BIZIT 11 - prvi dan

Cortana i privatnost

Windows pretraživanje samog sistema i njegovog radnog okruženja postalo je toliko dobro da slobodno možete da prestanete da pamtite gde se u Windows prozorima i menijima nalaze određene komande i opcije. Još je Windows 7 umeo da na osnovu unetog početka reči koju zadajete u polje pretrage u donjem levom uglu predloži prečice do brojnih stavki i instaliranih programa. Windows 8 i 8.1 produžili su sa usavršavanjem da bi Windows 10 prosto briljirao sa Cortana podsistemom s kojim možete da razgovarate, ne samo preko tastature već i zadavanjem glasovnih komandi. Cortana je sjajna, ubrzava i olakšava rad u Windows okruženju, a ujedno i poboljšava krivu učenja, jer rezultate možete da dobijete i nakon intuitivnih upita. Pitanja mogu da budu i široko formulisana, a Cortana će već uspeti da se snađe. Kada unesete neku reč ili pitanje, Cortana će vam, ukoliko to ima smisla, ponuditi prečicu do tražene Windows funkcionalnosti ili instaliranog programa, a ukoliko ne uspe da pronađe, predložiće nekoliko Internet pretraga koje se rafiniraju i dopunjuju u realnom vremenu, dok formulišete pitanje. Jedan Enter i prelazite u browser, a Bing vam obično već u prvom linku, koji je uokviren i naglašen kao lična Microsoft Wizard pomoć odgovarajuće baze znanja, nudi iscrpno uputstvo ili odgovor.

Pročitajte i:  Microsoft nudi korisnicima Windows-a 10 sigurnosna ažuriranja za 30 dolara

PCPress.rs ImageMnogi odmah postave pitanje šta sve Cortana zna i pamti o vama i da li baš želite sve svoje lične podatke da delite s Microsoft‑om. Ukoliko joj uskratite baš sve podatke koji se generišu i čuvaju na računaru, Cortana neće biti efikasna pri odgovaranju na vaše upite. Cortana se ponaša kao asistent u kojeg morate da imate poverenje i kojem delegirate neka prava, jer ne samo da ne možete stalno da ga nadzirete već biste tako izgubili svaku korist od prepuštanja jednostavnih i lakih zadataka koji oduzimaju dragoceno vreme. Glavna strepnja je da li će naši lični podaci dospeti marketinškim agencijama i ostalim trećim stranama kojih nismo ni svesni.

U Windows 10 taskbar‑u kliknite na Cortana mikrofon ili unutar polja za pretragu. Otvoriće se Cortana panel u kojem ćete kliknuti na Notebook ikonu (treća odozgo u panelu) i otvoriće se više različitih kategorija. Prva je About Me. Tu možete da definišete svoju kućnu i poslovnu adresu, kao i druge lokacije, tako da ih ubuduće lakše popunjavate kada vam zatrebaju, ne samo u raznim formularima nego i kada poželite da dobijete instrukcije za dolazak na neku nepoznatu lokaciju. Kliknite na Edit favorites, pa na znak + u donjem desnom uglu panela. Unesite adresu, dodajte ime lokacije i po želji uključite Home ili Work prekidač, pa završite snimanjem. Osim kućne i poslovne adrese, možete da dodajete i adrese na koje često odlazite ili koje su polazišna tačka kada krećete nekud, npr. adresa rođaka ili omiljeno mesto za izlaske.

Pročitajte i:  Baidu ograničava Google i Bing

Sada se vratite na Notebook i prođite kroz ostale kategorije počevši sa Academic, pa preko Eat & Drink, Events, Finance, Getting around, Health & fitness, Meetings & reminders, Movies & TV, News, On the go, Packages, Reservations, Shopping, Special days, Sports, Travel, pa sve do Weather. Pažljivo pregledajte svaku kategoriju i odlučite koliko podataka o sebi i svom ponašanju želite da podelite sa virtuelnom asistentkinjom i šta želite da uključite, a šta bi trebalo da bude isključeno. Neke kategorije, kao što su Movies & TV, Sports i Special days, svakako su bezazlene i mirne duše možete da ih potpuno prepustite asistentu. Druge informacije, kao što su Finance, Meetings & reminders i Travel, zaslužuju temeljniju procenu koristi i opasnosti od deljenja.

Konačno dolazimo do interesantne stranice koja se zove Cortana and privacy gde definišemo koliko podataka delimo, tako da to morate koncentrisano da pročitate. Kliknite na Notebook i odaberite Permissions setting. Ovde upravljate koje podatke Cortana može da prikuplja o vama, uključujući lokacije, kontakte i komunikaciju, kao i istoriju surfovanja.

Pročitajte i:  Kako pokrenuti MS-DOS na Windowsu ili macOS-u

Na kraju, kliknite na link na dnu Permissions panela Speech, inking & typing privacy settings. Pojaviće se podešavanje Getting to know you koji nudi linkove sa objašnjenjima o ovim podešavanjima. Pažljivo pročitajte izjavu o privatnosti koju primenjuje Microsoft. Ukoliko vam se čitav koncept virtuelnog asistenta koji preuzima neke lične poslove na sebe uopšte ne dopada i budi tihu jezu, možete da izdate nalog za uklanjanje svega što je prikupljeno o vama i prestanak bilo kakvog praćenja aktivnosti preko tastera Stop getting to know me!

Uređuje Ladislav Struharik

(Objavljeno u PC#242)

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , ,