WhatsApp – izvor lažnih informacija
Sve svetske vlade i zdravstveni zvaničnici trude se da u što kraćem roku informišu javnost o svim dešavanjima vezano za širenje Korona virusa. U tome im izuzetno odmaže internet kojim kruže mnoge lažne informacije, a pogotovo servisi za razmenu poruka kao što je WhatsApp.
Ponovni nadzor nad WhatsAppom
Zbog dezinformacija koje se šire nekontrolisano na najvećoj svetskoj platformi za razmenu poruka – WhatsApp, Facebook koji je njen vlasnik odlučio je da je podvrgne ponovnom nadzoru. Poslednje dezinformacije koje stižu sa ove platforme tiču se poluinformacija koje su delom tačne, delom netačne, i sadrže informacije koje su zbunjujuće i izazivaju paniku među ljudima. Pogotovo su problem grupe na WhatsApp-u, jer mogu da okupljaju veliki broj ljudi.
Posebno je sve ovo zabrinjavajuće kada se uzme u obzir da je WhatsApp prešao dve milijarde korisnika pre samo mesec dana, i da je jedan od najaktivnijih servisa koji postoji. Čak su premijeri nekih zemalja odlučili da apeluju na WhatsApp i ljude koji ga koriste da prestanu da šalju neproverene informacije i pogotovo one koje su lažne i podižu paniku.
Od Korona virusa je do sada obolelo preko 284,000 ljudi, a umrlo njih preko 11,800. Situacija se pogoršava iz sata u sat, a najgore je trenutno u Italiji, Španiji, Francuskoj, Austriji i drugim zemljama Evrope. Otkazani su međunarodni letovi, zatvoren je javni prevoz, dok su sva dešavanja, događaji i konferencije ili otkazani ili pomereni za kasnije tokom 2020. godine. Kompanije kao što su Facebook, Google i Amazon otkazali su svoja godišnja dešavanja.
Izvor: CNN