BIZIT 2024

Da li su elektronske knjige bolje od papirnih?

ereader_150 Već smo pisali o elektronskim knjigama u nekim od prethodnih brojeva PC Press-a. Zaljubljenici u tehnologiju su ih odmah zavoleli, ali mnogi su bili skeptični po pitanju e-knjiga. Te buljiš u ekran po ceo dan, te nemaju dušu i to nije to…  Evo nekoliko razloga za i protiv e-čitanja, tek da vam bude lakše da u nekom trenutku odlučite šta vam se više dopada. Mada, verujemo da još dugo nećete morati da napuštate klasičan način čitanja.

1. Podvlačenje teksta

Iako je lakše podvući tekst u klasičnoj knjizi, u elektronskoj knjizi ćete mnogo lakše  kasnije naći i koristiti ono što ste podvukli. Ovo je veoma bitno za učenike i studente i snalaženje kroz obimne knjige. Takođe, ovome možete dati i crtu društvenog umrežavanja, pa to što ste podvukli podeliti sa drugima. Kindle omogućava svojim korisnicima da objavljuju ono što su podvukli pa je od toga napravljena svojevrsna rang lista najpodvlačenijih pasusa.
 

2. Zabeleške

Umesto da škrabopisom sitno dodajete neku svoju misao na tanku marginu papirne knjige, možete jasno da napišete zabelešku i da je kasnije bez problema nađete. Ali, ono što papirnoj knjizi daje “dušu” jesu upravo te sitne zabeleške drugih ljudi sa strane. Osim kada u knjizi Agate Kristi pozajmljenoj iz biblioteke, na drugoj strani saznate da je ubica batler, upravo iz dopisanih zabeleški :).

Pročitajte i:  Amazon radi na razvoju konkurentske prodavnice Temu-u

3. Traženje nepoznatih reči

Više ne morate prelistavati i nositi Vujakliju dok čitate stručnu literaturu. Elektronske knjige omogućavaju online pretragu stranih reči i izraza.

4. Gde sam ono beše stao…?

Ako išta ne volim kod klasične knjige, to je kada mi neko “zatvori tamo gde sam stala” ili kada neko na knjizi napravi “uši” da bi obeležio gde da nastavi čitanje. Kod elektronske knjige ova pretraga ide lako – obeležite stranicu ili pretražujte po ključnoj reči…

5. Manje tereta

Elektronske knjige olakšavaju odgovor na pitanje: “Koju knjigu biste poneli na pusto ostrvo”. Ponećete e-book napunjen stotinama naslova. Druga stvar koju ćete poneti na to ostrvo je neki akumulator koji bi punio baterije elektronske knjige.

Na strani “za” elektronskim knjigama možemo dodati još i – lakše čitanje u mraku, postovanje delova knjige na Fejsbuk i Tviter, preuzimanje naslova preko 3g mreže…

Na strani “protiv” e-knjiga imamo nekoliko zamerki… Verovatno su slične zamerke imali pobornici knjiga pisanih rukom kada se pojavio Gutenberg, ili pristalice gramofonskih ploča kada su stigle kasete…

Pročitajte i:  Intel definitivno odvaja fabrike

1. Osećaj

U narodu poznatiji kao filing (može i kao “osećaj za filing”). U njega spadaju: Miris štamparske boje kada otvorite novu knjigu, posveta na prvoj strani od drage osobe, šuškanje prilikom okretanja strane, vezivanje za jedan, poseban primerak samo za vas… Ima tu još koječega neopisivog i neuhvatljivog…

2. Korice  

Ima li čega lepšeg od kožnih, safijanskih korica neke knjige… Ili pozlate na nekim zaista vrednim primercima. Ovoga kod e-knjiga apsolutno nema, niti će ikada postojati…

3. Pozajmljivanje knjiga

Bilo da je reč o bibliotekama ili drugarskom pozajmljivanju, ova vrsta deljenja će svakako nestati ako pobede elektronske knjige. Iako bih lično, nekima koji knjige ne vraćaju rado ukinula pozajmljivanje.

4. Čuvanje knjiga

Da li će za 10 godina format e-knjige koju vi imate biti podržan? Da li će se proizvoditi delovi ili baterije za nju? Da li će se fajlovi oštetiti? Sa klasičnim knjigama nemate ovakvih briga. Samo se čuvajte knjiških moljaca…

5. Polica za knjige

Pročitajte i:  Stiže Kindle sa kolor ekranom

Sa uživanjem možete složiti svoju policu za knjige, sortirati ih po naslovima, bojama… Stajati ispred nje i razmišljti o tome šta vam se čita… Ovoga svakako nema sa e-knjigama. Doduše, nema ni prašine na polici… Pored police tu su i ostali pratioci knjiga – obeleživači strana, uvijači za knjige, podupirači knjiga…

Nećemo zaboraviti ni to da knjigom možete ubiti dosadnu muvu, knjigu nećete razbiti ako je ispustite, a i ako je pocepate nije toliko skupo kupiti novu, u knjizi možete presovati ružu koju vam je voljena osoba poklonila, a kartonske knjižice decu su nezamenljivi deo odrastanja…

Mislim da apsolutnog pobednika u ovoj trci nema, a elektronske knjige će polako ali sigurno prodirati u naše živote. Možda na elektronske i papirne knjige ne bi trebalo gledati kao na konkurente, već kao na dva načina da pisana reč dođe do čitalaca. Bitno je ono što je pročitano, preneseno znanje, iskustvo, utisak, a forma je uvek bila i ostala najmanje važna.

Izvor: Amazon, Read Write Web, PC Press

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , , , ,