Samsung Galaxy Z Flip 4 – Za svačiji džep
Jedna od najkorisnijih osobina (nekih) preklopnih telefona jeste što se mogu saviti i prilagoditi svačijem džepu – makar u fizičkom smislu. Upravo takav je Samsung Galaxy Z Flip 4.
Telefon koji staje u svačiji džep ili torbicu je nekako ostao u prošlosti, ustupajući mesto glomaznim modelima s velikim ekranima sve do nedavno. Samsung je svoj Galaxy Z Flip iz godine u godinu unapređivao i moglo se reći da je treća generacija bila ta dobitna formula, koja je ove godine dodatno usavršena. Da li i dovoljno?
Bez eksperimentisanja
Samsung je rešio da dobitnu formulu ne menja previše, već je identifikovao ključne oblasti koje je bilo potrebno unaprediti. Naravno, treba uzeti u obzir i da forma telefona ne ostavlja previše mesta za eksperimentisanje, što nije samo metafora već i fizička činjenica. Samsung se odlučio da ponajviše poradi na bateriji, odnosno autonomiji, što i jeste bila Ahilova peta prethodnika.
Stoga je baterija uvećana sa 3300 mAh na 3700 mAh, donoseći primetno više nego prošle godine. I dalje je to tek za jednodnevnu autonomiju, ali se radi o tome da je korišćenje sada dosta komotnije i ne mora se previše paziti i dopunjavati telefon u svakoj prilici. To je lepo ukombinovano sa činjenicom da ove godine stiže i energetski efikasniji čipset. Poradilo se i na brzinama punjenja, koje su sada uvećane na 25 W (žično) i 15 W (bežično). Ne, punjača i dalje nema u pakovanju.
Kad smo kod energetski efikasnijeg čipseta, reč je o ovogodišnjem top izdanju: Qualcomm Snadragon 8+ Gen 1, s Adreno 730 grafikom. Zahvaljujući njemu, kao i prisustvu 8 GB RAM-a i 256 GB brzog UFS 3.1 skladišta, telefon pruža izvanredne performanse. Stoga i Android 12 u kombinaciji s One UI 4.1.1 interfejsom radi veoma tečno. Skener otisaka prstiju je smešten u bočni taster za paljenje, prisutni su stereo zvučnici s AKG potpisom, a nema kartice za proširenje memorije, niti 3,5-mm slota.
Android 12 i One UI 4.1.1 interfejs
Telefon stiže u identičnoj formi kao i prethodne godine. Ipak, načinjeni su određeni pomaci u vidu aluminijumskog frejma i Gorilla Glass Victus+ zaštitnog stakla, a proizvođač tvrdi da je Flip 4 još otporniji na udare i ogrebotine. Uređaj je vodootporan po IPX8 standardu.
Ekrani su ostali isti. Glavni 6,7-inčni Dynamic AMOLED 2X Infinity Flex displej ima osvežavanje od 120 Hz, s osvetljenjem do maksimalnih 1200 nita. Spoljni ekran od 1,9 inča je dobio Gorilla Glass Victus+ zaštitu, i veoma je upotrebljiv za mnoge informacije i obaveštavanja. Linija po sredini glavnog ekrana je i dalje prisutna u istoj meri kao i prošle godine.
Još jedna stavka iz kategorije „viđeno“ jeste sistem kamera. Samsung i dalje koristi senzore od po 12 MP za glavnu i ultraširoku kameru. Iako se radi o kvalitetnim senzorima koji će dati vrlo pristojne fotografije (naročito imajući u vidu sjajne softverske optimizacije), i dalje je reč o sistemu koji je viđen još na Galaxy S10 generaciji. Glavna kamera podržava dual pixel fazni autofokus i snima 4K@60fps video. Selfi kamera je takođe ostala nepromenjena – 10 MP.
Primeri fotografija snimljenih Samsung Galaxy Z Flip 4 telefonom
Sve u svemu, Samsung nije previše eksperimentisao, već se fokusirao da unapredi ono što je bila najslabija osobina prethodnika – trajanje baterije. U tome je u određenoj meri uspeo, ali recept nije promenjen drastično. I dalje je reč o najuspelijoj izvedbi preklopnika koji se savija po centralnoj osi i sklapa u manji uređaj pogodan za nošenje u džepu ili tašni.
Korisna adresa: samsung.com/rs