BIZIT 11 - prvi dan

Osam grešaka koje pravite na svom Android telefonu 

Ako koristite Android telefon, imajte na umu da je važno obratiti pažnju na ono što preuzimate i koje aplikacije imaju pristup vašim privatnim podacima.

PCPress.rs Image

Na šta treba da obratite pažnju?

Android kao najpopularniji operativni sistem za pametne telefone na svetu privlači pažnju hakera, prevaranta i oglašivača. Osim zlonamernog softvera, postoji bezbroj aplikacija koje zarađuju novac tako što vam neprestano prikazuju oglase, što dovodi do usporavanja vašeg telefona. Evo 8 grešaka koje pravite na svom Android telefonu koje mogu pomoći prevarantima.

Čuvanje bloatware-a koji dolazi sa novim Android telefonom – Bloatwares jednostavno zauzimaju prostor i čak mogu izazvati probleme sa stabilnošću. Uvek ih deinstalirajte, ako možete, ubrzo nakon što kupite novi telefon. Takođe, neke manje poznate aplikacije su nasilno instalirane na vašem telefonu koje mogu da prikazuju oglase, prate upotrebu vašeg uređaja, pa čak i kradu vašu listu kontakata.

Niste zaštitili svoj Android telefon od krađe

Kad god kupite novi Android pametni telefon, omogućite Google-ovu uslugu pronalaženja uređaja. Ovo će vam pomoći da pratite svoj telefon u slučaju da je izgubljen ili ukraden. To je važno, jer lopovi više nisu zainteresovani samo za uređaj, već žele i da ukradu vaše podatke. Takođe, osigurajte zaključani ekran tako što ćete promeniti podešavanja tako da niko ne može da isključi mobilne podatke ili isključi uređaj bez potrebe za lozinkom.

Pročitajte i:  Google započinje proizvodnju Pixel 8 u Indiji

Ne proveravate listu preuzetih aplikacija u podešavanjima

Neka vam postane navika da prolazite kroz listu preuzetih aplikacija u podešavanjima. Postoji mnogo malvera ili špijunskog softvera koji ne stvaraju ikonu i jednostavno se kriju u vašem telefonu. Provera cele liste preuzetih aplikacija može vam pomoći da uočite nepoznate aplikacije.

Ne brišete stare ili nekorišćene aplikacije

Ako neko vreme niste koristili aplikaciju, bolje je da je izbrišete. Takođe, ako u vašem telefonu postoje neke zastarele aplikacije, izbrišite i njih. Čuvanje starih ili nekorišćenih aplikacija jednostavno zauzima memoriju i mogu takođe privući infekciju malverom jer se ne ažuriraju.

Koristite istu lozinku za Google nalog i nikada je ne ažurirate

Uvek povremeno menjajte lozinku svog Google naloga. Promena lozinki će vas zaštititi u slučaju da dođe do povrede privatnosti.

​Dozvoljavate instalaciju aplikacija trećih strana iz nepoznatih izvora

Veoma je preporučljivo da isključite instalaciju aplikacije iz nepoznatih izvora u Settings meniju. Ova opcija sprečava da se aplikacije tajno instaliraju i takođe sprečava da se instaliraju aplikacije iz izvora koji nisu Google Play.

Pročitajte i:  Google proširuje AI Overview u preko 100 zemalja

Korišćenje APK fajlova za instaliranje aplikacija

Ako ne razumete kako APK fajlovi funkcionišu, onda je veoma preporučljivo da preuzimate aplikacije samo iz Google Play prodavnice. Postoji mnogo aplikacija koje se na njoj ne nalaze i moraju da se instaliraju preuzimanjem APK fajla što sobom povlači niz bezbednosnih rizika.

Ne čitate uslove i odredbe/dozvole pre preuzimanja aplikacija

Uvek imajte naviku da pročitate potrebne dozvole i uslove pre preuzimanja aplikacije. Kad god aplikacija traži prevelike dozvole, trebalo bi da počnete da dovodite u pitanje istinitost aplikacije. Na primer, aplikacija za pozadinu ne bi trebalo da zahteva pristup vašim kontaktima ili mikrofonu, ali može da zahteva pristup vašoj galeriji.

Izvor: Gadgetsnow

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , , ,