PC Press: Access – Microsoft Office 2010, Ribbon Reloaded
Access 2010 nosi teret potrebe za rešavanjem brojnih suštinskih problema; hoće li uspeti?
— Dragan Grbić
Najprodavanija baza podataka za podršku u poslovanju manjeg i srednjeg obima u verziji 2007 je inicijalno donela mnogo problema. Profesionalnim programerima izmene u interfejsu nisu po volji. Beležimo veliki broj zahteva upućenih Microsoft‑u u kome se traži barem opcija da korisnik Access‑a sam bira izgled interfejsa, tako da se riboni mogu zameniti sistemom menija; tom zahtevu nije udovoljeno. Sličan problem programeri imaju i sa navigacionim oknom: čim postoji više baza gde svaka sadrži veći broj objekata, programer mora da pamti kako se koji objekat tačno zove. Kompatibilnost baza podataka kroz verzije programa ne bi smela da se dovodi u pitanje, a tu se Access 2007 pokazao loše. Zato značajan broj programera i dalje koristi Access 2003 za kreiranje baza.
Izrečene kritike nagoveštavaju kakva su očekivanja od Microsoft Access‑a 2010: ova verzija mora da reši probleme koje su smetali korisnicima. Na stranu očekivanje funkcionalnog napretka, jer je dug spisak osobina koje programeri i napredni korisnici dugo očekuju. Međutim, realna saznanja o tim novostima je sada bilo nemoguće dobiti; moraćemo da čekamo još neko vreme da bismo dočekali odgovore. Umesto toga, pregledali smo samo očigledne novosti; na osnovu njih, može se reći da je funkcionalni napredak makar delimičan.
Na nivou tabela zapažamo novo dugme Manage Table Events na ribonu. U sadejstvu sa makro programom, sada je moguće tabeli pridružiti izvesne događaje, a zatim programski uređivati sadržaje. Pretpostavka za nastanak ove funkcije jeste ta da su neki korisnici skloni da uređuju podatke na nivou tabele, što u programski kontrolisanom okruženju može da dovede do raznih problema. Recimo, korisnik ne bi smeo da ima pristupa relacionim poljima tabele, jer ručna izmena može da sruši čitav sistem relacija u bazi. Događaji na nivou tabele će dozvoliti zahtev korisnika za direktnim pristupom tabeli, ali ovog puta u kontrolisanim uslovima.
Pregledom ribona nailazimo na paletu Application Parts koja sadrži opcije Details, Multiply, Notes i Tasks, čiju pravu upotrebnu vrednost nismo mogli da utvrdimo jer opcije nisu bile funkcionalne u test bazama. Na kartici External Data postoji novo dugme Web Service: klikom na njega otvara se panel koji traži da definišete tip povezivanja. Kako je i ova opcija trenutno nefunkcionalna, ostaje da nagađamo da li će konačno biti moguć lak uvoz podataka sa određenih Web sajtova, što je odavno izrečen zahtev. Realno je da očekujemo daleko bolju interakciju sa Web sadržajima, jer su određeni konkurentski proizvodi u tome daleko odmakli. Bilo bi zgodno da podaci sa nekog sajta mogu lako da se prenesu u lokalnu bazu radi arhiviranja, evidencije, brze pretrage i analize trendova. To odavno više nije pitanje mode, već preke potrebe za integracijom poslovnih aplikacija sa sadržajima na Internetu.
Da ne bude sve baš negativno: makro jezik, za koji se ranije mislilo da će potpuno nestati, znatno je unapređen. Programiranje je dosta olakšano upotrebom novog načina prikaza makroa u režimu dizajna, tako da se po izgledu približava VBA programiranju, dok je prikaz naredbi logički grupisan i vizuelno izdvojen kada obeležite naredbu, a sve opcije odabrane naredbe su lako dostupne. Sve raspoložive naredbe su grupisane i hijerarhijski prikazane u oknu Action Catalog na desnoj strani radne površine.
Pri dizajniranju izveštaja beležimo nekoliko novih opcija: recimo, lako ćete umetnuti brojač stranice u izveštaj; izgled izveštaja ćete brzo promeniti menjajući temu…
U susret paketu Office 2010 (pre-beta preview):
Microsoft Office 2010, Ribbon Reloaded
Excel 2010 – Microsoft Office 2010, Ribbon Reloaded
Word 2010 – Microsoft Office 2010, Ribbon Reloaded
PowerPoint – Microsoft Office 2010, Ribbon Reloaded
Access – Microsoft Office 2010, Ribbon Reloaded
OneNote – Microsoft Office 2010, Ribbon Reloaded
Odgovori tek slede – Microsoft Office 2010, Ribbon Reloaded