Huawei Mate XT Ultimate: Trijumf tehnologije
Tehnološki biser koji je podigao priličnu prašinu u svetskim okvirima, po svemu sudeći, naći će svoj put do srpskog tržišta. To je jedan od najintrigantnijih uređaja današnjice – Huawei Mate XT Ultimate!
Inovacija se odavno preselila iz sveta postkapitalizma i narastajućeg tehnofeudalizma u samoupravne krajeve. Dok se kompanija koja je smislila koncept preklopnog telefona bori da ponudi uređaj prihvatljiv većini publike, kineski giganti je preskaču uveliko, ne samo nudeći sklopive telefone koji su istovetnog oblika i praktično iste debljine kao i regularni monoblok telefoni, već je kao bomba odjeknuo izlazak tripple fold uređaja Huawei Mate XT. Prava jagma i pomama za ovom napravom na kineskom tržištu je iznenadila sve, pa i samog proizvođača, koji nije predvideo da će ga toliko ljudi tražiti, uprkos astronomskoj ceni.
Huawei Mate XT Ultimate je privukao puno pažnje jer se pojavio kao grom iz vedra neba, bez neke naročite najave, a predstavlja naredni logičan iskorak u evoluciji preklopnih uređaja. Naime, za razliku od drugih telefona s Fold konceptom, Mate XT poseduje još jedan preklopni ekran, tako da se može koristiti u tri različita režima: kao telefon, kao standardni preklopnik s dvostrukim ekranom (kvadratnog oblika) i kao trostruko-ekranski tablet sa ekranom koji uređaj ponovo vraća u formu pravougaonika, otprilike dimenzija tableta. Šta to znači u praksi?
Dual ili tripple fold?
Živahna je online diskusija oko toga da li je pravilno reći dual ili tripple fold u kontekstu ovakvog uređaja. Zabuna verovatno nastaje od toga na šta se odnose termini i kako se kod nas prevode. Naime, striktna definicija u rečniku ne znači da je tripple fold trostruko sklopljiv, odnosno da ima tri prevoja (samim tim četiri dela), već da ima tri dela za sklapanje, odnosno dva prevoja. Ovo izaziva zabunu širom Interneta i u svim komentarima prvih dvadesetak (pretpostavljamo, lingvističkih) stručnjaka pokušavaju da ukažu na razliku između dvostrukog i trostrukog. Verujte, znamo, ali ne odnosi se na istu stvar. Dakle, Huawei Mate XT je tripple fold, odnosno uređaj s tri sklapajuće površine koje se sklapaju pomoću dva prevoja.
Veliki telefon, mali tablet
Gledište na ovako zanimljivu i pre svega neobičnu napravu zavisi ponajpre od vaše perspektive. U potpuno sklopljenom stanju, Mate XT ima oblik klasičnog telefona sa ekranom regularnih dimenzija i dijagonalom 6,4”. No, ne može se poreći da njegova masa od 298 grama jeste veća od standardnih telefona – ali i isto tako je primetno manja od tableta dijagonale od oko 10” koji su obično mase oko 400 grama. Kada se „jednom rasklopi”, uređaj dobija gotovo kvadratni ekran dijagonale 7,9”, koji se takođe može sasvim lepo koristiti. No, slutimo da će najkorišćeniji rasklopljeni mod biti onaj treći, s maksimalno rasklopljenim ekranom koji tada poprima dijagonalu od 10,2”.
Stiže s prilično bogatom opremom. U pakovanju dolaze punjač (premda ga u Srbiji od naredne godine neće biti nigde), auto-punjač sa dva USB i jednim USB-C portom, dva USB-C kabla, futrola za Mate XT s rotirajućim postoljem, kao i Freebuds 5 slušalice. Integrisano postolje može fantastično da posluži, s tim što je potrebno malo promisliti kako ga pravilno iskoristiti i u kojim položajima.
Telefon se može pohvaliti besprekornom izradom i leđima od veganske kože koja deluje prilično luksuzno pod prstima (da ne govorimo da je jedan vegan manje uvek plus, što se nas tiče). Hardverski se bazira na Kirin 9010 čipsetu, 7-nm rešenju koje je takođe šokiralo čitav svet svojom pojavom. Premda u ovim momentima Huawei izbacuje nove Mate telefone s Kirin 9020 čipsetom, ovaj osmojezgarni procesor je svakako odlično rešenje koje donosi dosta hardverske snage, kako u procesorskom, tako i u grafičkom delu. Jedna od udarnih karakteristika svih Kirin čipova je odlična autonomija, čemu svakako ostaju verni i ovde.
Mate XT Ultimate koji smo koristili imao je 16 GB RAM-a i 1 TB skladišnog prostora, i u tom pogledu nema nikakvih zamerki. Sistem je radio izuzetno brzo i odzivno, i to nas dovodi do naredne stavke.
