Nano cell tehnologija na LG televizorima
Najnoviji modeli LG ne‑OLED televizora za tekuću godinu „svetskog prvenstva u politici, loše maskiranog u fudbal“ koristi nano cell tehnologiju koja je sada u svojoj drugog generaciji. Ugao gledanja, veći raspon prikaza boja (WCG) i kontrast, glavni su elementi koji se računaju pri proceni kvaliteta ekrana, pa i kod modela LG 55SK8500PLA sva unapređenja idu u ova tri smera
Ako LG maksimalno forsira OLED, postoji dobar interes da se i LED dovede na što viši nivo. IPS je već tu za odličan ugao gledanja, dok nano cell tehnologija (nekada se zvala IPS‑nano) rešava pitanje veće palete boja i tačnosti prikaza. Nano cell podrazumeva dodavanje još jednog kolor filtera da apsorbuje određene talasne dužine koje emituje LED osvetljenje između piksela. Standardni kolor filteri omogućavaju da crvena svetlost prođe kroz zeleni subpiksel, odnosno zelena svetlost kroz crveni subpiksel, stvarajući neželjeno probijanje svetlosti i nepreciznost u prikazu. Izgleda da se koristi specijalni premaz (boja) u dodatnom filteru koji ima pomenuti efekat.
Kompanija LG Chemical uspela je da razvije takav premaz i patentira ga, pa se njegova implementacija u LED LCD ekranima sada zove nano cell. Bez obzira na ove detalje, filter radi svoj posao i apsorbuje veoma uzak pojas svetlosti koji je neželjeno prolazio, i na kraju se dobija mogućnost preciznijeg prikaza boja i veća paleta (WCG). Finalna karakteristika svetog TV‑ekran‑trojstva, kontrast, rešava se kod ovog tipa panela zonama s varijabilnim osvetljenjem kroz FALD (Full Array Local Dimming) tehnologiju. O ovom sistemu ranije smo detaljnije pisali, a radi se o rešenju koje omogućava varijabilni nivo pozadinskog LED osvetljenja i njegovo eventualno totalno gašenje u određenim zonama radi ostvarivanje većeg kontrasta i prikaza „što crnje crne“.
Krajnji rezultat svega ovog vidi se veoma jasno. Kvalitet slike koju pruža 55SK8500PLA stvarno je odličan, definitivno najbolje što smo videli kod LED LCD modela u testovima koje smo nedavno radili. Na prvi i drugi pogled, nije teško zavarati se i pomisliti da je u pitanju OLED ekran. Naravno, ako se baš pažljivo zagleda, u nekim situacijama se može primetiti baš lagano „probijanje“ pozadinskog osvetljenja, ali je to stvarno minimalno. Nije OLED, ali je najbliže moguće kada je u pitanju aktuelna generacija LED LCD panela.
Ništa bez snage
Ono što znatno doprinosi ukupnom kvalitetu slike jeste vrhunsko procesiranje slike koje se obavlja u svim situacijama. Bez obzira na to da li se prikazuje 4K HDR ili drugi sadržaj manje rezolucije, reprodukcija je bez greške. I video dosta slabijeg kvaliteta obradi se tako da izgleda optimalno, što je evidentno čak i kod analognog antenskog ulaza.
Svejedno šta se pušta, 55SK8500PLA će se pobrinuti da to izgleda najbolje moguće. Hardver koji omogućava tako dobro procesiranje slike povoljno se odražava i na ukupnu brzina rada. Odziv na komande daljinskog upravljača je trenutan i to u svim situacijama, tako da nema tradicionalnog lag‑a koji je u nekoj meri karakterističan za većinu televizora.
LG 55SK8500PLA koristi WebOS platformu koja pored dobrog izgleda nudi i odličnu funkcionalnost, naročito sa daljinskim upravljačem koji ima bonus pointer funkciju. Navigacija kroz menije i aplikacije je brza, a među ponuđenima je čak i EON. Sve ovo radi veoma brzo i glatko, što znatno doprinosi ukupnom užitku u korišćenju ovog televizora. TV podržava i ThinQ tehnologiju, što omogućava upravljanje glasom uz Google Assistant podršku. Kućište televizora je elegantno s vrlo tankim okvirom, ali je postolje malo nestabilno, što se pokazuje kada treba nešto priključiti. Nije to dramatično, jer TV kada se postavi i nema potrebe za daljim pomeranjem, ali drugih mana – realno nema. U stvari ima, ako bismo uračunali i cenu. LG 55SK8500PLA ima visoku cenu, ali je ona opet niža od OLED televizora.