Top50 2024

Budućnost u ruci

Sa više od 108.000 posetilaca, ovogodišnji MWC nastavio je trend rasta i ponovo postavio rekord u posećenosti, a kako stvari stoje, uskoro će morati da traži novi dom – Fira Barselona polako ali sigurno postaje tesna za industriju mobilnih uređaja.

PCPress.rs ImageSlogan ovogodišnjeg Sajma MWC – The Next Element – najbolje je opisao novu ulogu pametnih mobilnih uređaja u svim sferama naših života. Od trenutka kad otvorimo oči dok ih ne zatvorimo, gledamo u ekran pametnog telefona i tableta, koji svakim danom postaju pametniji. Bilo da se radi o hardverskim ili softverskim inovacijama, svakodnevno viđamo neke promene. Akcenat ovogodišnjeg Sajma bio je na novim tehnologijama, boljoj i kvalitetnijoj komunikaciji, ali i unapređenjima na svim bitnim poljima. Novi uređaji polako ali sigurno prate rast tržišta mobilnih uređaja, a evidentno je da ukoliko u svakoj generaciji ne predstavite nešto revolucionarno – poješće vas moćna konkurencija ili nezadovoljni korisnici.

S porastom upotrebe mobilnih uređaja (posebno telefona), evidentan je pad kupovine i korišćenja tableta, a povećanje prodaje telefona s velikim dijagonalama – takozvanih fableta. Trend je uzeo toliki mah da svaki proizvođač svoju najbolju liniju telefona nudi u „regularnoj“ i „plus“ verziji s većim ekranom, obično blizu dijagonale 6 inča.

Činjenica da sadržaj (vesti, multimediju, društvene mreže, neformalne komunikacije) konzumiramo mnogo više putem telefona nego računara i televizora, uticala je na to da evolucija prati mobilne uređaje. Dobar primer su društvene mreže, koje su za pet godina potpuno transformisale tržište reklama kojim je već 70 godina dominirala televizija. Reklame sada stižu do pažljivo ciljane publike, u odabrano vreme, sa specifičnim sadržajem… sve to televizija nije mogla da omogući.

Živimo u vremenu kada je pažnja korisnika desetostruko smanjena, a skraćenica TLDR (Too long – didn’t read) najčešća kada nekom želite nešto da objasnite. Korisnici žele „sažvakane“ informacije, odmah. Kašnjenje od nekoliko minuta pravi astronomske razlike, a tu se opet vraćamo na komunikacije i uređaje na kojima konzumiramo sav sadržaj koji smo pomenuli. Svi žele brze uređaje, velikih ekrana, na brzim mrežama, i to je trend koji gura čitavu industriju napred. Pametni telefoni sve su pametniji, a evolutivni koraci jasno se vide: modularni telefoni, 3D, snimanje u 360 stepeni i virtuelna realnost postaju sve bolji i bliži korisnicima, taman dok na red ne stignu revolucionarne stvari, kao što su upotrebljivi savitljivi ekrani ili prostorni hologrami.

Sinergija brzih uređaja i brze komunikacije otvorila je vrata nizu novih primena. Tako je većina izveštača sa MWC‑a umesto velikih DSLR aparata i mnoštva objektiva sa sobom nosila pametni telefon i prenosivi računar. Više smo viđali 360 kamerice nego masivne kamere, a punjači su svima virili iz džepova. Prvi put imali smo priliku da vidimo pravu primenu virtuelne realnosti (a da nisu samo igre i zabava), pred kojom puca horizont novih mogućnosti, posebno kada smo nezvanično čuli da jedan od velikih „igrača“ ima spremnu verziju VR kompleta koji ne zahteva kablove za povezivanje s računarom.

Tempo IT industrije, posebno njenog mobilnog segmenta, znatno je ubrzan, a korisnici od svakog novog uređaja očekuju nešto revolucionarno. Proizvođači su zbog toga u vrlo nezgodnoj poziciji, a najveću korist imaju upravo kupci jer je hardverska snaga njihovih džepnih računara ekvivalentna nekoliko godina starim desktop mašinama. Zasad su jedina ograničenja ekran i baterija, i to su polja na kojima u narednim godinama treba da očekujemo tehnološke proboje.

Ne treba zaboraviti ni bezbednosni aspekt mobilnih komunikacija, koje su zbog svoje prirode podložne malicioznim napadima, a ni činjenici da 90 odsto korisnika nema nikakav antivirusni softver na svom pametnom telefonu/tabletu iako ih koriste za mobilno bankarstvo, beskontaktno plaćanje i čuvanje šifara za esencijalne naloge.

Osvežavajuće je naći se pred velikim brojem snažno motivisanih izlagača koji nude svoje viđenje sutrašnjice, posebno kada se radi o mobilnom segmentu, a mi se nadamo da smo uspeli da vam prenesemo barem deo te uzavrele atmosfere.

