Rastegljiva elektronika za nosive uređaje
Mala elektronika koja se može nositi ili biti implant mogla bi pomoći u praćenju našeg zdravlja, dijagnosticiranju bolesti i pružanju mogućnosti za poboljšane, autonomne tretmane. Ali da bi to uradili bez pogoršanja ili oštećenja ćelija oko sebe, ova elektronika će morati ne samo da se savija i rasteže sa našim tkivima dok se kreće, već i da bude dovoljno mekana da neće grebati i oštetiti tkiva.
Istraživači sa Stanforda rade na elektronskim uređajima koji se mogu istegnuti nalik na kožu više od jedne decenije. Nedavno su predstavili novi proces dizajna i proizvodnje integrisanih kola nalik koži koja su pet puta manja i rade na hiljadu puta većim brzinama od ranijih verzija. Istraživači su pokazali da njihova meka integrisana kola sada mogu da pokreću mikro-LED ekran i detektuju Brajevu azbuku koja je osetljivija od vrhova ljudskih prstiju.
Jezgro kola su rastezljivi tranzistori napravljeni od poluprovodnih ugljeničnih nanocevi i mekih elastičnih elektronskih materijala razvijenih u laboratoriji. Za razliku od silicijuma, koji je tvrd i lomljiv, ugljenične nanocevi u sendviču između elastičnih materijala imaju strukturu poput mreže koja im omogućava da nastave da funkcionišu dok se rastežu i deformišu. Tranzistori i kola su oblikovani na rastegljivu podlogu, zajedno sa rastezljivim poluprovodnikom, provodnikom i dielektričnim materijalom.
U jednoj demonstraciji novog rastezljivog dizajna elektronike, istraživači su uspeli da postave više od 2.500 senzora i tranzistora u kvadratni centimetar, stvarajući taktilni niz aktivne matrice koji je deset puta osetljiviji od vrhova ljudskih prstiju. Istraživači su pokazali da niz senzora može detektovati lokacije i orijentaciju sićušnih oblika ili prepoznati cele reči na Brajevom pismu.
Istraživači su takođe koristili svoja rastegljiva kola za pokretanje mikro-LED ekrana sa brzinom osvežavanja od 60 Hz, što je tipična brzina osvežavanja računara ili TV ekrana. Prethodne verzije rastegljivih kola nisu bile dovoljno brze pri malim veličinama da bi generisale dovoljno struje da bi se to postiglo.
Izvor: techbriefs.com