Velika Britanija protiv „end to end“ enkripcije
Ključni cilj je okrenuti mišljenje javnosti protiv enkripcije Facebook Messenger-a.
“Uvid u podatke korisnika zarad bezbednosti”
Meta je nedavno rekla da će implementirati end-to-end enkripciju u Facebook Messenger i Instagram do 2023. godine, uprkos snažnom protivljenju vlade u Velikoj Britaniji i drugih vlada.
Međutim, Ministarstvo unutrašnjih poslova Velike Britanije navodno planira reklamnu kampanju kako bi mobilisalo javno mnjenje protiv end-to-end enkripcije koristeći ono što su kritičari nazvali „taktikom zastrašivanja“, navodi se u izveštaju Rolling Stone-a.
Vlada Velike Britanije planira da se udruži sa dobrotvornim organizacijama i agencijama za sprovođenje zakona u vezi sa javnošću koju je kreirala reklamna agencija M&C Saatchi, navodi se u izveštaju. Cilj kampanje je da prenese poruku da bi end-to-end enkripcija mogla da ometa napore da se obuzda eksploatacija dece na mreži.
„Angažovali smo M&C Saatchi da okupi mnoge organizacije koje dele našu zabrinutost u vezi sa uticajem end-to-end enkripcije na našu sposobnost da zaštitimo decu“, rekao je portparol Ministarstva unutrašnjih poslova. Vlada je izdvojila 534.000 funti (730.500 dolara) za blitz, navodi se u pismu upućenom iz Ministarstva unutrašnjih poslova kao odgovor na zahtev za slobodu informacija.
Kampanja može uključivati elemente osmišljene da učine javnost „nelagodnom“, prema projekciji slajdova koji je osmišljen da pomogne u regrutovanju neprofitnih koalicionih partnera.
„Istraživanje brojnih aktivacija koje bi podstakle akciju javnosti. Postoji prostor za aktivaciju na društvenim mrežama gde tražimo od roditelja da pišu Mark-u Zuckerberg-u preko svog statusa na Facebook-u. ”
Na jednom slajdu je navedeno da „većina javnosti nikada nije čula“ za end-to-end enkripciju, što znači da se mogu „lako pomeriti“ na tu temu. Takođe se navodi da vlada „ne sme da započne debatu o privatnosti i bezbednosti“.
Zagovornici privatnosti nazvali su planove “zastrašujućim” i rekli da bi nedostatak enkripcije end-to-end mogao imati suprotan željeni efekat.
„Bez jakog šifrovanja, deca su ranjivija na mreži nego ikad. Šifrovanje štiti ličnu bezbednost i nacionalnu bezbednost, ono što vlada predlaže dovodi sve u opasnost“, rekao je Robin Wilton iz međunarodne organizacije Internet Society.
Izvor: Engadget