Pročitajte i:  Sony razvija novu prenosivu konzolnu

Nokia 3310 2017.

PCPress.rs ImageNajveća prašina na Sajmu MWC 2017. podigla se oko predstavljanja moderne verzije ikone mobilne telefonije – telefona Nokia 3310. Potrebno je nešto manje od 50 evra da evocirate uspomene iz mladosti i kupite ovaj telefon koji se baš i ne može nazvati previše pametnim. Nokia 3310 2017, kako joj je puno ime, poseduje ekran dijagonale 2,4 inča rezolucije 320×240 piksela, 16 MB interne memorije i kameru rezolucije 2 Mp. Operativni sistem podseća na one kod nešto starijih modela iz perioda kada je Nokia počela da pravi pametne telefone. Za komunikaciju se brine i Bluetooth, a telefon ne podržava 3G mrežu. Baterija će biti izdržljiva i veoma će podsećati na onu starog modela, pa ćete se s punjačem družiti jednom nedeljno. Sve u svemu, zanimljiv uređaj koji pre svega puca na nostalgiju.

LG – šesta sreća

Najprijatnije iznenađenje dočekalo nas je već na prvoj konferenciji, na kojoj je LG otkrio svog naslednika prestižne serije G. LG je, očekivano, odustao od koncepta modularnog telefona (G5), a novi G6, iako nije imao lak zadatak, prevazišao je i optimistička očekivanja. S novim odnosom stranica 2:1, izuzetno malim okvirom oko ekrana, minimalističkim dizajnom i jakim hardverom, G6 je zasigurno najprijatnije iznenađenje Sajma. U prelepom aluminijumskom telu, izbalansiranih dimenzija, LG je smestio 5,7‑inčni ekran QHD+ rezolucije (2880×1440 piksela), Snapdragon 821, 4 GB memorije i opcije sa 32 i 64 GB internog skladišta proširivog microSD karticama. Na zadnjoj strani su dve kamere rezolucije po 13 Mp, dok je prednja širokougaona od 5 Mp. LG se hvali i kućištem otpornim na vodu i prašinu, kao i velikom baterijom kapaciteta 3300 mAh, koja bi trebalo da omogući odličnu autonomiju, posebno jer telefon koristi izbalansirani Snapdragon 821 čipset.

Huawei – P10 u bojama prirode

PCPress.rs ImageHuawei je predstavio dugoočekivani P10, zajedno sa P10 Plus, ako i novi pametni sat Watch 2. P10 i P10 Plus imaju Leica kamere (Plus verzija nešto bolju – sa brzim Leica Summilux – H sočivom), i dolaze sa ekranima dijagonale 5,1, odnosno 5,5 inča i Gorilla Glass 5 zaštitom. Hardver koji ih pogoni čine osmojezgarni Kirin 960 sa 4 GB radne i 64 GB interne memorije i moćne baterije kapaciteta 3200 i 3750 mAh. Primarna kamera sastoji se od dva zasebna sočiva: jednog od 12 Mp i jednog od 20 Mp (crno‑belo) i oba podržavaju optičku stabilizaciju sa hibridnim autofokusom. Huawei je ove godine predstavio svoje nove modele u veoma živopisnim bojama, a posebno izdvajamo zelenu i plavu koje deluju veoma interesantno. Detaljan test novog P10 telefona pročitaćete u ovom broju „PC“‑ ja.

Sony i Samsung bez mnogo pompe

Samsung je iskoristio konferenciju da govori o velikoj 5G ofanzivi, ali i o novim tabletima, u trenutku kada tržište tableta polako ali sigurno opada. To ih nije omelo da novi Tab S3 bude impresivan. Veliki ekran dijagonale skoro 10 inča i QXGA rezolucije (2048×1536 piksela) pokreće moćni Snapdragon 820 čipset u saradnji sa 4 GB RAM‑a i 32 GB internog skladišta, proširivog microSD karticama. S obzirom na dimenzije, ovaj tablet raspolaže dobrim kamerama (13 Mp nazad i 5 Mp napred), a tu su i AKG zvučnici, masivna baterija kapaciteta 6000 mAh, te S‑Pen olovka. Veliki metalni Galaxy Book 12 je „tabletoliki“ prenosivi računar sa SAMOLED ekranom dijagonale 12 inča i rezolucijom 2160×1440 piksela.

