PC Press: Fuji S100fs
Iako su prošle već tri godine od Fujifilm‑ovog odvažnog promovisanja koncepta koji će premostiti jaz između kompaktnih i DSLR aparata, iako su u tom periodu S9500 i S9600 pobrali mnoge nagrade i nezvanično sebi prigrabili titulu najboljeg što možete nabaviti a da nije DSLR, Fujifilm je ostao potpuno usamljen u svojoj viziji. Kada je već delovalo da će i oni odustati, stigao je naslednik S100 fs.
S100 fs nije ništa gabaritniji od S9600, ako izuzmemo nešto veći objektiv (prečnika navoja 67 mm) čiji je zum narastao sa 10,7x na 14,3x (i dalje polazeći od širokougaonih 28 mm). Već posle par sati rada sa njim postalo nam je jasno da su se inženjeri Fujifilm‑a zdušno potrudili da otklone nedostatke prethodnika, tako da je i ranije dobar korisnički interfejs postao besprekoran, nudeći stepen kontrole u rangu srednje klase DSLR aparata. Pored jog dial‑a, točkića za izbor načina merenja svetla i načina fokusiranja, kao i tastera za izbor režima rada (sa čak osam raspoloživih mogućnosti za kontinualno snimanje i bracketing), tu je sada i zaseban taster za podešavanje osetljivosti, a glavni meni je hijerarhijski bolje organizovan.
U aparatu se nalazi Fuji SuperCCD senzor osme generacije, koji je ujedno i najveći senzor (dijagonala 2/3“) koji je do sada ugrađen u jedan kompaktni aparat. Zahvaljujući tome, iako je rezolucija skočila sa 9 na 11 Mp, gustina zapisa na senzoru je ostala ista – za ostatak kompaktne klase nedostižnih 19 Mp/cm2. Rezultati se i te kako vide – odsustvo šuma i nivo detalja (kroz čitav raspon osetljivosti) veoma se približavaju DSLR modelima slične cene. Raspon osetljivosti je od 100 do čak 10000 ASA, pri čemu sa 1600 ASA i dalje dobijate visoko upotrebljive rezultate, vidno superiorne u odnosu na bilo koji aparat u kompaktnoj klasi. Za razliku od S9600, S100 fs poseduje i stabilizaciju na senzoru, koja radi veoma dobro.
Kao i prethodnik, S100 fs može da snima u RAW formatu, ali pati od istog hendikepa – interpretacija njegovih RAW podataka u Adobe Camera RAW i ostalim Adobe proizvodima je slabog kvaliteta, tako da ste prinuđeni da obradu počinjete u Fuji softveru. Pohvaljujemo mogućnosti finog podešavanja kolorita u samom aparatu, pri čemu vam je na raspolaganju i mogućnost simulacije karakteristika Fujiflim Provia i Velvia filma.
Ovaj lepo zaokruženi aparat razočarao nas je malim i sporim EVF displejem, poput onoga na S6500 fd, što je neshvatljivo s obzirom na to da su S9500/S9600 imali besprekorne EVF displeje. Drugi nedostatak vidimo u tome što su AA baterije zamenjene LiIon baterijom skromnog kapaciteta (1150 mAh), što je radnu autonomiju gotovo prepolovilo.
Karakteristike optike su solidne, sa iznenađujuće malo geometrijskih distorzija, mada su hromatske aberacije (kao uostalom i kod bilo koje optike ovog raspona) primetne; to je trebalo bolje ispeglati u softveru. Uz korišćenje podešavanja za povećavanje dinamičkog raspona i do 400 posto iz ovog aparata se mogu dobiti i neki zadivljujuće dinamični snimci, kakve bismo očekivali samo od kvalitetnijih DSLR modela. S100 fs je veoma brz aparat, sa kapacitetom bafera koji zaslužuje poštovanje – u njega će stati čak sedam JPEG snimaka maksimalne rezolucije, odnosno tri RAW snimka.
Fujifilm S100 fs je kreativna alatka, koja će za red veličine pobediti u svakom poređenju u okviru prosumer klase, ali koja, nažalost, cenom previše iskače iz nje. Oni koji imaju taj novac verovatno neće imati hrabrosti da ga, umesto u jeftin DSLR, ulože u S100 fs, koji bi im u svakom slučaju pružio superiorniji raspon zuma.
Izvor: PC Press #152
– Aleksandar Veljković
Molimo da se ulogujete, za nastavak čitanja.
Ovaj proizvod možete da nađete na: www.foto-oprema.com