Fizička bezbednost data centra: Enel PS rešenja
U vreme kad i najmanji prekid u poslovnim procesima donosi ozbiljne posledice, organizacije moraju da učine sve što mogu da se obezbede od svih nepredvidivih situacija.
U oblasti zaštite data centara, odnosno informacionih sistema, prvo što pada na pamet jesu različita softverska i hardverska rešenja kojima se mogu zaštititi različiti delovi infrastrukture. To jeste jedan od najvažnijih elemenata zaštite, ali priča se tu ne završava. Sve veći broj organizacija svestan je značaja zaštite sopstvenih podataka i odlučuje da se posveti i fizičkoj zaštiti svojih data centara.
Deo fizičke zaštite čini kontrola pristupa važnim delovima infrastrukture, a veliki, rekli bismo čak i neophodan, korak dalje jeste izgradnja sigurnih soba koje nude zaštitu data centra od praktično bilo koje vrste napada ili incidenta koji bi mogao uništiti infrastrukturu. To se ne odnosi samo na zaštitu od neovlašćenog pristupa, krađe i vandalizma opreme već i na obezbeđivanje u slučaju požara, prodora vode ili prašine, eksplozije i urušavanja konstrukcije generalno, dejstva opasnih korozivnih gasova, elektromagnetnih interferencija…
Ključna reč – modularnost
Kompanija Enel PS već niz godina s velikim uspehom realizuje integrisana rešenja sigurnih soba. U pitanju su modularna rešenja koja se prilagođavaju specifičnim potrebama i uslovima poslovanja svake organizacije.
Ove modularne sobe sastavljene su od panela koji se mogu sklapati i rasklapati po potrebi, a mogu da se ugrade u postojeću zgradu, da se njihova implementacija projektuje tokom izgradnje poslovnog objekta ili da se podignu kao nezavisan objekat u okviru korporativnog kompleksa. U svakom slučaju, ispuniće svoj zadatak da sadržaj sobe – IT infrastrukturu, čiji najvredniji deo čine podaci – sačuvaju u različitim nepovoljnim situacijama.
Modularni elementi od kojih se prave sigurne sobe namenjeni su ugradnji u pod, zidove i krov sigurne sobe, a tome se dodaju vrata i neophodni prolazi za električne i mašinske instalacije istog ili višeg nivoa zaštite.
Sigurne sobe postavljaju se na prethodno pripremljenu ravnu podlogu odgovarajuće nosivosti, a prave se metodom „suve gradnje“, povezivanjem prefabrikovanih elemenata, bez primene procedura karakterističnih za „klasičnu“ gradnju. Dakle nema bušenja, sečenja, gletovanja, krečenja… Korišćenje unapred napravljenih elemenata znatno pojednostavljuje projektovanje i izgradnju i skraćuje vreme realizacije, uz istovremeno smanjenje rizika. Zato se konstrukcija sigurne sobe brzo montira, a može se i demontirati i preneti na drugu lokaciju. Moguće je montažu izvesti i bez prekidanja rada IT infrastrukture!
Prilagodljiva veličina
Sigurne sobe predstavljaju rešenja koja se podjednako lako prilagođavaju zahtevima i potrebama malih i velikih preduzeća. Adekvatno zaštićenu infrastrukturu data centra moguće je ostvariti čak i na prostoru od jednog kvadratnog metra.
Za potrebe kompanija čija oprema može da se smesti u par ormana, Enel PS koristi proizvode iz Mini Data Center segmenta, što se pre svega odnosi na IT sefove, koje je moguće „izgraditi“ oko postojećeg reka sa mrežnom i drugom opremom. Ovakvi modularni IT sefovi pružaju isti stepen zaštite kao i modularne sigurne sobe, ali su fizičkim obimom prilagođeni malim i srednjim preduzećima.
Kod organizacija koje se opredele za ugradnju sigurne sobe u sopstvenom prostoru, moguće je obezbediti kompletno infrastrukturno rešenje. I to ne samo kao pitanje „čuvanja podataka“ već i u domenu pružanja adekvatnih uslova za rad IT sistema i njegovu maksimalnu zaštitu u slučaju neke incidentne situacije.
Ovo rešenje nije namenjeno samo kompanijama kojima treba potpuno bezbedan sopstveni data centar, već onima koje se bave pružanjem usluga u cloud‑u, pre svega zbog toga što dostupnost i sigurnost tih usluga predstavljaju osnovu kvaliteta i tržišnog uspeha provajdera. A pored toga može i da predstavlja konkurentsku prednost na sve dinamičnijem tržištu.
Izuzetna fleksibilnost modularnih data centara omogućava da oni rastu i razvijaju se zajedno s potrebama organizacije, tako da je u startu potrebna investicija u skladu s trenutnim potrebama. Naravno, kasnije proširenje podrazumeva da se vodi računa i o pratećim sistemima koji bi takođe trebalo da budu modularno projektovani. Ograničenje najčešće postavljaju infrastrukturna ograničenja lokacije, tj. objekta u kome se data centar nalazi. Ali, fleksibilnost se može naći u upotrebi otvorenog prostora oko poslovne zgrade.
Finansijski sektor prednjači
Prva sigurna soba u Srbiji ugrađena je u jednoj banci, a i trenutno najveći broj sigurnih soba poseduju upravo moderne finansijske institucije. Pozadinu ovog trenda čini, pre svega, poštovanje zakonske regulative i internih standarda u finansijskom sektoru, a važan faktor predstavlja i to što bi eventualni prekid rada bio izuzetno skup. Kako gledano kroz mogući gubitak podataka, tako i kroz direktan gubitak u vidu neostvarenih transakcija i indirektan gubitak koji se ogleda u nezadovoljstvu korisnika i ugrožavanju reputacije same institucije.
To sve više važi i za organizacije iz drugih industrija. Neretko gubitak poslovnih podataka dovodi ne samo do zastoja rada već i do propasti organizacije. U tom svetlu, apsolutno je neophodno uraditi sve što možemo da obezbedimo data centar, odnosno IT infrastrukturu, od svih eventualnosti.
Zadovoljni korisnici
Većinu svojih aktivnosti kompanija Enel PS usmerava ka kompleksnim rešenjima prilagođenim poslovnim potrebama korisnika. To podrazumeva bavljenje najraznovrsnijim izazovima u obezbeđivanju stabilnosti i kontinuiteta poslovnih procesa, kroz kreiranje inteligentnih rešenja za infrastrukturu data centra. U domenu sigurnih soba, realizovan je veći broj projekata, a među kompanijama i institucijama u kojima su ovi objekti izgrađeni, nalaze se i Narodna banka Srbije, EPS Kragujevac, EPS Beograd, Orion Telekom, UniCredit banka, a tu je i Poreska uprava s kontejnerskim rešenjem za spoljašnju upotrebu.
Korisna adresa: www.enelps.com