Reportaža: Panasonic Convention 2019
Kompanija Panasonic svakog februara organizuje prezentaciju novih proizvoda za evropsko tržište. Posetili smo ih u Frankfurtu, pa ovom prilikom predstavljamo uređaje koji su najviše dotakli naša čula.
Konferencija ima i plenarni deo, a njega je vodio Yosuke Matsunaga, prvi čovek kompanije za Evropu. Kompanija Panasonic je prošle godine proslavila 100 godina postojanja, a gospodin Matsunaga nam je brzo objasnio da u Japanu ima preko 600 kompanija čija tradicija traje duže od veka, što odmah probudi i dodatno poštovanje, ako je to Panasonic-u tako nešto uopšte potrebno.
Proizvodni portfelj se menjao tokom vremena, ali posvećenost tehnologiji potiče još od prvog proizvoda (Improved Attachment Plug) koji je služio da se struja „ukrade“ iz sijaličnog grla da bi se priključio neki drugi uređaj. Te daleke 1918. godine, japanska domaćinstva su obično imala samo priključak za sijalicu, ali agilne kompanije već su počele da prave i druge uređaje koje je pokretala električna struja. Jedan od jakih razloga za proizvodnju ove naprave bila je i želja da se da se iskoriste metalni navoji ostali nakon pregorevanja sijalica.
Dom bez klimatskih promena
Nakon malo istorije krenula je priča o tome kako se osećamo u kući. Ako prvi ventilator kompanije Panasonic računamo kao prvo rešenje za klimatizaciju, onda Panasonic u ovoj tehnološkoj grani nudi rešenja još od 1936. godine.
Nas su najviše zanimali kućni sistemi o kojima možete saznati više na Panasonic sajtu. Ovi sistemi rade na principu toplotnih pumpi, a to donosi niz prednosti u odnosu na ostale proizvođače. Kad je u pitanju efikasnost, oni rade čak i na ekstremnim spoljnim temperaturama. Sistemi koji su bazirani na termalnoj razmeni iz vazduha, a to su oni koje svi poznajemo, nude od jedne do čak pet unutrašnjih jedinica za hlađenje ili grejanje. Pored standardnih jedinica, tu su i sistemi za zidnu montažu, kasete i kanali za vertikalnu podnu montažu. Specijalitet kuće je ipak Aquarea, sistem koji objedinjuje rešenje klimatizacije i snabdevanja domaćinstva toplom vodom. Rad na principu toplotne pume omogućava ogromne uštede, pa je sistem moguće koristiti u ekstremnim uslovima, uz raznovrsne tipove instalacije.
Pored rešenja za individualne korisnike, tu su i komercijalna rešenja za velike stambene ili poslovne komplekse, ali i industrijska rešenja za najveće instalacije za klimatizaciju.
Novi Lumix fotoaparati
Na sajtu smo već izvestili, ali pomenimo i ovde novi LUMIX FZ1000 II koji ima veliki 1“ senzor visoke osetljivosti. Opremljen je brzim 16x LEICA DC VARIO‑ELMARIT objektivom i ima tražilo visoke rezolucije s prikazom uživo.
CMOS senzor je visoke osetljivosti i rezolucije 20,1 megapiksela, a odlikuje ga visok odnos signala i šuma – on je savršen izbor za beleženje jasnih snimaka, čak i u uslovima slabog svetla. LEICA objektiv sa 16x optičkim zumom daje ekvivalent 35‑milimetarskog fotoaparata od 25‑400 mm, što ga čini savršenim u mnogim situacijama, od pejzažne fotografije do udaljenih subjekata. Naravno, na raspolaganju je i dodatnih 37 objektiva za različite, posebne prilike.
Nova funkcija Zoom Compose Assist osigurava da ne izgubite subjekt kada on iznenada napusti kadar. Na raspolaganju je opseg otvora blende od f/2.8‑4.0 za pravljenje predivno zamućenih pozadina, dok je novi minimalni otvor blende od f/11 koristan za precizne snimke pejzaža. Dodatne specifikacije uključuju hibridni O.I.S.+ (Optical Image Stabilizer ‑ optička stabilizacija slike) u pet osa, novi L.Monochrome D režim za najbolje rezultate kod monohromatskih snimaka, Bluetooth Low Energy (4.2) i WiFi mogućnost povezivanja (IEEE802.11b/g/n) koji omogućavaju trenutno deljenje pomoću aplikacije Panasonic Image App, te bateriju dugog trajanja.
Ne znam kako će ovaj fotoaparat oceniti naši zagriženi redakcijski umetnici, ali mene unapred raduje da probam mogućnost snimanja zapanjujuće glatkog QFHD videa visoke rezolucije od 3840×2160 piksela pri 30/25/24p. A rezultat odmah možete da prikažete na Panasonic televizorima.
