. Pre nego što krenemo dalje, podsetićemo se nomenklature: prema Samsung‑ovoj klasifikaciji A (Alpha) serija podrazumeva Ultra‑Mid‑Range uređaje, dok S (Supersmart) i Note serije pripadaju uređajima visoke klase. Drugim rečima, Galaxy A5 se pozicionira u višu srednju klasu, ali je iz pomenutih razloga Samsung odlučio da ovaj model „pogura“ ka višoj klasi. U svetu je predstavljen u januaru, dok se u našoj zemlji našao u prodaji početkom februara.
A5 je od svog prethodnika nasledio samo ime, dok se sve ostalo prilično razlikuje. Brisanje, ili makar minimizovanje razlika između S i A serije na ovom modelu je očigledno već i po izgledu. Galaxy A5 gotovo da kopira S7 dizajn, doduše u (za nijansu) manjem kućištu. Dijagonala ekrana je 5.2 inča, rezolucija je Full HD, a displej je zasnovan na Super AMOLED tehnologiji i zaštićen Corning Gorilla staklom. Na prednjem tasteru implementirana je kontrola otiska prsta, koja predstavlja još jednu potvrdu o nameri Samsung‑a da sa ovim modelom smanji granice između srednje i visoke klase telefona.
Kvalitet i zasićenost boja na ekranu su na vrhunskom nivou, ali Samsung se nije zadržao na tome, već softver omogućava manuelno podešavanje nivoa zasićenosti osnovnih boja. Pomenuli bismo i interesantan detalj u okviru tog softvera koji, barem u teoriji, može da obezbedi bolji noćni odmor korisnicima ovog telefona. Naime, naučna ispitivanja pokazala su da plavo svetlo negativno utiče na kvalitet sna, pa je Samsung implementirao Blu Light Filter mod koji u noćnim satima smanjuje intenzitet plave boje na ekranu. Tu funkcionalnost podržava i instalirani Android 6.0.1 operativni sistem koji je prilagođen ugradnjom Samsung TouchWiz interfejsa. Najavljen je i update na naredni Android, Nougat, koji će biti dostupan pre kraja aprila ove godine.
Galaxy A5 je zasnovan na novom Exynos 7880 osmojezgarnom procesoru. U odnosu na procesor iz prošlogodišnjeg modela, on je ubrzan sa 1.6 na 1.9 GHz, a grafika se zasniva na Mali T830MP3 GPU. RAM je porastao na impresivna 3 GB, a za smeštaj podataka odvojeno je 32 GB. MicroSD slot za proširenje skladišne memorije podržava kapacitete do 256 GB. AnTutu benchmark daje rezultat od 60.458 poena, što je dosta niži skor od S7, ali i dalje predstavlja odličan rezultat.
Baterija Galaxy A5 je ugrađena u telefon i nije je moguće izvaditi, osim u servisu. Razlog za to je dvojak. Prvo, dizajneri su očigledno sigurni da neće ponovo imati sličnih problema i da im se neće ponoviti propust kakav su imali kod Note 7 modela. Osim toga, Galaxy A5 je vodootporan telefon, pa je bio neophodan stepen zaptivenosti telefona koju nije moguće ostvariti s poklopcem koji se skida. Telefon poseduje IP68 sertifikat koji garantuje vodonepropusnost do dubine od jednog i po metra, u periodu od 30 minuta. U tom svetlu, interesantno je i da je Samsung odlučio da, pored USB Type‑C porta koji služi za povezivanje telefona sa računarom i njegovo punjenje, zadrži i standardni 3.5 mm priključak za slušalice.
Kapacitet baterije je 3000 mAh, uz mogućnost veoma brzog punjenja. Do 80% kapaciteta stiže se samo za 60 minuta, dok je za pun kapacitet potrebno držati telefon na punjaču još samo dodatnih 30 minuta. Efikasnost ugrađenog procesora je važna za kontrolu potrošnje. Slušanje muzike (kada je ekran ugašen), praktično se neće osetiti: za sat vremena te aktivnosti baterija će se potrošiti samo 3 do 4 odsto. Gledanje videa za isti vremenski period potrošiće 8 do 10 odsto baterije, a igranje igrica 13 do 15 odsto.
Još jedna neobična stvar je da su na ovom modelu upotrebljene identične kamere. I prednja i zadnja kamera imaju rezoluciju 16 Mp, što će najviše obradovati ljubitelje selfija. Kvalitet fotografija je iznad proseka, uz minimalnu količinu kolornog šuma. Jedan od retkih detalja koji distancira ovaj model od premium klase je ograničenje snimanja video zapisa na rezoluciju 1080p. Prema svemu što smo videli, novi Galaxy A5, iako je cenovno ostao u srednjoj kategoriji, u mnogim segmentima zadire u S seriju Samsung telefona. Odnos cene i performansi mu je mnogo bolji nego kod S serije i time sebi otvara vrata ka najširem tržištu. Nadamo se da je proces internog testiranja svakog modula u telefonu bio daleko rigorozniji i detaljniji nego ikad ranije. Samsung Galaxy A5 će, ukratko rečeno, pružiti visok kvalitet korisničkog iskustva, ali i dugotrajnost, pa u ovom trenutku predstavlja investiciju o kojoj vredi ozbiljno razmisliti.
Samsung Galaxy A5 | |
Displej | 5.2 inča, 1080×1920 piksela, Super AMOLED s Corning Gorilla Glass |
CPU | Exynos 7880 Octa-core 1.9 GHz Cortex-A53 |
GPU | Mali-T830MP3 |
Memorija | 3 GB RAM, 32 GB storage, proširivo do 256 GB (MicroSD) |
SIM | Nano SIM |
Baterija | 3000 mAh |
Kamere | 16 Mp zadnja, 16 Mp prednja, 1080p video |
OS | Android 6.0.1 |
Ostalo | Čitač otiska prsta, FM Radio, IP68 sertifikat, Bluetooth 4.2, GPS, NFC, WLAN |
Cena | 450 € |
Branislav Bubanja