Kroz agilnu transformaciju: Vodič za vaš put agilnosti
Proces transformacije jedne organizacije u punu agilnost nalik je na promenu sredine koja ima svoju kulturu i jezik, s jasnim razlikama u odnosu na onu na koju ste inače navikli.
Razmišljajte u globalnim okvirima
Agile nije lek za sve izazove s kojima se vaša organizacija možda suočava. Zapravo, ukoliko ne shvatate na pravi način principe i vrednosti Agile‑a, čudo koje očekujete najverovatnije će izostati. Poenta je u tome da treba da postoji timski rad kako bi se dostigao zajednički cilj, a ne da budete agilni samo zato što to „tako treba“.
Da biste dostigli željeni nivo agilnosti, usredsredite se na način razmišljanja, procese i tehničke prakse kako bi se ostvarile neophodne promene. Ciljevi svih organizacija koje prelaze na Agile u suštini su isti: žele da unaprede proces donošenja odluka, brzinu isporuke i kvalitet proizvoda. Dok proces igra ključnu ulogu u ova tri faktora, prava agilna transformacija ne počinje niti se zaustavlja samo na procesima. Ona uključuje tehničke prakse i govori o mnogo širem aspektu jedne organizacije: poslovnoj kulturi. Zbog toga je bitan fokus i na transformaciji u inženjerskim praksama i zrelosti načina razmišljanja tima. Pun potencijal agilnosti organizacije postiže se samo ako je ona u stanju da kombinuje agilne i razvojne operacije.
Organizaciona struktura treba da se promeni kako bi se iskoristili svi benefiti agilne transformacije. Organizacija koja se bazira na tradicionalnom menadžmentu i meri performanse zasnovane na produktivnosti, dok ljude posmatra kao resurs a ne potencijal, režiraće neuspešnu agilnu transformaciju.
Agilni procesi i Agile u praksi
Agilni procesi daju sliku kako da vodite poslovne operacije. Procesi koje obavljate tokom svakodnevnih operacija u velikoj su meri odgovorni za donošenje odluka, oni utiču na način na koji vršite odabir proizvoda ili na tempo kojim isporučujete proizvod. Praksa nasuprot tome opisuje kako radite, ona koju primenjujete najbolje dolazi do izražaja kroz kvalitet vašeg proizvoda i, kao i procesi, utiče na brzinu isporuke vašeg tima. Kao i procesi, praksa mora sinhronizovano da utiče na očekivanja u vezi s kvalitetom i donošenjem odluka, jer transformacija koja utiče samo na to kako upravljate poslom ili na način kako to radite još je uvek nepotpuna transformacija.
Agile je danas znatno više od procesa agilne transformacije. Transformacija je proces u kome gradite svoj put kroz Agile i nije završena sve dok vaša organizacija ne dostigne optimalnu produktivnost. Vašem timu je potrebno da prođe fazu prilagođavanja Agile načinu razmišljanja, da usvaja sve njegove vrednosti i principe, da izgradi Agile kulturu. Ključ je upravo u tome da vaša organizacija živi i diše Agile, na svakom koraku.
Kako se postiže agilnost?
Ukoliko je tačna poslovica da se niko nije naučen rodio, isti princip može da se primeni i na agilnost. Najlakše ćete proces savladati učenjem od drugih. Ako ste na pola puta kroz transformaciju i niste sasvim sigurni gde se tačno nalazite, jedna aktivnost koja može da pomogne da dobijete jasnu sliku o tome šta znači biti agilan i kako da izbegnete zamke jeste da obratite pažnju na druge. Kako da to učinite? Sledite uspešan primer agilne transformacije, ali ne kopirajte. Univerzalan recept ne postoji.