PCPress.rs ImageSony je hteo da zadivi posetioce novom linijom Xperia, ali to im baš i nije pošlo za rukom. Perjanica je novi premijum XZ model koji se hvali 4K HDR ekranom. Dok ne stigne na tržište, serija Xperia X osvežena je XA1 i XA1 Ultra modelima. Iznenađenje je što oba telefona pokreće MediaTek Helio P20 čipset, sa 3 GB kod XA1 i 4 GB RAM‑a kod XA1 Ultra. Glavne kamere na oba telefona imaju 23 Mp, a prednje se razlikuju tako što XA1 ima 8 Mp, a XA1 Ultra čak 16 Mp. Ekrani se prilično razlikuju, pa manji ima dijagonalu 5 inča, a Ultra 6 inča, što ga svrstava u kategoriju fableta. Cena je otkrivena samo za XA1, koji će se naći u prodaji krajem marta za oko 300 dolara.

Pročitajte i:  Najbolje iz 2024. godine: Desktop računari

Lenovo Šareno, moderno i inovativno

Nakon velike ofanzive njihovog modularnog Moto Z telefona, Motorola je i ove godine pripremila nekoliko iznenađenja.

PCPress.rs ImageOvogodišnji nastup kompanije Lenovo pokazao je pravu transformaciju brenda na kojem se radilo poslednjih nekoliko godina. Pored logotipa koji je nedavno redizajniran, primetne su žive boje po kojima se štand ove kompanije upadljivo izdvajao od svih ostalih. Lenovo želi da ostavi utisak moderne kompanije kako u tehnološkom, tako i u vizuelnom identitetu, posebno okrenute mlađim korisnicima koji cene i tehnologiju i moderan pristup.

Lenovo je bio strpljiv s predstavljanjem novih uređaja, pa su na MWC 2017 bili izloženi skoro svi noviteti. Pođimo od Tab 4 tableta u verzijama sa 8 i 10 inča, uz Plus verzije oba modela s nešto boljim ekranima i hardverom. Slabije Tab 4 verzije imaju HD ekran i pokreće ih Snapdragon 425 sa 2 gigabajta RAM‑a, dok Plus verzije imaju Full HD ekran i Snapdragon 625, u paru sa 4 GB RAM‑a. Sve Tab verzije namenjene su radu s više korisnika, a tu su i specifični dodaci, kao što su šarena zaštitna futrola za decu i zaštitna futrola s tastaturom.

PCPress.rs ImageYoga porodica pojačana je 720 serijom u verzijama 13 i 15 inča sa 4K ili Full HD ekranima te Core i7 procesorima, 16 GB memorije i PCIe SSD‑om do 1 TB. Sve to u ultratankom kućištu, s baterijom koja daje osam, odnosno deset sati autonomije kod 15‑inčnog modela, ili 9,5, te 10,5 sati kod „trinaestice“, u zavisnosti od toga imate li FHD ili UHD ekran. Ako vam dimenzije dva pomenuta modela ne odgovaraju, tu je Yoga 520 sa 14‑inčnim ekranom, koji skoro ni po jednoj stavci ne zaostaje za serijom 720, a nudi i hibridno skladište kombinacijom PCIe SSD‑a i regularnog HDD‑a. Sve to u metalnom kućištu, i kao i na Yoga 720, sa senzorom otiska prsta za dodatnu bezbednost.

PCPress.rs ImageI modularni MIIX se ponovio, pa verzija 320 nudi 10,1‑inčni ekran, Intel Cherry Trail T3 CPU, mogućnost dodavanja 4G modula, te do 4 GB štedljive DDR3L memorije i 128 GB eMMC skladišta u kućištu debljine 9 mm (17,5 mm s tastaturom). Sve to s baterijom koja garantuje da vas neće izdati bar deset sati svakog dana.

Nakon velike ofanzive njihovog modularnog  Moto Z telefona Motorola je i ove godine spremila nekoliko iznenađenja za publiku. Pored svog udarnog modela koji nastavlja Moto nasleđe, predstavljeni su uređaji namenjeni onima koji ne žele da na nov pametni telefon potroše dve srpske prosečne plate. Moto G5 i Moto G5 Plus su pristupačni modeli srednje klase, a osnovna razlika ogleda se u dijagonali ekrana: Moto G5 ima ekran dijagonale 5, a Moto G5 Plus 5,2 inča, sa Full HD rezolucijom na oba modela. Moto G5 pokreće Snapdragon 430, s verzijama od 2 i 3 GB RAM‑a te 16, odnosno 32 GB interne memorije koju je moguće proširiti microSD karticama. Zadnja kamera je 13 Mp f/2.0, a prednja 5 Mp f/2.2, dok se za autonomiju brine baterija kapaciteta 2800 mAh. Sve to radi pod operativnim sistemom Android Nougat. Slabija verzija sa 2 GB RAM‑a i 16 GB internog skladišta trebalo bi da košta oko 200 evra.

