BIZIT 2024

Apple se bori sa Tencentom i ByteDance-om oko in-app plaćanja u Kini

Prema izveštaju Bloomberga, Apple je vršio pritisak na kompanije ByteDance i Tencent da zatvore rupe u Kini koje omogućavaju korisnicima da koriste spoljne sisteme plaćanja za kupovine unutar aplikacija. Apple želi svoju proviziju od 30 procenata, što je poznata praksa u zapadnim zemljama.

PCPress.rs Image

Pritisak počeo u maju

Ovaj pritisak je navodno počeo u maju, kada je Apple upozorio Tencent da će odbiti ključna ažuriranja za WeChat ako ne ukloni mogućnost plaćanja van Apple-ovog ekosistema. Tencent je ispunio ovaj zahtev i izdao ažuriranje u julu, ali je Apple otišao korak dalje.

WeChat sadrži hiljade mini-igara i iskustava trećih strana. Apple je tražio od Tencenta da onemogući komunikaciju u igri između kreatora i igrača, jer to može biti još jedna mogućnost za korišćenje trećih sistema plaćanja. Tencent još uvek nije ispunio ovaj zahtev.

U junu je Apple navodno slično postupio sa ByteDance-om, preteći da će obustaviti ažuriranja za Douyin, kinesku verziju TikToka, ukoliko ne ukloni mogućnosti koje korisnike odvode od Apple-ove provizije. Prema izveštaju, ByteDance još uvek nije dao zvaničan odgovor.

Pročitajte i:  Ažurirajte svoje AirPods slušalice i otključajte potpuno nove funkcije besplatno

Ovo su agresivni potezi Apple-a. Iako je Kina najveće tržište pametnih telefona na svetu, iPhone nije vodeći brend u zemlji. Prošlog kvartala nije bio među prvih pet u prodaji, a kompanija je nedavno zabeležila pad profita od 6,5 procenata.

Treba napomenuti da ni ByteDance ni Tencent nisu kompanije koje brane interese malih korisnika. Ove velike korporacije takođe naplaćuju provizije kreatorima sadržaja i verovatno ne žele da Apple dodatno utiče na njihove profite.

Portparol Apple-a je dao kratak komentar za Bloomberg, navodeći da smernice kompanije nalažu da prodaja svih digitalnih proizvoda mora ići preko njenog sistema i da tim za pregled može odbiti aplikacije koje krše ovo pravilo. Ni Tencent ni ByteDance nisu komentarisali za Bloomberg.

Kina, kao i ostatak sveta, pojačava kontrolu nad zatvorenim ekosistemima poput Apple-ove App Store. Uprkos oklevanju zemlje da dozvoli zatvorene sisteme koje kontroliše jedan entitet, izvršni direktor Apple-a Tim Kuk ostaje optimističan u vezi sa izgledima kompanije u Kini. „Nastavljamo da verujemo u dugoročnu priliku u Kini,“ rekao je tokom nedavne konferencije o zaradama.

Pročitajte i:  Apple odobrava iDOS 3 nakon promene pravila

Apple se suočava s brojnim pravnim preprekama širom sveta zbog svoje politike naplate provizija. Evropska komisija je donela odluku da Apple mora omogućiti programerima aplikacija da korisnike usmeravaju na spoljne sisteme plaćanja. Kompanija se suočava i sa potencijalnim kaznama od EU, do 10% globalnog godišnjeg prihoda. U SAD-u, Epic je tužio Apple zbog politike provizija, a mnoge druge kompanije su izrazile zabrinutost. Treba napomenuti da Tencent poseduje 40% udela u Epic Games-u.

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *