Review: Honor 20 – Uvek bolja kupovina
Stiže nastavak sjajne Honor priče: Honor 20 Pro, Honor 20 i Honor 20 Lite telefoni analogni su modelima Huawei P30 Pro, P30 i P30 Lite sestrinske kompanije. Sankcije su ih usporile, ali na naše tržište konačno je stigao Honor 20. Reč je o odličnom telefonu koji umnogome obesmišljava kupovinu skupljih uređaja. Pogledajmo zbog čega…
Honor 20 je jedan od onih telefona koji plene u svakom pogledu. To postiže na relativno jednostavan, ali teško ostvariv način – svim bitnim aspektima posvećena je pažnja pa, ma šta da pomislite da vam je važno, makar u glavnim stavkama, ispostaviće se da je ocena vrlo dobra ili odlična. To važi svejedno da li govorimo o kameri, bateriji, performansama, sistemu ili ekranu.
Honor 20, ipak, nije bez nedostataka – uostalom, ne bi koštao kao „pola top‑modela“ da je tako. Pre svega, on nema OLED displej – ima vrlo kvalitetan IPS ekran, ali nema danas uobičajeni IP rejting o otpornosti na prašinu i vlagu, stereo‑zvuk niti 3,5‑mm audio‑konektor (u pakovanju dobijate USB‑C adapter), a nema ni microSD slota za proširenje. Uz razumne uštede na manje važnim pitanjima, u najvažnijim stavkama nudi vrhunsko iskustvo.
Fotografije snimljene Honor 20 telefonom
Kamera može da se podiči sa čak četiri senzora, uz svetsku ekskluzivu. Honor 20 se primarno oslanja na vrhunski 48 Mp Quad Bayer senzor, koji prati širokougaona kamera rezolucije 16 Mp. Tu su i dva senzora od po 2 Mp – dok je jedan običan senzor za merenje dubine, drugi je prilagođen snimanju makrofotografija, pa tako ovaj telefon može prilično uspešno da snima objekte s distance od svega 4 cm i po tome je jedinstven na domaćem tržištu. Nema telefoto kamere, ali i u tome se ogleda razlika u odnosu na skuplje telefone. Prednja kamera rezolucije 32 Mp smeštena je u ugao ekrana i pravi odlične selfije. Honor standardno nudi mnoštvo režima snimanja, uključujući i sjajno noćno snimanje, kao i AI asistenciju prilikom fotografisanja. Šlag na torti je odličan 4K video.
“Dinamičko‑holografskim“ dizajnom poleđine, koji se sastoji od više slojeva s kristalnim prizmama, staklom i čime sve ne, dobijen je zapanjujući efekat i telefon izgleda – svetski! Lako se drži u jednoj ruci zbog odnosa stranica 19,5:9. Rezolucija IPS ekrana je 2340×1080 piksela, a gustina prikaza je 412 ppi. U najbolje i najpraktičnije osobine ubrajamo skener otiska prsta ugrađen u taster za uključivanje ekrana. Radi munjevito, izuzetno precizno i omogućava otključavanje ekrana već prislanjanjem prsta, bez potrebe da se taster pritiska. Zašto ovo nemaju svi telefoni već eksperimentišu s komplikovanim skenerima na raznim drugim pozicijama?
Hardver i rezultati testova: 3DMark, Antutu i Geekbench
Honor 20 koristi dobro poznati Kirin 980 čipset, što znači da snage neće nedostajati ni u jednom trenutku. Na raspolaganju je i GPU Turbo opcija ubrzavanja, a Dual SIM telefon koristi 6 GB RAM‑a i 128 GB skladišnog prostora. Sve to napaja baterija kapaciteta 3750 mAh koja se odlično pokazuje u praksi, a tu je i turbo punjač snage 22,5 W koji će za samo 24 minuta dopuniti 50 odsto kapaciteta baterije. Kao i drugi Honor/Huawei telefoni, Honor 20 dolazi sa Android 9 Pie operativnim sistemom, te Honor Magic 2.1 interfejsom, koji zapravo predstavlja EMUI okruženje pod drugim imenom.
Ukupan utisak u radu Honor‑a 20 je besprekoran. Da, ima i jeftinijih telefona, ali retko koji uređaj nudi ovako dobro i zaokruženo iskustvo. Kada se na to doda da košta drastično manje od najskupljih telefona s kojima može u svemu da se poredi, jasno je zbog čega nam se toliko dopada i zašto ga iskreno preporučujemo svima koji žele vrhunski telefon.
Korisna adresa: hihonor.com/rs