Kod većeg modela hardver je pojačan, pa srce kuca u ritmu odličnog Snapdragon 625 procesora i možete birati verzije sa 3 ili 4 GB RAM‑a, odnosno 32 ili 64 GB internog skladišta plus microSD. Baterija je većeg kapaciteta nego na G5 (3000 mAh), a kamere daju 12 odnosno 5 Mp slike. Cena je najavljena samo za verziju sa 3 GB RAM i 32 GB skladišta i iznosi 280 evra.

Pročitajte i:  Zdravlje, lepota, funkcionalnost, trajnost: Četiri razloga za Huawei Watch GT 5 seriju pametnih satova

HTC Šutiranje dinosaurusa i hodanje po dasci

Trenutak kada dinosaurusi kreću da skakuću oko vas i da vas grickaju veoma je napet i treba ga doživeti, posebno jer deluje komično iz ugla posmatrača.

PCPress.rs ImageJedna od kompanija koja se nije previše hvalila novitetima na ovogodišnjem MWC sajmu – HTC – i te kako je imala zabavnog sadržaja za sve posetioce koji su se našli u blizini. Dva velika štanda jedan naspram drugog pokrivala su različitu tematiku, jer je jedan brendiran kao HTC, a dok su na drugom preovladavali Vive logotipi.

Velika gužva uvek nagoveštava dobru zabavu, pa smo iskoristili priliku da se još jednom poigramo sa U Play i U Ultra telefonima, ali i da vidimo HTC Desire 650, najnovijeg predstavnika porodice Desire. Bez mnogo pompe, HTC je predstavio dodatak porodici uređaja Vive – Vive Tracker, koji služi za praćenje objekata ili delova vašeg tela zarad jednostavnijeg mapiranja i više realizma u virtuelnoj realnosti. Pravu primenu Tracker dodataka videli smo kada su nam stavili jedan oko pojasa, po jedan na svaku nogu i dali kontrolere, uz upozorenje da jedan služi kao pištolj, a drugi kao nož. Nismo ni stigli da se objasnimo kako se menja okvir, a na nas su krenuli talasi krvožednih dinosaurusa. Od malih, koje zahvaljujući Tracker‑u možete jednostavno da šutnete, preko velikih u koje morate isprazniti ceo šaržer, do T‑Rex‑a za kojeg je potrebna nebeska pomoć. Ako ne reagujete brzo, kao što vaš autor nije, dinosaurusi će vas pojesti bez obzira na veličinu kamena iza kojeg ste se sakrili. Realističnost je na visokom nivou, a trenutak kada dinosaurusi kreću da skakuću oko vas i da vas grickaju veoma je napet i treba ga doživeti, jer deluje veoma komično kada gledate sa strane.

PCPress.rs ImageNakon jurnjave po preistoriji, autoru ovih redova bio je još strašniji VR demo oko kojeg se pravila najveća gužva – hodanje po dasci na ivici solitera. Stavite VR kacigu na glavu, uzmete kontrolere u ruke, pritisnete dugme u liftu i popnete se na krov gde vas čeka daska, a vetar opako fijuče oko glave. Da stvar bude gora, nestabilna daska po kojoj hodate je realna i specijalno je montirana za ovu priliku, samo se nalazi na 2 cm od poda, a ne 150 metara iznad zemlje. Ako se bojite visine, osećaj je zastrašujući i ne preporučuje se onima sa slabim srcem, jer vaš mozak ovo percipira kao stvarnu situaciju, a zvuk, realna daska na kojoj se klatite i HTC Vive čine iskustvo gotovo realnim i veoma strašnim. Za trenutak se setite Petra Pana kojeg je Kapetan Kuka terao da šeta po dasci, samo ste možda na malčice višoj poziciji… jedno 147 metara višoj.

Pored zanimljivih demoa konačno smo imali priliku da iz prve ruke isprobamo HTC Vive u realnoj primeni koja ne obuhvata samo igre. HTC Vivedu je virtuelna učionica koja koristi VR kako bi polaznike učila stvarima koje su po svojoj prirodi nezgodne (skupe, opasne, teške…). Jedna od takvih jeste i učenje farbanja vrata. Umesto da potrošite tone boje i uništite stotine vrata, virtuelni pištolj sa farbom je odlična alternativa. Pride, tu su alati koji koriste informacije kako bi analizirali ono što vi radite i dali sugestiju šta treba da promenite da biste bili efikasniji. U našem slučaju, problem su bile brzina i razdaljina, dok su ostali parametri ulivali veru da bismo se lepo snašli u auto‑farbari.

Iz ove perspektive Vivedu je veoma interesantan i koristan segment u kojem Vive može da doprinese savladavanju prepreka kao što su poslovi visokog rizika, skupe obuke, teški zadaci, nezgodna okruženja (svemir), ali i analiza mikro i makro sveta putem virtuelne realnosti.

Marko Nešović

(Objavljeno u PC#242)

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , , , , , , , , , ,