U korak sa ERP svetom
Bez obzira na stanje naše privrede, domaće tržište ERP‑ova pokazuje da nam inovativnosti i znanja ne nedostaje. Možda baš ta potreba da se korisnicima ERP‑a ponude ekonomski prihvatljiva, a moderna rešenja, gura naše softveraše napred. Evo redovnog godišnjeg izveštaja sa tržišta ERP sistema raspoloživih u Srbiji.
Pre tačno dvanaest meseci smo, završavajući pregled dešavanja na domaćoj i svetskoj ERP sceni, napisali da je cloud sledeća važna stanica u razvoju ove vrste softvera. I nismo se mnogo prevarili: najveći su prihvatili snagu i mogućnosti ovog koncepta. SAP je bio prvi, a onda su počele da stižu vesti da se i drugi iz velike trojke (SAP, Oracle, Microsoft) priključuju trendu „bivstvovanja u oblaku“. Dakle, selimo poslovanje u oblak, rešavajući se mnogih briga oko održavanja servera i softvera.
Treba ipak znati da je seoba u oblak trend, ali nikako i zavr-šen posao. Godišnji izveštaj kompanije Panorama Consulting pokazuje da je klaudomanijom „zaražena“ tek četvrtina korisnika ERP sistema, dok je nešto više od 60% korisnika i dalje okrenuto tradicionalnom konceptu gde su softver, baza podataka i hardver pod direktnom kontrolom, na računaru u vlasništvu korisnika. Kada se saberu ova dva broja ostaje još nešto manje od 15% onih koji koriste nešto treće. Ali, da njih ostavimo sa strane i pogledamo šta je to u „oblaku“. Panorama Consulting prepoznaje dve kategorije. Jedna je cloud koncept, u kojem svoj softver i bazu podataka držite negde na Internetu, daleko od poslovnih prostorija i praktično vam je sve dostupno preko Interneta. Pritom, redovno održavanje servera u pogonu, baš kao i briga o sigurnosnim kopijama nisu u vašem domenu, već to iznajmljujete kao uslugu od pružaoca cloud servisa. Druga mogućnost je SaaS (Software‑as‑a‑Service) koncept u kojem je vlasnik softvera i svega ostalog pružalac usluga, a vi samo koristite ERP i u zasebnoj bazi skladištite svoje podatke. Odnos između ova dva koncepta je praktično pola‑pola.
A kakvo je stanje kod nas? Statistički pokazatelji bi, kada bi uopšte postojali, verovatno pokazali da korisnika cloud rešenja ima malo i da su oni priklonjeni SaaS konceptu, ali situacija se polako ali sigurno menja. Da je tako pokazuje činjenica da vam ove godine predstavljamo jedan domaći SaaS ERP sistem. Kočnice za brži upliv novih trendova postoje, neke od njih su psihološke prirode, poput nepoverenja (da li će neko neovlašćeno i bez vašeg znanja čeprkati po poslovnim informacijama, da li su podaci u cloud‑u sigurni), a neke su objektivne i vezane su za još uvek nedovoljno razvijenu telekomunikacionu infrastrukturu, ali i zakonsku regulativu.
Definisanje i redefinisanje
Za sve ove godine od kada ERP postoji bilo je silnih definicija i redefinicija tog termina. Svaka je imala pregršt jakih argumenata, ali nijedna nije do kraja ispravna jer svako ipak gura vodu na sopstvenu vodenicu. Na kraju dolazimo do toga da je najtačnija ona najuniverzalnija, nastala još u vreme prvih začetaka koncepta. U slobodnoj interpretaciji te poznate odrednice kaže se da je ERP „poslovno‑informacioni sistem koji skladišti sve informacije u jedinstvenoj bazi podataka i omogućava planiranje resursa jedne kompanije“.
Po ovoj opštoj definiciji, danas široki spektar poslovno‑informacionog softvera može da ponese naziv ERP; odavno ne postoji paket programa koji ne koristi jedinstvenu bazu podataka. Drugo je pitanje da li svi imaju i druge epitete koji krase današnje ERP sisteme. Posebno bismo skrenuli pažnju na pitanje prilagođenja softvera potrebama korisnika. Tu mislimo na dva procesa koja se izvode tokom perioda implementacije i, po potrebi, kasnije tokom eksploatacije: sposobnosti konfigurisanja i prilagođavanja softvera. Prvi termin podrazumeva da kroz niz parametara može da se podesi ponašanje praktično svakog dela softvera specifičnim potrebama, dok nas drugi upućuje na mogućnost da se na standardizovan način razvijaju (programiraju) nove funkcionalnosti prilagođene konkretnom poslovnom sistemu. Da, ove dve osobine su ono što danas pravi podelu između ERP rešenja.
Postoji više različitih načina selekcije ERP‑ova, a nama se čini da je ova koju ćemo vam predstaviti najuniverzalnija i, što je takođe bitno, sasvim primenjiva na domaće tržište softvera. Na vrhu je prva grupa, u kojoj su tri globalna proizvođača ERP‑ova: SAP, Oracle i Microsoft. Svi oni imaju po nekoliko proizvoda namenjenih različitim industrijama i veličinama preduzeća. SAP je obično na vrhu, ne samo kao najstariji, već i zbog toga što su svi proizvodi produkt sopstvenog razvoja. Oracle je nekako u sredini, i pored sopstvenih proizvoda, pod svoje okrilje su stavili i nekoliko renomiranih brendova poput PeopleSoft ili JD Edwards. Na drugom polu od SAP‑a je Microsoft sa svojom Dynamics paletom proizvoda (GP, NAV, AX) kojom pokriva širok spektar preduzeća, a svi su tokom vremena kao zreli proizvodi došli pod okrilje najvećeg svetskog proizvođača softvera. O konfigurabilnosti i prilagodljivosti u ovoj kategoriji ne treba da trošimo reči jer je praktično sve moguće, a sve to ima svoju cenu – ne govorimo samo o novcu već i o vremenu, znanju i posvećenosti da se posao izvede do kraja i na pravi način.
Drugi nivo u ovoj podeli čine ERP‑ovi lokalnih ili regionalnih proizvođača, koji su po sposobnosti da prate različite vrste poslovanja kompanija na nivou onoga što nudi „velika trojka“. Tu možemo da pronađemo i proizvode briljantnih karakeristika, ali iza njih ne stoji globalni brend ogromne finansijske moći i izrazito razvijene marketinško‑prodajne strategije, tako da im nedostaje tržišna prepoznatljivost i globalno prisustvo. Svuda u svetu je sijaset ERP‑ova u ovoj kategoriji, a za sve ove godine od kada PC Press prati ERP tržište u Srbiji, sreli smo priličan broj domaćih i regionalno prepoznatih proizvoda.
Proizvodi trećeg nivoa su najbrojniji: oni su arhitekturom prilagođeni određenom segmentu poslovnih aktivnosti, sa ograničenom mogućnošću finog adaptiranja specifičnim potrebama svakog korisnika ponaosob. Tu relativnu jednostavnost nadoknađuju prihvatljivom cenom i činjenicom da je maksimalno skraćeno vreme potrebno da se implementiraju u neki poslovni sistem. Ipak, to sve ne mora da bude odbijajući faktor kod izbora poslovnog softvera jer je ponuda veoma bogata, a to otvara šansu da pronađete onaj koji je blizak vašoj poslovnoj strategiji.
I pored sve žešće konkurencije, AB Soft je i dalje u vrhu domaćih proizvođača poslovno‑informacionih sistema. Za dve decenije prešli su dug put od malog knjigovodstvenog paketa programa do celovitog ERP‑a koji pokriva oko 20 industrijskih grana. Primenjena rešenja su proistekla iz potreba više od 2.000 korisnika ovog softvera, od najmanjih do najvećih poslovnih sistema, među kojima su i najveći svetski brendovi.
Primetili smo još jednu interesantnu karakteristiku – veliki broj finansijskih organizacija koje su došle iz sveta u Srbiju koristi ovaj paket. To otkriva potencijalno najveći kvalitet u odnosu na konkurenciju – odličnu usaglašenost s domaćim zakonodavnim okvirom, uz pažljivo građenu mogućnost da se radi po svetskim standardima.
