Instalacija koja istražuje kako svetlost i zvuk utiču na emocije
Fotoni nemaju masu, ali to nije sprečilo umetnika Christophera Baudera da ih na festivalu elektronske muzike u Berlinu tretira kao čvrstu supstancu. Instalacija je bila povezana sa kompozicijama Kangdinga Raya, te smeštena u istorijskom Kraftwerk Berlin prostoru. Tako je nastao SKALAR – epski svetlosni šou koje je posetioce poveo na nezaboravno emotivno putovanje.
Bauder je za SKALAR instalirao 65 pokretljivih kružnih duplih ogledala, od kojih je svako imalo opseg od 180 piksela. U kombinaciji sa „Pointe“ HRI svetlima vibrantnih boja, koja su se nalazila na zidovima i podovima, ova ogledala stvorila su uslove za neograničene svetlosne efekte. Tako organizovana instalacija programirana je da emituje svetlosne efekte u skladu sa nastupom koji traje 45 minuta, te zadire u četiri od osam delova takozvanog „točka emocija“, koji je definisao psiholog Robert Plutchik. Pored ovog, Bauder i Ray su izveli i šest specijalnih, intenzivnijih nastupa, koji su se oslanjali na svih osam aspekata pomenutog „točka emocija“.
Vizuelno, instalacija podseća na industrijske cevi i kosmičke brodove, planete i sunce koje zrači, a promene u tonalitetu i svetlosnim efektima dizajnirane su tako da izazivaju poštovanje pomešano sa strahom, iznenađenje, uzbuđenje, iščekivanje, te sveukupnu preplavljenost osećanjima.
Izvor: Engadget