Novi OS za novu eru
Huawei je, teoretski gledano, raskrstio sa Android-om, odnosno Google-om. O tome smo puno puta već pisali i nema potrebe da se u potpunosti vraćamo. Međutim, HarmonyOS 4.2, s kojim ovaj telefon dolazi, namenjen je kineskom tržištu. Naime, u rukama smo imali demo-model, a tek ostaje da se vidi šta će i kako će Huawei pripremiti kada Mate XT bude došao na tržište. Za evropsku publiku će prosto morati da prilagode operativni sistem i iskustvo, tako da u pogledu softvera ovaj naš prikaz jeste pre svega okviran utisak, a za detaljnije upoznavanje moraćemo da sačekamo proleće i konačnu verziju uređaja.
Stoga moramo imati u vidu da Mate XT Ultimate koji smo testirali ima mnoštvo aplikacija koje su zapravo namenjene – kineskom tržištu. Da, uređaj radi, može da pusti štošta, dovoljno dobro radi da mogu da se steknu određeni utisci, ali uzmite sve s blagom dozom rezerve. Dobra vest je da operativni sistem radi izuzetno odzivno i veoma brzo. Svaka komanda, multitač opcija, kretanje kroz menije, animacije, rade zaista besprekorno. Huawei je doterao i utegao svaku stavku u tom pogledu. Sve je veoma fluidno i radi besprekorno.
Mnogo bitnije je kako se prilagođava upotrebi više ekrana. Koliko smo mogli da primetimo, Huawei je obavio veoma dobar posao po pitanju raznih optimizacija. Takođe, aplikacije deluju spremno za korišćenje u raznim formatima i korisnički interfejsi će se lepo širiti i prilagođavati dodavanju i aktiviranju novih ekrana. Hoće li tako ostati i u verziji za strana tržišta? Nadamo se.
Huawei je uradio dobro ono što je do njega. Recimo, verovatno najbitnija stavka kada je produktivnost u pitanju jeste Huawei tastatura, koja se lepo podeli na dva ekrana kada su aktivna dva ekrana, a sa aktiviranjem trećeg se razdeli na levi i desni ekran, ne ostavljajući elemente na centralnom ekranu, što omogućava lako i brzo kucanje korišćenjem dve ruke. Zahvaljujući tome kucaćete veoma brzo i lako odgovarati na poruke, mail-ove i izvršavati slične vrste tekstualnih unosa. Konzumiranje sadržaja je pravo zadovoljstvo i dobija pun sjaj s trećim ekranom. Treba priznati da, čak i za rudimentarne video-fajlove ili prosto gledanje YouTube-a, kvadratni oblik Fold telefona nije najsrećnije rešenje. Zato Mate XT u maksimalno rasklopljenom režimu predstavlja pravo zadovoljstvo u svakom pogledu. Velika površina, veliki video, puna uživancija.
Već vidimo šta će se postaviti kao kontraargument – zašto ne kupiti tablet i telefon, pa koristiti bilo koji uređaj po želji. Toj logici može da se suprotstavi teza da je elegantnije imati sve u jednom uređaju koji je daleko manjih gabarita od ta dva zajedno. Mate XT Ultimate je zaista vrhunska naprava za bilo koga ko često putuje, bilo poslovno, bilo na posao, bilo iz nekih trećih razloga. Uz ovakav uređaj može da se opusti i uživa u filmovima ili pak čitanju knjiga, bilo na velikom ekranu u uspravnom položaju ili na kvadratnom ekranu kada je rasklopljen samo jednom. Da ne pričamo kakvo je uživanje igranje igara na velikom ekranu. Telefon ima i infracrveni port pa može da se pretvori u univerzalni daljinac, kao i satelitsku vezu, koju pak nije moguće koristiti na našim prostorima. Stereo-zvučnici su fantastični i to u svim režimima. Ipak, treba imati na umu da će se dosta toga moći sagledati tek kada finalna verzija stigne do našeg tržišta, a trebalo bi…
Kamere i baterija za primer
Huawei je uvek bio vrlo specifičan po pitanju stavki koje većina korisnika stavlja na prvo mesto, a to su dobre kamere i dugotrajna baterija. Telefon stiže s tri kamere u glavnom sistemu, te jednom selfi kamerom. Na raspolaganju su glavni senzor od 50 Mp s varijabilnim otvorom blende (f/1.4-f/4.0), faznim autofokusom i stabilizacijom, 12 Mp periskopski telefoto senzor, takođe s faznim autofokusom i stabilizacijom, kao i 5,5x optičkim zumom, te ultraširokougaoni senzor od 12 Mp, koji se takođe može podičiti faznim autofokusom.