Pored osnovnog, „velikog“ ERP paketa, AB Soft ima u ponudi malo predefinisano rešenje za najmanje korisnike. Važi isto kao i u drugim slučajevima – odlično je za početak. Dobra stvar je što prelazak na puni ERP ne zahteva promenu tehnologije ili transfer podataka.
Datalab Pantheon je jedan od retkih regionalnih proizvoda sa značajnom bazom korisnika u svim republikama bivše Jugoslavije, a srpska Datalab SR podružnica je već dugo jedna od najaktivnijih u sistemu. Formula uspeha je jednostavna: dobar proizvod je podržan odličnim marketingom i poslovnom strategijom direktnog prisustva u svim zemljama, uz insistiranje na razvoju partnerske mreže. Primećujemo da su u Datalab‑u dobro proučili kako rade najveći i primenili sličan model s brojnim partnerskim kompanijama kojima je prepuštena prodaja i implementacija uz svesrdnu marketinšku i tehničku pomoć samog proizvođača softvera.
Danas postoje Pantheon Basic i Pantheon Professional. Prvi je jeftiniji, namenjen najmanjima i, kao i druga takva rešenja, predefinisanih karakteristika. Dakle, na korisnicima je da ga prihvate takvog kakav je i da ga odmah koriste. Verzija Professional je zapravo pravi ERP sistem, što znači da nudi mogućnost prilagođavanja potrebama korisnika. Da Datalab prati trendove, govori to što umesto kupovine možete da se odlučite za Pantheon u SaaS varijanti, odnosno da izaberete Hosting model.
Nov proizvod, nastao krajem 2011. godine, prvi put je u našem pregledu. Izrastao je iz prethodne verzije poslovnog softvera beogradske softverske firme Bis d.o.o. koja se sada odlučila da ponudi isključivo SaaS rešenje koje je, kako vidimo, naišlo na odličan prijem i neprestano uvećava bazu korisnika.
Na korisničkoj strani nema nikakve instalacije, sve se radi kroz neki od Web browser‑a, a o tehničkim pitanjima, od instalacije, preko konfiguracije, do brige o dostupnosti i pouzdanosti sistema brine sam proizvođač softvera. Za manje poslovne sisteme ovo je prava blagodet, naročito kada se uzme u obzir izuzetno atraktivna mesečna nadoknada za korišćenje.
BIS‑ERP Web su dobro prihvatile neke knjigovodstvene firme koje su bile spremne da pređu na SaaS koncept korišćenja softvera. To se pokazalo kao dobro rešenje, naročito kada i korisnici knjigovodstvenih usluga takođe koriste BIS‑ERP Web: kao da u svom poslovno‑informatičkom okruženju imate sopstveni knjigovodstveni servis.
Microsoft Dynamics
Jedini iz „velike trojke“ koji se po tradiciji nalazi u našem prikazu jeste Microsoft. Ovog puta je zastupljen s tri Dynamics partnera od kojih svaki, s pravom, uživa dobru reputaciju i ima svoje adute. Napravićemo kratak osvrt na ono po čemu se izdvajaju.
Adacta je jedan od najvećih implementatora Microsoft Dynamic rešenja u regionu. Kod nas, pored Dynamics NAV‑a, prisutni su i s paketom Dynamics AX, koji pokriva srednja i velika preduzeća, a ima i atribut ERP‑a koji se odlično snašao u proizvodno orijentisanim preduzećima. Iako broj implementacija AX‑a u Srbiji nije impresivan, ima ih oko 20. Pored Dynamics AX‑a u verzijama 2009 i 2012, Adacta nam se predstavlja i sa Dynamics NAV‑om 2009 i 2013.
GoPro je od tri Microsoft partnera koji učestvuju u ovogodišnjem prikazu najmlađa kompanija, ali to ne znači i da zaslužuje manju pažnju, pošto su osnivači i konsultanti ovog preduzeća dugi niz godina radili u drugim timovima za implementaciju Dynamics NAV‑a. Upravo njihova inicijativa i znanje odredili su da GoPro donosi nova rešenja u okviru NAV‑a, od kojih je najpoznatije GoPro Payrol, modul za obračun zarada i drugih primanja koji je prvi domaći NAV modul dostupan celokupnoj partnerskoj mreži, a ne zatvoren proizvod za potrebe sopstvenih implementacija.
