BIZIT 11 - prvi dan

Testirali smo Sony Xperia Z1

Telefon orijentisan na fotografisanje, snimanje videa, slušanje muzike i gledanje filmova. Da, Sony nas je još jednom prijatno iznenadio.

Xperia-Z1_black_hero_hiresSony Xperia Z1 najavljena je na sajmu IFA 4. septembra, a regionalno predstavljanje koje je označilo početak prodaje usledilo je tačno mesec dana kasnije u Zagrebu.Nije jednostavno predstavljati novi top‑model samo sedam meseci nakon predstavljanja prethodnika (Xperia Z), a breme te teške uloge poneo je Björn Bourdin, direktor marketinga za Centralnu Evropu. Odmah na početku impresionirao nas je instant povezivanjem telefona i Sony televizora pomoću NFC‑a, pa se cela prezentacija odvijala s telefona, ali na ogromnim ekranima.

Model Xperia Z smo hvalili prvenstveno zbog kamere, tj. kvaliteta snimljenih fotografija i videa, tako da napredak modela Z1 baš na tom polju predstavlja pravo iznenađenje. Da se može i korak dalje potvrdio je novi Exmor RS senzor rezolucije preko 20 miliona piksela, opet ojačan BIONZ procesorom za obradu i Bravia tehnologijom za prikaz fotografija i videa. Dobroj slici doprinosi i novi Full HD Triluminos ekran koji je do sada krasio samo model Z Ultra. Sve radi zaista besprekorno, a pažnju zaslužuje brzina kojom je Xperia Z1 u stanju da snima rafalne fotografije odličnog kvaliteta, za koje je zaslužan i Sony G Lens objektiv s optičkom stabilizacijom.

Pročitajte i:  AI kamera za Raspberry Pi

Spoljna građa se nije mnogo promenila – zadržan je hvaljeni OmniBalance dizajn koji lepo leži u ruci i ne opterećuje vas bez obzira na aktivnost koju sprovodite. Telefon je ponovo podvrgnut IP55 i IP58 sertifikatima, pa mu neće smetati nešto više prašine i vode.  Oko aktuelnog hardvera ni Sony nije imao mnogo dilema: ponovo je u igri Qualcomm MSM8974 Snapdragon 800 na 2,2 GHz opremljan s 2 GB RAM‑a i 16 GB storage memorije. Za razliku od LG‑ja, prisutan je microSD slot koji prima kartice do 64 GB, ali na karticu ipak ne možete (kao kod Samsung‑a) preseliti aplikacije. No, u sedmodnevnoj praksi intenzivnog druženja s ovim modelom taj nedostatak nismo ni primetili – veliki interni storage ionako je prvenstveno namenjen skladištenju multimedije i usko povezan s brojem fotografija ili dužinom video‑zapisa koji možete da snimite.

Što se tiče nadogradnji operativnog sistema, Sony je vrlo diskretan. One postoje, ali ni kod jednog proširenja ili vidžeta ne možete da nađete zamerku prosto zato što su korisni. Većina je, na zadovoljstvo korisnika, povezana sa ogromnom bazom sadržaja kompanije Sony, pa je Walkman zapravo aplikacija povezana sa Sony muzičkom produkcijom, a Film aplikacija direktno povezana sa sadržajima koje proizvodi Sony Pictures Entertainment produkcija. Tu je obilje filmova, serija i nekoliko igara. Ako dodamo Google Play ponudu i PlayStationStore, broj igara se drastično uvećava. Da, Z1 je mašina koja će bez problema pokrenuti većinu SonyPlaystation naslova od kojih su mnogi već konvertovani za download na telefon.

Pročitajte i:  Sony ugasio Firewalk Studio

Što se tiče snimanja, profesionalci će verovatno gunđati zbog vrlo svedenog interfejsa koji ne dozvoljava manuelne kontrole – barem ne na klasičan način. Manje iskusni snimatelji će ipak likovati, jer dovoljno je da prstom pokažete nešto na ekranu kamere pa da Z1 odmah izoštri sliku ali i podesi tonski balans snimka baš prema objektu koji ste izabrali. BIONZ to radi odlično u osmostrukom oversamplingu, i savršeno izdvaja predmet od interesa, bez obzira na to da li je on preosvetljen, u senci ili u kadru koji nije idealan za fokusiranje. Pored mnogih predefinisanih načina snimanja i obrade snimka, posebno zabavan nam se učinio AR režim kojim možete da ukomponujete razne digitalno pravljene elemente.

Nekako smo opet završili u zabavnim vodama, ali Sony Xperia Z1 prosto pleni mogućnostima da vam prenese sadržaje ili da vam pomogne da napravite svoje. Ipak, ne treba zaboraviti da se radi o vrhunskom smartfonu – u svakom pogledu.

Sony Xperia Z1

Ekran 5,0”, 1080×1920 (~441 ppi)
Procesor Qualcomm APQ8974 Snapdragon 800; 2,2 GHz, quad-core (Krait 400)
Memorija 2 GB RAM, 16 GB flash + microSD (do 64 GB)
Grafika Adreno 330
Komunikacija HSDPA 42 Mbps, HSUPA 21 Mbps, LTE Cat3, Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, WiFi Direct, WiFi hotspot, DLNA, BT 4.0, NFC
GPS A-GPS podrška, GLONASS
Kamera 20,7 Mp (Exmor RS), video 1080p, Web kamera 2 Mp, video 1080p
Operativni sistem Android 4.2.2
Dimenzije i masa 144×74×8,5 mm; 170 g
Cena 95.000 dinara (bez ugovorne obaveze)
Kontakt www.telenor.rs
Pročitajte i:  Sony odabrao AMD čipove za PS6

Voja Gašić

(Objavljeno u časopisu PC#204)

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,