HP: Virtuelizacija kao strategija (Rhys Austin, HP)
Krajem maja kompanija HP je u saradnji sa Intel‑om i VMWare‑om organizovala skup na temu jedne od najaktuelnijih IT tema – virtuelizacije. Bila je to prilika da porazgovaramo sa Risom Ostinom (Rhys Austin), menadžerom za EMEA region
Na seminaru smo videli da pojam virtualizacije obuhvata veliki broj tehnologija i procesa, da resurse možete deliti, ali i udruživati. Šta je trenutno u fokusu pažnje kompanije HP?
Kao što vidite, ovde nismo došli sami, jer sa kompanijom VMWare usko sarađujemo na softverskoj platformi za virtualizaciju još od 2001. godine. Tu je i Intel, čija nova generacija procesora može po potrebi uključivati, isključivati, pa i preopterećivati pojedinačna jezgra. Stigli smo do tačke kada sa resursima možemo raspolagati prilično slobodno, ali stalno se otvaraju i nove mogućnosti. U svemu tome veoma značajnu ulogu igra sistem za kontrolu virtuelizacije, gde HP vidi svoju najveću ulogu. Nadgledanje resursa, mogućnost brze reakcije sistema dodavanjem ili oduzimanjem aktivnih resursa, preseljenje aplikacije ili celog sistema sa jednog na drugi server… sve su to zadaci koje menadžment softver treba da obavlja sam ili uz minimalno učešće administratora.
To nije nimalo jednostavno, jer postoji preklapanje uloga menadžment sistema i operativnih sistema, pa je nekada teško razlučiti šta je čiji zadatak. Ipak, čini se da smo u menadžmentu virtuelizacije, pogotovo naših ProLiant servera, dostigli tačku kada virtuelne servere u potpunosti možete tretirati kao i fizičke, uz značajnu razliku što im možete menjati konfiguraciju bez zastoja.
Šta to konkretno znači sa stanovišta upravljanja i ekonomije?
Bilo bi pogrešno posmatrati virtuelizaciju kao projekat. Kakav god projekat da radite u ovom momentu, treba ga bazirati na resursima koje pruža virtuelizacija – sem, naravno, ako postoje sasvim određeni razlozi zbog kojih ne treba primeniti virtuelizaciju. Virtuelizacija treba da bude jedinstvena strategija za sve projekte. Ne samo da ćete tako povećati efikasnost i smanjiti troškove, već virtuelni sistemi pružaju i mnogo veću agilnost, mnogo ređe i kraće prekide rada, te mnogo veću sigurnost za vaš posao.
Što se tiče troškova, sasvim je jasno da pregrupisavanje resursa donosi ogromne uštede. Recimo da imate dva servera prosečno opterećena oko 10‑15%, ali da zbog „špiceva“ u dnevnom opterećenju zahtevaju osmoprocesorski hardver. Najčešće se ispostavlja da se pikovi neophodne procesorske snage vremenski ne poklapaju, pa se virtuelnim serverima koji menjaju konfiguraciju može smanjiti hardverska zahtevnost celog sistema. Često se ispostavi da je 8+8=12, jer se pomoću hardvera sa 12 jezgara i preraspodelom virtualnih resursa dobijaju isti, pa čak i bolji efekti, a uštedeli ste četiri jezgra koja niste kupili i koja vam ne troše električnu energiju.
Kod naših servera možete iznajmljivati sve hardverske resurse, a koristiti ih i plaćati samo kad su vam potrebni. Ukoliko vam je periodično potrebna veća snaga, možete na izvestan vremenski period uključiti procesorsku ploču – platićete samo koliko ste potrošili.
Našu zemlju još nije duboko zahvatila serverizacija. Da li mislite da bismo primenom virtuelizacije mogli da napravimo značajne uštede i, možda, preskočimo neke korake u razvoju IT infrastrukture?
To je svakako dobra prilika da se uštedi, a i da se stvari odmah postave na savremenu i zdravu osnovu. Virtuelizacija jeste primerenija velikim data centrima kakvih možda još nema mnogo u vašoj zemlji. Ali to je i prilika da se oni oforme, jer smo već u vremenu kad ne mora svako da ima svoj fizički server. To je nekada veoma teško objasniti korisnicima, ali iznajmljivanje serverskih resursa ili njihov zakup po potrebi može da bude daleko isplativije od kupovine i održavanja fizičkog servera za koji ćete biti srećni ako prosečno koristi 20% snage.
Prijatno iznenađuje u Srbiji što imate veoma obrazovane IT kadrove, a mene je lično iznenadilo da ste zemlja sa najvećim procentom ljudi koji govore engleski u Centralnoj i Istočnoj Evropi. To je ogroman kadrovski potencijal koji obećava da će primena novih tehnologija biti brza.