I NPS nam je dobro poznat implementator Microsoft Dynamics proizvoda, ne samo kod nas nego u celom regionu. Od prošle godine NPS radi u sastavu New Frontier Group, što je donelo novi polet kompaniji i njen ponovni uspon u našoj zemlji. Proizvod po kome se NPS razlikuje od ostalih Dynamics NAV partnera jeste NAV Express, posebno prilagođena verzija NAV‑a za mala preduzeća s brzom implemetacijom i kontrolisanim troškovima, ali uz laku tranziciju ka potpunom NAV rešenju, kada poslovne potrebe porastu.
Decenijski razvoj programske platforme za upravljanje dokumentima i poslovnim procesima UniDocs, kao i veliki broj implementacija kojima su automatizovani i informatizovani najrazličitiji poslovno-dokumentacioni procesi doveo je kompaniju OSA računarski inženjering do grupe međusobno integrisanih modula, koji zajedno čine sistem integralnog upravljanja poslovanjem, kod koga je svaka poslovna promena vezana za dokument koji je promenu izazvao tj. do kompletnog ERP i DMS rešenja UniDocs Business Box.
Činjenica da na tržištu trenutno ne postoji proizvod koji na ovaj način i u ovolikoj meri objedinjuje funkcionalnosti ERP i DMS sistema u okviru jednog rešenja, ohrabrila ih je da ovakav sistem komercijalno ponudi našem tržištu. Osnovna ideja celog sistema je da je kompletno upravljanje dokumentima, što podrazumeva sve dokumentacione procese (formiranje, unos, izmenu, opisivanje, verifikacija, arhiviranje, korišćenje, izlučivanje, itd.) u potpunosti automatizovano i integrisano sa poslovnim promenama i poslovnim procesima kompanije.
Pregled ponude ERP rešenja na našem tržištu
Proizvođač / Partner u Srbiji |
AB Soft Beograd
|
Microsoft / Adacta
|
Microsoft / Adacta
|
BIS
|
DataLab
|
Microsoft / GoPro
|
Microsoft / NPS
|
UniDocs Business Box |
Kontakt |
www.absoft.rs
|
www.adacta.rs
|
www.adacta.rs
|
www.bis-erp.com
|
www.datalab.rs
|
www.gopro.rs
|
www.nps.rs
|
www.osa.rs |
Proizvod |
AB Soft poslovno informacioni sistemi
|
Microsoft Dynamics NAV
|
Microsoft Dynamics AX
|
BisWeb
|
Pantheon
|
Microsoft Dynamics NAV
|
Microsoft Dynamics NAV
|
OSA Računarski inženjering |
Verzija |
13.06
|
2009 i 2013
|
2009 i 2012
|
5.5.61.30
|
2013
|
NAV 2009 i NAV 2013
|
1.0.0.1. |
|
Broj aktivnih instalacija u Srbiji(broj preduzeća koji koriste softver) |
preko 2000
|
Preko 250
|
Preko 20
|
120
|
1530
|
300
|
preko 200
|
preko 10
|
Cena | ||||||||
Licence | ||||||||
Cena po korisniku (na bazi 20 korisničkih licenci) |
od 200 EUR
|
od 405 do 2.380 EUR
|
od 80 do 2820 USD
|
15 EUR/mesecno
|
od 499 do 1.299 EUR
|
1400 EUR (prosečna cena)
|
od 1.500 EUR (prosečna cena)
|
780 EUR (1 RSD do 01.12.2013.) |
Prosečno vreme implementacije (u radnim danima) |
5 do 6, u periodu od 30 dana
|
40 – 80
|
20 – 60
|
/
|
20 – 30
|
30 – 60
|
60 – 120
|
10 -15 dana – za 20 istovremenih korisnika |
Prosečna cena implementacije |
oko 30% cene softvera
|
17.500 EUR
|
22.500 EUR
|
0 EUR
|
8500- 12550 EUR, za 20 istovremenih korisnika po unapred definisanom projektu
|
15.000 EUR
|
/
|
3000 EUR – za 20 istovremenih korisnika
|
Održavanje | ||||||||
Cena instalacije (ako postoji) |
/
|
/
|
/
|
/
|
/
|
/
|
/
|
/ |
Cena godišnjeg održavanja (po prodatoj licenci) |
20% od vrednosti softvera
|
12% – 16% vrednosti licence
|
12% – 16% vrednosti licence
|
/
|
17% od vrednosti licenci
|
16% vrednosti licence
|
16% vrednosti licence
|
15% od vrednosti licence |
Cena konsultant sata za dodatne intervencije / implementacije |
od 40 EUR
|
30 – 50 EUR
|
50 – 80 EUR
|
/
|
25 – 50 EUR
|
40 – 60 EUR
|
50 EUR
|
30 EUR
|
Moduli (Da / Ne / Eksterno / U planu (datum)) | ||||||||
Finansije | ||||||||
Glavna knjiga |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Finansijsko izveštavanje |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Kupci |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Dobavljači |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Osnovna sredstva |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Više valuta |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Više preduzeća |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
