5 načina da poboljšate brzinu Wi-Fi mreže bez zamene rutera
Primetili ste da vaša Wi-Fi konekcija postaje sporija?
Vredi prvo isprobati ove besplatne opcije
To može biti frustrirajuće, a čak ni najbolji Wi-Fi ruteri nisu imuni na povremene probleme s povezivanjem. Većina naših uređaja koristi Wi-Fi za pristup internetu, što stavlja veliki pritisak na raspoloživi protok na mreži. Čak i ako imate brz kablovski ili optički internet, brzina unutar vašeg doma zavisi od vas. Pre nego što razmislite o nadogradnji rutera, evo nekoliko stvari koje možete pokušati da biste povećali brzinu Wi-Fi mreže.
Promenite frekvencijski opseg
I prebacite se na nekonfliktni kanal
Preopterećenje mreže je čest problem, posebno za one koji žive u zgradama, kućama u nizu ili drugim oblastima sa mnogo domova blizu jedni drugih. Dok ruteri za Wi-Fi 6/6E i Wi-Fi 7 imaju načine da se izbore sa preopterećenjem, koristeći dodatni radio koji emituje na 6GHz opsegu, korisnici starijih rutera takođe imaju opcije da smanje ovaj problem. Rešenje je u promeni podrazumevanog kanala na manje opterećeni. Otvorite stranicu za podešavanje rutera i promenite kanal za 2.4GHz i 5GHz opsege. Neki ruteri automatski skeniraju i predlažu manje opterećene kanale, a postoje i aplikacije koje vam mogu pomoći da identifikujete najbolje kanale.
Podesite antene rutera
Spoljašnje antene nisu samo ukras
Ako vaš ruter ima spoljašnje antene, možete poboljšati Wi-Fi signal podešavanjem njihovog ugla. Većina rutera sa spoljašnjim antenama koristi omni-direkcione antene, koje šalju signal u obliku krofne. Postavite barem jednu antenu paralelno s podom, a drugu pod pravim uglom u odnosu na ruter za bolju pokrivenost. Korisnici rutera sa unutrašnjim antenama ne moraju brinuti o orijentaciji rutera jer su dizajnirani da pokrivaju širu površinu.
Ograničite nepotrebne veze
Podešavanje kvaliteta usluge (QoS) je neprocenjivo
Ako imate mnogo uređaja na mreži, funkcija QoS omogućava da najvažniji uređaji i servisi dobiju prioritet i veći protok. Tako će vaši video pozivi i igre imati prednost, dok će manje važni zadaci, poput ažuriranja, biti deprioritizovani.
Ponovo pokrenite ruter i modem
Keš problemi mogu usporiti Wi-Fi, ali postoji jednostavno rešenje
Jedan od prvih koraka u rešavanju problema sa uređajima je da ih isključite i ponovo uključite. Isto važi i za Wi-Fi rutere. Novi ruteri imaju dovoljno memorije i prostora za keš, ali ponovnim pokretanjem, ruter može automatski skenirati i promeniti kanal na manje opterećen.
Premestite ruter
Wi-Fi najbolje funkcioniše kada nije blokiran
Fizički objekti, poput zidova, mogu ometati Wi-Fi signal. Izbegavajte da ruter postavite iza televizora ili blizu mikrotalasne pećnice, jer to može uzrokovati smetnje. Postavite ruter na centralno mesto u kući radi bolje pokrivenosti.
Wi-Fi nam je postao neophodan u svakodnevnom životu, a problemi sa brzinom mogu biti frustrirajući. Međutim, postoji nekoliko načina da poboljšate performanse Wi-Fi mreže bez ulaganja u novi ruter. Ako su problemi sa starijim verzijama Wi-Fi rutera, nadogradnja može biti potrebna, ali vredi prvo isprobati ove besplatne opcije.
Izvor: Xda-developers