Review: Huawei Watch GT – Dozirana pamet
Stav bilo kog korisnika o ovom pametnom uređaju će biti određen odgovorom na sledeću dilemu – koliko ste „pameti“ spremni da žrtvujete zarad vrhunske baterije i odlične autonomije? Ipak, idemo redom.
Što se izrade i dizajna tiče, nema mesta primedbama: keramičko kućište ojačano nerđajućim čelikom i DLC premazom. Huawei Watch GT je standardnih dimenzija za sat, ali i manje debljine (svega 10,6 milimetara), pa izgleda atraktivno na svakom zglobu. Kaiševi mogu da se menjaju.
AMOLED ekran dijagonale 1,39 inča obezbeđuje rezoluciju 454×454 piksela, što daje jasniji i oštriji prikaz u odnosu na konkurente, ali zato ekran ne može stalno da radi, pa čak ni da bude delimično uključen; pre ili kasnije će se zacrneti. Jasno nam je da je ovo učinjeno zarad uštede baterije, ali sat ne ostavlja isti utisak kada je ekran isključen i kada je uključen.
Huawei je opremio sat mnoštvom senzora. TruSeen 3.0 tehnologija, u kombinaciji sa senzorima, daje precizne podatke o radu srca. Sat prati vaš san zahvaljujući TruSleep 2.0 podršci, precizno vas locira u prostoru, meri aktivnosti vašeg života, a informacije o svemu tome doprinose da korisnik, ako ništa drugo, počne da se zanima za zdraviji život. Recimo, beleži se proces spavanja, od toga kada se zaspi, preko trajanja REM faza, do buđenja, notira se koliko su trajala dremanja tokom dana, da li je disanje bilo dobro…
Treba li uopšte da spominjemo broj pređenih koraka, aktivnih sati i slično? Sve ove informacije i još dosta toga može se očitati u aplikaciji, putem preglednih grafikona.
S telefonom se Huawei Watch GT povezuje Bluetooth interfejsom, preko odgovarajuće aplikacije. Niste ograničeni samo na Huawei telefone, već možete da povežete Watch GT sa svakim telefonom koji koristi Android 4.4 verziju softvera ili noviju, odnosno sa iUređajem koji koristi iOS 9.0 ili noviji.
Watch GT ne radi neke stvari koje bismo očekivali od modernog sata. Pre svega, on nema zvučnik ni mikrofon, što znači da ne postoji mogućnost preuzimanja poziva, pa ne možete da razgovarate s nekim pričajući u sat u Dik Trejsi stilu. Ništa strašno, to ima i svoju dobru stranu – alarm se bazira na vibraciji, pa ne ispušta poseban zvuk. Telefon je u stanju da vibracijom upozori na nešto, recimo na predugo sedenje. Pravi problem je u tome što je Watch GT baziran na LiteOS‑u, što znači da nema preuzimanja aplikacija. Čak ni to ne mora biti toliko problematično, jer se većina korisnika nakon isprobavanja ustali na određenom broju aplikacija i funkcija, a broj funkcija s kojima Watch GT stiže zaista je veliki. Ipak, ne možete raditi neke veoma korisne stvari, poput upravljanja plejlistom sa pametnog sata, što je funkcija koju mnogi svakodnevno koriste. Možete da primite obaveštenja o pristiglim porukama ili mejlovima, ali ih ne možete čitati sa sata.
Druga strana te medalje jeste da je uređaj izuzetno štedljiv – zapravo, jedan od najštedljivijih. Bateriju Huawei Watch GT pametnog sata punićete tek jednom u dve nedelje, što je gotovo neverovatan podatak, imajući u vidu da najvažniji konkurenti nude dva dana autonomije, te da je sve do ove generacije svakodnevno punjenje bila uobičajena pojava. U tom pogledu, Huawei je obavio fantastičan posao. Premda i dalje važi krilatica s početka – deo „pameti“ žrtvuje se zarad odlične autonomije. Ukoliko vam taj kompromis odgovara, Huawei Watch GT je prava stvar za vas.
Korisna adresa: consumer.huawei.com/rs/wearables/watch‑gt/