Po zahtevu |
Više kontnih okvira |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
Po zahtevu |
Robno / skladišno | ||||||||
Automatizacija porudžbina |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Automatizacija popisa |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Automatizacija nabavke |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Automatizacija skladišta |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Ekspedit |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
✔
|
✔
|
✔
|
|
Proizvodnja | ||||||||
Prosta proizvodnja |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Procesna proizvodnja |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
✔
|
✔
|
✔
|
Po zahtevu |
Automatizacija proizvodnje za lager |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
✔
|
✔
|
✔
|
Po zahtevu |
Automatizacija proizvodnja po narudžbi |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
✔
|
✔
|
✔
|
Po zahtevu |
Usluge | ||||||||
Automatizacija servisnih naloga |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Upravljanje projektima |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
Eksterno
|
✔
|
✔
|
✔ |
Praćenje troškova po projektu |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Fakturisanje po radnim nalozima |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Automatizacija obrada garancija |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
Eksterno
|
✔
|
Po zahtevu |
|
Fakturisanje po fazama projekta |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Plate po propisima R. Srbije |
✔
|
✔
|
✘
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✘ |
Ljudski resursi |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Upravljanje kontaktima |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
Eksterno
|
✔
|
✔
|
✔ |
CRM |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
Eksterno
|
✔
|
✔
|
✔ |
Business intelligence |
✔
|
✔
|
✔
|
U planu 2014
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Upravljanje poslovnim performansama |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Građevinarstvo |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Neprofitne organizacije |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Maloprodaja |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✘ |
Privredne grane | ||||||||
Poljoprivreda i šumarstvo |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Rudarstvo |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Profesionalne usluge (advokatura, tehnologije…) |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Građevinarstvo |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Proizvodnja |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✘ |
Veleprodaja |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Maloprodaja |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✘ |
Transport i skladištenje |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Informacije i mediji |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Finansije i osiguranje |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Nekretnine (prodaja, izdavanje, lizing) |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Obrazovanje |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Zdravstvo i socijalno osiguranje |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Umetnost, kultura |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Turizam i ugostiteljstvo |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Informacione tehnologije |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Javne službe |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Tehnologije | ||||||||
Baze podataka | ||||||||
Microsoft SQL Server |
✔
|
✔
|
✔
|
✘
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Oracle |
✘
|
✘
|
✘
|
✘
|
✘
|
✘
|
✘
|
✘ |
Ostalo |
✘
|
✘
|
✘
|
HyperFileSQL
|
✘
|
✘
|
||
Operativni sistemi |
u Web Browseru
|
|||||||
Microsoft Windows |
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔
|
✔ |
Linux |
✘
|
✘
|
✘
|
✔
|
✔
|
✘
|
✘
|
✘ |
Milan Bašić
(Objavljeno u časopisu PC#202)