Rezultati koje donosi ovaj sistem kamera su fascinantni. Iako na papiru možda ne deluje toliko impresivno, u praksi se ovaj sistem koji je Huawei kreirao pokazuje izvanredno u svim uslovima, bez obzira na to da li govorimo o dnevnom snimanju, noćnom snimanju, selfijima ili video-snimcima. Da, kažemo selfijima zato što, kao i kod drugih preklopnih telefona, uprkos tome što postoji selfi kamera od 8 Mp za svaki slučaj, vrlo jednostavno možete snimati selfije glavnim sistemom kamera koji ima neuporedivo bolje karakteristike i opcije. Huawei je odlično osmislio softver za kamere, koji će vam em ponuditi opciju za snimanje selfija glavnom kamerom, em vas voditi kroz nju korak po korak.
Kao što smo rekli, kvalitet snimaka je na izuzetnom nivou u svakom pogledu. Dinamički raspon je odličan, a detaljnost izvanredna. Posebno bismo pohvalili Huawei procesiranje, koje definitivno vodi glavnu reč u uređajima ovog proizvođača i izvlači maksimum od hardvera. Sve ovo ističemo jer preklopni telefoni u pogledu sistema kamera žestoko zaostaju za top-modelima standardnih gabarita.
Još jedna stavka po kojoj preklopni telefoni često zaostaju jeste baterija. Ne i Mate XT koji, grubo govoreći, u režimu kada je maksimalno rasklopljen donosi autonomiju uporedivu s top-modelima standardne forme, a u sklopljenom režimu i primetno bolju! Izmerili smo devet sati screen-on trajanja s maksimalno rasklopljenim ekranom, spram 14 sati s maksimalno sklopljenim ekranom. Razlika u potrošnji nije prevelika, ali treba imati na umu da ekran nije jedini potrošač. Recimo, ako imate tendenciju da se igrate u tablet modu, a da generalno upotrebljavate svakodnevne aplikacije u regularnom, maksimalno sklopljenom režimu, sasvim je logično da će u tablet režimu baterija trajati kraće. Dakle, dosta toga je vezano za korisničke navike.
Mate XT Ultimate koristi Si-C bateriju nove generacije, nominalnog kapaciteta 5600 mAh. Podržano je žičano punjenje snagom 66 W, kao i bežično punjenje od 50 W. Već smo spomenuli da se punjač(i) nalaze u pakovanju – regularan i auto-punjač. No, pošto Srbija teži evrounijaćenju, od naredne godine više nijedan telefon neće smeti da ima punjač u kutiji, tako da ostaje da se vidi kako će se to rešiti – možda famoznim poklonima u vidu „dodatnog” punjača.
Ni hao za kraj… ili početak
Prema informacijama koje imamo, Huawei Mate XT Ultimate trebalo bi da se u prodaji „na nekim odabranim međunarodnim tržištima”, u koje je uključena i Srbija, pojavi od marta. Cena bi, opet prema trenutnim nezvaničnim izvorima, trebalo da iznosi oko 2800 evra. Da, to je puno novca i sasvim razumemo zašto bi neko odmahnuo rukom i rekao da nijedan uređaj ne vredi tih para. No, Mate XT i nije namenjen masovnom tržištu. Reč je o biseru moderne tehnologije koji je po mnogo čemu jedinstven. Da li biste ga uzeli u razmatranje? Od vas zavisi.
Ono što možemo da potvrdimo jeste da je osećaj korišćenja ovakvog uređaja zaista jedinstven. Možda prvi put zaista imamo osećaj da u rukama držimo univerzalni mobilni uređaj – nešto što možemo da koristimo i kao telefon i kao tablet, i za zabavu i za edukaciju i za igranje i za gledanje filmova i kao muzički plejer i kao biznis alat za komuniciranje. Sve u jednom. Ukoliko vam tako nešto znači, a ne želite da se maltretirate nošenjem više uređaja, vrlo je moguće da i te kako ima smisla uzeti ovako nešto u razmatranje. Jedno možemo da garantujemo – koristeći Mate XT Ultimate osećaćete se kao Dream Theater fan u moru stvorenja s Metallica majicama. Naravno da znate da je njih više, ali i da jedan rif genijalnog John-a Petrucci-ja vredi više od svih pokušaja tamburanja po žicama onog samoukog lika što misli da može da svira gitaru i peva u isto vreme, i pride je druga gitara u sopstvenom bendu. Svakome po izboru.
Najzad, ono što je nepobitno jeste da je Huawei napravio izuzetan posao i kao grom iz vedra neba doneo inovaciju za koju smo mislili da će proći još dugo dok ne bude komercijalno upotrebljiva. Možda budućnost ne pripada ovakvim ekranima, već „rolabilnim” modelima koji se izvlače i razvlače, ali jedno je sigurno – zaista je nesvakidašnji osećaj koristiti Mate XT Ultimate. Pravo zadovoljstvo u svakom smislu te reči.
Korisna adresa: consumer.huawei.com/rs