Televizori za profesionalce i probirljive
I tako stižemo do onoga što vas najviše zanima. Panasonic je predstavio četiri OLED serije u 2019. godini, što udvostručuje njihovu liniju OLED uređaja iz 2018. Svi OLED‑i i većina 4K LCD‑ova podržavaju HDR10+, Dolby Vision i Dolby Atmos. Svi OLED modeli podržavaju novi HLG Photo format za HDR slike.
U 2019. Panasonic udvostručuje broj OLED serija pa su sad na tržištu GZ2000, GZ1500, GZ1000 i GZ950. Sve ih krasi Panasonic‑ov ultra‑moćni HCX PRO Intelligent procesor. Sem podrške za sledeću generaciju formata dinamičkih metapodataka HDR10+ i Dolby Vision, svi OLED modeli dele istovetno fino podešavanje od koje je obavio poznati holivudski kolorista Stefan Sonnenfeld, poznat po tome što često ima završnu reč u finom podešavanju kolorita mnogih bioskopskih blokbastera. Planirano je da svi budući OLED modeli budu UHD Premium sertifikovani.
Ove godine će takođe biti puštene u prodaju nove serije 4K LCD‑a: GX940, GX900, GX800 i GX700. Vodeći model GX940 dostupan je samo u veličini ekrana od 75 inča, a kao i OLED ekrane, i njih pokreće novi HCX Pro Intelligent procesor, a takođe su kompatibilni i sa standardima Dolby Vision i HDR10+.
Svi OLED ekrani, kao i perjanica GX940 LCD model, podržavaju HLG Photo, novi format statičnih slika koji uvodi fotografiju u HDR svet. Svi OLED modeli takođe rade sa popularnim glasovnim asistentima, pa se savršeno integrišu u sisteme za pametne kuće. Istakli bismo još jednom pažljivu Panasonic‑ovu kalibraciju ekrana, koja čini televizore primamljivim za profesionalce koji tokom rada žele da vide baš onakvu sliku kakva će biti u bioskopskim salama ili kakva se prosleđuje u broadcasting ili streaming. Naravno, i mi jedva čekamo da ih malo bolje razgledamo i upoznamo.
Technics za zvuk
Nisu samo slike ono što čini TV sinematičnim, jer je zvuk takođe od ogromnog značaja. I dok serija GZ2000 ima inovativne ugrađene zvučnike koji emituju nagore radi najimerzivnijeg okružujućeg zvuka, svi ostali modeli (izuzev GX700 4K LCD‑ova) takođe podržavaju Dolby Atmos. Iako će mnogi prigovoriti da se bez ozbiljnog sistema pažljivog raspoređivanja zvuka ne može postići pravi prostorni efekat, model GZ2000 iznenađuje odličnim ambijentalnim zvukom.
Možda i ne znate, ali podbrend Technics zadužen je za sva najnaprednija audio rešenja u okviru Panasonic grupe. Technics ima dobro poznatu filozofiju beskompromisnog kvaliteta zvuka, ali to ne smeta da Panasonic pod sopstvenim brendom ponudi nekoliko rešenja za korisnike koji ne spadaju u beskompromisne audiofile.
U ponudi su tri nova mikrosistema: SC‑PMX90, SC‑PMX92 i SC‑PMX94, kao i dva tanka mikrosistema, SC‑HC410 i SC‑HC412. Svih pet modela omogućava slušanje strimovane muzike preko uređaja kao što je Chromecast Audio bez ikakvog napora – sistemi pre toga uopšte ni ne moraju da budu uključeni. Tu su i tri nova audio minisistema s tornjevima pogodna za žurke: SC‑TMAX50, TMAX40 i TMAX10.
Zdrave grickalice uz sliku i zvuk
Sveža i zdrava ishrana postala je opsesija milenijalsko‑hipsterskih generacija, ali ni mi ostali (ili da kažemo ispravno: matori) nismo imuni na savete o tome kako se najbolje spremaju namirnice da bi zadržale što veću nutritivnu vrednost. Prikazane su samo mikrotalasne pećnice i sokovnici, ali i oni imaju neke specifične karakteristike po kojima se Panasonic odvaja od konkurencije. Spektar mikrotalasnih pećnica je prilično širok, a većinu njih odlikuje prostraniji prostor u koji možete smestiti veće posude, rad na bazi invertera i sistemi za ravnomernije zagrevanje tokom pripreme hrane.
Sokovnici su posebna priča jer i sam naziv Slow Juicer ukazuje na to da se voće (i povrće) cedi veoma polako. I ovo je deo japanske filosofije koja veruje da se tako iz biljaka dobija najviše hranljivih sastojaka.
S koje god strane pogledate, Panasonic ne spada u kompanije koje se isključivo cenom bore za tržište. Čak i u osnovnim izvedbama, njihovi uređaji pokazuju šarm japanskog perfekcionizma i težnje ka jedinstvu s prirodom. Tako treba i da ostane…
Korisna adresa: panasonic.rs