Šest načina kako Internet of Things stvara gradove budućnosti
Objekti koji su povezani sa Internet of Things će dostići 25 milijardi do 2020, prema Gartner-u. Evo kako ovi fizički objekti sa umetnutim senzorima već sada menjaju život u gradu i same gradove čine pametnijim.
Više nikada nećete morati da kružite oko bloka
Još uvek u ranoj fazi razvoja „pametni parking“ može da obavesti vozača o upražnjenom parking mestu na ulici ili u garaži uz pomoć aplikacije.
Smanjenje gužve u saobraćaju
Mreža senzora koja je povezana sa nadzornim kamerama i signalizacijom u saobraćaju mogu da pristupe i promene obrasce osvetljenja u skladu sa količinom gužve i pošalju upozorenja vozačima i to sve u realnom vremenu.
Pametno ulično osvetljenje
Pametno ulično osvetljenje koje je opremljeno senzorima mogu automatski da prilagođavaju količinu osvetljenja tako što prate oblačnost na nebu, a ne samo smenu dana i noći.
Pametnije upravljanje otpadom
Odnošenje đubreta će moći da se organizuje određivanjem prioriteta količine otpada koji će se pratiti u pametnim kantama za đubre, što će biti bolje nego striktno pridržavanje rasporeda.
Smanjenje buke
Mnogi gradovi imaju zakone za smanjivanje buke u određenim satima. Senzori mogu da prate problematične delove grada, kao što su kafići i barovi na otvorenom kao i da prate bezbednost i da javljaju vlastima kada primete zvuke tuče ili lomljenja stakla.
Održavanje mostova i zgrada
Mostovi, zgrade, brane i drugi važni delovi gradske infrastrukture su takođe uključeni u Internet Of Things. Senzori koji nadgledaju vibracije, temperature i druge promene mogu da obaveste ljude to jest inspektore da provere i izbegnu nesreće.
Izvor: Forbes