Za početak, treba kreirati ambijent koji stimuliše agilan pristup. Dinamično i konkurentno tržište i poslovno okruženje ne dozvoljavaju konzervativan pristup i kruto držanje određenih planova ili načina rada. Značajna promena koju agilnost donosi i koju treba forsirati jeste iterativni pristup, koji će se javiti u svim aktivnostima. Planove ne treba posmatrati kao nešto nepromenljivo, pošto će i za njih biti potrebno nekoliko iteracija. Ovo je bitna razlika u odnosu na tradicionalne metode, s ciljem da se dođe do rešenja koje će dati maksimalne poslovne rezultate.
Pored znanja, uspešna agilna transformacija zavisi i od usklađenosti tima. Potrebno je određeno vreme da timovi primene Agile. Vreme koje vodi do ove tačke može biti haotično i karakteriše ga pad produktivnosti. Ne treba paničiti zbog toga jer tim tada usvaja svoje vrednosti i pristup. Kada svi krenu da dele zajedničko razumevanje Agile‑a, njegov okvir, prakse, procese, tim postaje usklađen, a tada i produktivnost počinje da raste eksponencijalno.
Gradite uspešan tim koji će biti nosilac Agile‑a
Potrebno je vreme da tim prođe fazu formiranja u kojoj može doći do pada produktivnosti, što je važno za agilne timove, kao i za validaciju procesa. Tim treba da se fokusira na postizanje zajedničkog cilja konstantno praktikujući Agile pristup i prakse, alate i tehnike.
Agilna transformacija ne može biti uspešna bez transparentnosti i decentralizacije. Ovo je najvažnije za agilnu transformaciju, da donošenje odluka bude decentralizovano i bez previše zavisnosti u operativnim zadacima. Po waterfall‑u, organizacije poveravaju odgovornost donošenja odluka samo menadžerima, koji donose svaku odluku u ime tima. Da bi agilna transformacija bila uspešna, sve odluke vezane za rad tima prenose se na sam tim, „odustaje“ se od klasičnog menadžmenta, tako da tim može da postigne agilnost i samostalnost. Timovi koji su previše zavisni od linijskog odlučivanja nemaju mogućnost da napreduju efikasno. Zbog toga se u radu primenjuju fleksibilnost i ohrabrivanje članova tima.
Snažan lider je takođe potreban timu. Agilna transformacija bez agilnog lidera neće u punoj meri biti efikasna. Da li možete da zamislite dobar fudbalski tim bez trenera? Ista stvar važi i za tim koji bi bez dobrog lidera mogao da ima nedefinisan pravac kretanja. Pravi lideri su tu da učine da svi članovi tima misle i rade kao jedan. Razumevanje biznisa, učenja i rešavanje problema vezanih za tehnologiju, posao i tim zahtevaju najspremnije i najmotivisanije osobe.
Nađite pravi oslonac i podršku na svom putu kroz agilnost
Agilna transformacija podrazumeva i neprestano usavršavanje. Da bi se uspelo u nameri da se poboljša agilnost i osigura razvoj, potrebno je dobro preispitati sve procese i negovati kulturu kontinuiranog učenja. Formalnom edukacijom to se postiže na dva načina: individualnim usavršavanjem i sertifikacijom pojedinaca, ili pak anagažovanjem stručnjaka i treniranjem čitavog tima ili timova koji rade unutar organizacije.
Na regionalnom tržištu postoji nekoliko ustanova koje se bave edukacijom u oblasti agilnosti, a najveći prestiž ima Agile Serbia. Kao edukativni centar za Agile, Scrum i Leadership postoji već osam godina, predstavlja zajednicu Agile/Scrum profesionalaca koja radi na edukaciji tržišta, što ostvaruje putem brojnih sertifikacionih kurseva i treninga, kao i putem brojnih besplatnih edukativnih skupova i radionica.
Članovi zajednice nastoje da tržište što detaljnije upoznaju s prednostima koje donosi Agile, kao i sa aktuelnim svetskim trendovima. Ukoliko želite da saznate više o agilnoj organizaciji i transformaciji, predlažemo da posetite sajt www.agile‑serbia.rs ili kontaktirajte njene članove koji će vas vrlo rado uputiti u Agile do detalja.