Review: Honor 20 Lite – I luksuz i kvalitet
Honor je predstavio model Honor 20 Lite, namenjen svima koji pažljivo vagaju odnos uloženog i dobijenog. Kao i mnogo puta do sada, Honor donosi svojevrsnu varijaciju na temu koju zada matični Huawei, nudeći telefon veoma sličan uzoru (u ovom slučaju, pandan je Huawei P30 Lite), s nešto drugačijim mogućnostima, ali i nešto boljom cenom. Drugim rečima, idealna mera za sve kojima je potreban pristupačan telefon ujednačenih, dobrih karakteristika.
Borba u cenovnoj klasi koju pokriva ovaj telefon veoma je žestoka; za nekih tristotinak evra neophodno je ponuditi uređaj koji može – sve! I povrh toga, da se istakne stilom, pa i ponekom specifičnom karakteristikom. Honor 20 Lite briljira svojim kamerama, što ne treba da čudi. Posebno bi se mogla istaći prednja, s raskošnim senzorom od 32 MP koji pomoću quad binning tehnike i te kako uspeva da ponudi sjajne, detaljne selfije.
Ništa slabija nije ni glavna kamera, koja je sada dobila i ultraširokougaoni senzor od 120 stepeni, što omogućava standardne i ultraširoke snimke, s tom razlikom što ultraširokougaoni senzor od 8 MP ipak ne raspolaže raznim sistemima asistencije, a i primetno je niže rezolucije od glavnog senzora od 24 MP, koji se može podičiti podrškom za Phase Detection autofokus, kao i stabilizacijom. Slike su vrlo bogate detaljima, snimci su dosta oštri, a tu je i AI snimanje za automatsku detekciju i optimizovanje scena. Video je ostao na 1080p rezoluciji, premda je sada moguće snimanje u 60 fps, ali bez stabilizacije, koja radi samo u 30 fps režimu.
Snimci načinjeni kamerom Honor 20 Lite telefona
Honor 20 Lite koristi dobro poznati Kirin 710 čipset srednje klase, kao i 4 GB RAM-a i čak 128 GB skladišnog prostora, što je moguće proširiti microSD karticom u hibridnom Dual SIM ležištu. Baterija ima kapacitet od 3400 mAh, što je više nego dovoljno za ceo dan upotrebe. Tu je verovatno i najslabija strana telefona – ne u samoj bateriji, već u odsustvu podrške za brzo punjenje. Tako se baterija puni 10 W punjačem, preko starog microUSB porta. Ukoliko zafali snage za igranje, moguće je aktivirati GPU Turbo 2.0 za dodatne performanse.
Primeri interfejsa Honor 20 Lite telefona
Telefon je odlično dizajniran, sa 2,5D staklom i bočnim prelazima koji idu preko 6,21-inčnog LTPS IPS ekrana. Pošto Honor 20 Lite ima odnos strana od 19,5 : 9, telefon odlično leži u ruci. Sam ekran je rezolucije 2340 × 1080 piksela, sa gustinom od 415 ppi, tako da je veoma jasan i detaljan, a tu je i mnoštvo softverskih opcija za prilagođavanje. Među njima je i filter plavog svetla za čiju efikasnost garantuje nemački TUV Rheinland.
Telefon nema IP rejting, ali se to i ne očekuje u ovoj klasi. Za razliku od nekih rivala, nije „zaboravio” na notifikacionu lampicu, smeštenu s leve strane zvučnika slušalice, na gornjoj ivici telefona. Tu je i 3,5-mm audio-konektor, te FM radio. Dostupne boje su vrlo lepe, a naročito nam se dopada plavi gradijent s prelazima.
Najzad, tu je pitanje famoznog odnosa Huawei/Honor – Google, odnosno američkih administrativnih zabrana. Jedno je sigurno – trenutno sve radi kao po loju i nikakvih problema nema s korišćenjem operativnog sistema Android 9 Pie, obogaćenog EMUI 9 korisničkim interfejsom, koji donosi mnoštvo opcija. Nadamo se da će tako i ostati, odnosno da će se naći neko rešenje u opštem smislu.
Honor 20 Lite u potpunosti ispunjava svoju misiju. Predstavlja pristupačnu alternativu koja gotovo da nema slabih tačaka i odličan izbor za sve kojima je potreban dobro balansiran telefon. Bez obzira na namenu, sve postavljene zadatke ispuniće uz maksimalan ugođaj u korišćenju. Univerzalac – tom rečju je najbolje, najtačnije i najjednostavnije opisati Honor 20 Lite.
Korisna adresa: hihonor.com/rs