PC Press: Robonaut u svemiru
Još nemamo robote u kući, ali polako se spremaju za svemir – NASA je osmislila novu generaciju humanoidnih robota. Šta ume Robonaut 2, ili popularnije R2 – zvuči kao dobar početak, ali nedostaje D2… — Nadežda Veljković
Prvi humanoidni robot za svemirska istraživanja – Robonaut 1 (R1) napravljen je pre 10 godina u NASA svemirskom centru "Džonson" u Hjustonu (Johnson Space Center). NASA ga je realizovala u saradnji sa vladinom agencijom DARPA (Defence Advanced Research Project Agency). Dok je Robonaut 1 isključivo deo tima stručnjaka iz agencije NASA, Robonaut 2 je plod saradnje sa automobilskom kompanijom GM. Ovoj orijentaciji sigurno je doprinela i sugestija Obamine administracije da se NASA fokusira na komercijalne svemirske letove i saradnju sa privatnom industrijom. Saradnja je verifikovana Space Act Agreement‑om, a cilj ovog partnerstva bila je realizacija humanoidnog robota koji će ljude zameniti na mnogim opasnim poslovima.
NASA i GM na zadatku
NASA i GM imaju dugu tradiciju partnerstva koje je otpočelo još šezdesetih godina 20. veka. GM se u to vreme uključio u razvoj i realizaciju navigacionih sistema za svemirsku misiju Apolo, a igrao je i bitnu ulogu pri realizaciji prvog svemirskog vozila koje je korišćeno za istraživanja na Mesecu (Lunar Rover Vehicle). Tradicija je nastavljena projektom Robonaut 2, za čiji razvoj su podjednako bila zainteresovana oba partnera – NASA radi realizacije robota za svemirska istraživanja, a GM za robota namenjenog automobilskoj industriji. Timu su se priključili i inženjeri kompanije Oceaneering Space Systems iz Hjustona.
Iz istog svemirskog centra u Hjustonu izašao je i Robonaut 2, koji je javnosti zvanično predstavljen početkom februara 2010. godine. Predstavili su ga u ime GM‑a Marty Linn, direktor odeljenja za robotiku, a ispred agencije NASA Ron Diftler, koji se nalazi na čelu pomenutog svemirskog centra u Hjustonu. Promotivni video-inserti, u kojima su demonstrirane sve njegove vrlo napredne sposobnosti, mogu se videti na sajtovima partnerskih kompanija i mnogobrojnim drugim sajtovima informativnog karaktera.
Snaga je u rukama
Za razliku od Robonaut-a 1, koji je osmišljen kao tipično svemirski robot (ukomponovan u svemirsko vozilo sa četiri točka i prilagođen kretanju i akciji na težim terenima), R2 je samostalna mašina. On je mnogo napredniji, brži i sposobniji od prethodnika. Takođe, mnogo je spretniji i tehnološki napredniji od svih ostalih popularnih robota koje su napravile kompanije iz oblasti automobilske industrije i IT kompanije (Asimo – Honda, QRIO – Sony, HOAP – Fujitsu, EMIEW – Hitachi…). Njegova superiornost je razumljiva, s obzirom na vrlo ozbiljne planove za njegovu primenu, za razliku od pomenutih robota koji su namenjeni prevashodno zabavi.
Robonaut 2 je realizovan korišćenjem najnovijih senzora i vizuelnih tehnika. U ovoj (početnoj) fazi funkcionalan je samo gornji deo njegovog tela, ali se za budućnosti planira aktivnost i drugih delova. Telo mu je bele boje, a glava u obliku zlatnožute kacige sa ugrađenim kamerama – „očima“. Na grudima Robonaut 2 nosi NASA i GM logotipe, a na leđima „ranac“ sa neophodnom energijom za napajanje. Njegovim kretanjem upravlja se pomoću daljinskog upravljača. Glavom može da izvodi pokrete napred i na levu i desnu stranu.
Najvažniji i najprecizniji deo tela Robonauta 2 su ruke, kojima može da obavlja mnoge vrlo složene radnje. Može da pokreće sve zglobove (ramena, laktove, zglob šake), a posebno mu je izražena pokretljivost prstiju sa ugrađenim mnogobrojnim senzorima. Sve te pokrete on obavlja na isti način kako se pokreću delovi čovekovog tela, a alate i uređaje koristi upravo onako kao što to radi čovek. Pri tom se odlikuje izuzetnom spretnošću i preciznošću, ali i snagom. Robonaut 2 može jednom rukom da podigne masu od 20 funti (oko 9 kg) – to je oko četiri puta više od onoga što mogu drugi roboti.
Budući poslovi Robonauta 2
Sposobnost, spretnost i snaga Robonaut-a 2 nisu osmišljene bez razloga – on će se uskoro naći na različitim konkretnim zadacima. Kao što izjavljuje Doug Cooke, „ovo je najnovija robotska tehnika koja mnogo obećava, ne samo za NASA, već i za čitavu američku naciju“, a „nove mogućnosti ovog višenamenskog robota imaće različite oblasti primene“. On će moći odlično da se uklopi u svemirske ekspedicije, u kojima su se i dosad koristili robotizovani uređaji, ali će ovoga puta roboti raditi zajedno s ljudima. Na taj način će otvoriti potpuno nova era svemirskih istraživanja.
GM‑u i drugim proizvođačima automobila nije strana primena robota. Korišćeni su i dosad različiti robotski elementi, pre svega robotske ruke, uglavnom u automatskoj kontroli delova i čitavih vozila i sofisticiranom testiranju pojedinih površina. Međutim, humanoidni roboti u automobilskoj industriji se do sada nisu koristili. S obzirom na ruke koje mu omogućavaju da alate i uređaje koristi na isti način kao čovek, ali sa mnogo izraženijom preciznošću, Robonaut 2 će u toj oblasti biti odlično rešenje za izuzetno precizne, obimne i po čoveka opasne zadatke. Kažu, ipak, da on neće istisnuti radnike iz fabrika, već će se ostvariti napredna saradnja između robota i ljudi, što će rezultirati stvaranjem boljih i kvalitetnijih vozila i sigurnijeg radnog okruženja.
Osim u automobilizmu i svemirskim ekspedicijama, R2 će moći da se koristi i na mnogim drugim zadacima. Jedna od njegovih mogućih primena je u građevinarstvu, gde bi Robonaut 2 svojom snagom i preciznošću mogao uspešno da zameni radnike na opasnim i dugotrajnim preciznim zadacima. Kada će se to dogoditi i kada će se Robonaut 2 pojaviti među radnicima GM‑a ili u prvoj svemirskoj ekspediciji, još nije precizirano, ali će, kako kažu partneri u ovom projektu, to biti uskoro (šta god to značilo). Za sada se aktivno radi na njegovoj promociji – dokazujući da ume i da piše, Robonaut 2 je u video-insertu ispisao i pozdravnu reč Hello, upućenu čitavom svetu.