Clico: Pet bezbednosnih zapovesti
Bezbednost kompanijskih dokumenata i informacionog sistema je u rukama korisnika. Ipak, korisnici ne mogu sve vreme da brinu o bezbednosti. Dragocena je pomoć profesionalaca, a Clico nudi rešenja koja će vam olakšati život i rad.
Pored toga što korisnici treba da rade i nešto korisno za svoju kompaniju, često nisu ni upoznati s aktuelnim bezbednosnim problemima. Naravno, neophodno je da se korisnici periodično edukuju o aktuelnim bezbednosnim rizicima, ali to sve spada u prevenciju koja je, kao i u slučaju zdravlja, krucijalno važna za stabilan ICT sistem. Sintagma „bolje sprečiti nego lečiti“ ima jednako opravdano značenje u ICT svetu, pa je upravljanje ranjivostima IT sistema jednako važno kao i zdrav život, pravilna ishrana i redovno vežbanje.
Slabe tačke
Preventivnim delovanjem mogu se uočiti, pa i ukloniti, brojne slabe tačke koje mogu da budu „ulazna vrata“ hakeru i malicioznoj aktivnosti. Iskustvo bezbednosnih kompanija svakako daleko prevazilazi iskustvo prosečnih korisnika, pa kompanija Clico može da uoči daleko više slabih i potencijalno opasnih tačaka u sistemu. Postoje ipak neke preventivne mere koje mogu da vas odbrane od ogromne većine zlonamernih napada.
Zid zaštite
Značajno mesto u sistemu zaštite zauzima sistem koji sprečava da zlonamerni kod ili zlonamerna aktivnost uopšte dođe do korisnika. Većini korisnika je poznat pojam firewall zaštite, ali manje je poznato da treća generacija ovih servisa, popularno nazvana next‑generation firewall (NGFW), nudi naprednije sisteme zaštite utoliko što sprečava da maliciozni kod ili napad uopšte dođu do korisnika. Zlonamerni paketi podataka mogu da se sprovode pre nego što stignu do korisnika koristeći kontrolu mrežnog i internet saobraćaja poznatu kao „duboka kontrola paketa“ (deep packet inspection ‑ DPI).
Obično se podrazumeva i intrusion prevention system (IPS) koji ispituje slabe tačke sistema koje mogu biti zloupotrebljene napadom na neku aplikaciju ili servis, čijim „presretanjem“ hakeri mogu da preuzmu kontrolu nad tom aplikacijom ili servisom, pa i čitavim sistemom. Time se stiču uslovi da se takva slaba tačka zloupotrebi i prouzrokuje još veća šteta, krađa podataka, pa i direktna finansijska šteta.
Podaci kao najvredniji resurs
Podaci su svakako najvredniji resurs koji ima neka kompanija i neminovno se stalno kreću kroz mrežu. Zaštita samih podataka prilikom korišćenja ili u pokretu ili onih podataka koji su već arhivirani, predstavlja najveći izazov ali i način da se kompanije zaštite od gubljenja ili krađe podataka.
Data Loss Prevention (DLP) predstavlja skup aktivnosti koji treba da zaštiti važne i vredne kompanijske podatke od gubitka, krađe ili zloupotrebe. Bilo da se radi o obezbeđenju podataka šifrovanjem pri prenosu i skladištenju, regulisanju prava korisnika u pristupu i korišćenju podataka ili obezbeđivanju sigurnosnih kopija, kompanija Clico će vam omogućiti najbezbednije i najsigurnije upravljanje podacima koje će zadovoljiti najviše standarde.
Korisnik kao najslabija tačka
Notorna činjenica u koja redovno provejava u godišnjim izveštajima o ICT sigurnosti je da je ljudski faktor uzrok u 95% svih sajber napada. Stoga je važno zaštititi glavne kanale komunikacije korisnika kao što su web i e‑mail. To, pored standardnih servisa i aplikacija koje proveravaju web i e‑mail saobraćaj, podrazumeva i savesnije upravljanje pravima korisnika. Neoprezan „klik“ na sumnjiv link na web‑u ili u elektronskoj poruci možda ne bi morao da bude tako poguban za kompanijski sistem da su prava nekih korisnika ograničenija. Clico će vam pomoći da svi korisnici dobiju tačno ona prava koja će im omogućiti da obavljaju posao, ali da ne mogu da ugroze ceo sistem.
Web aplikacije – samo za zaposlene
Najzad, web aplikacije su postale vrlo uobičajen sistem za korišćenje poslovnog sistema, pa se treba pozabaviti i rešavanjem njihove bezbednosti. Web Application Firewall (WAF) je tu da se pobrine da nadgleda, filtrira i blokira potencijalne napade na kompanijsku web aplikaciju koja je od suštinskog značaja za rad kompanije.
Kompanija Clico je tu da vam svojim iskustvom obezbedi veliki broj preventivnih metoda koje će smanjiti rizike od ugrožavanja kompanijskog ICT sistema – jer kad hakerski napad postane uspešan, tek onda nastaju pravi problemi koji traže mukotrpno i mnogo skuplje rešavanje.
Korisna adreas: info@clico.rs