Da li će sudska presuda između EU i Googla promeniti tehnološki svet?
Sudski spor između EU i Google je završen tako što je tehnološki gigant izgubio. Naime, Opšti sud u Luksemburgu je izrekao Google kaznu koja iznosi skoro 2,8 milijarde dolara, zbog tužbe koju je podnela EU 2017. godine zbog monopolskog stava.
EU iznad megakorporacija?
Ova presuda je značajna jer pokazuje da EU želi da napravi veću kontrolu i da uspostavi regulatorni nadzor nad postupcima tehnoloških kompanija. Sudska presuda je pokazala da se Google ponašao nezakonito i da nije pružao jasne uslove saradnje na tržištu. EU je sa druge strane najavila da će od sada da koristi sve alate koje ima na raspolaganju kako bi uspostavila konkurentske uslove na digitalnom tržištu. Da je EU ozbiljna u svojoj nameri, pokazuje i činjenica da nisu usmereni isključivo na Google. Amazon je takođe u sudskom sporu sa EU, koja ga tereti za plaćanje poreza. U fokusu EU je i Facebook.
Kada je u pitanju Facebook, EU je bazirana na činjenicu da ova kompanija postavlja prihode iznad javne bezbednosti. Do sada je Facebook kažnjen sa najvišom kaznom, od 225 miliona evra u septembru ove godine. Sa druge strane, prema „Zakonu o digitalnom tržištu“ EU Apple je takođe pod pritiskom zbog svoje politike privatnosti. EU je u najbliži tome da natera Apple da otvori svoje aplikacije za plaćanje od strane trećeg lica.
Sve promene na kojima EU insistira su zapravo promene koje podržavaju sve ostale države sveta. Ukoliko se pokaže da su alati koje EU koristi korisni, može se očekivati da će ih primeniti i druge moćne sile poput Rusije, Kine, SAD-a. Sa jedne strane, ostaje pitanje da li će digitalni giganti sve mere primenjivati i poštovati u uređenim državama, dok će u tzv. zemljama trećeg sveta kršiti sve norme. U svakom slučaju jasno je da će se određene promene u pogledu načina rada do sadašnjih giganata promeniti. To će izazvati brojne promene na tržištu jer će korisnici imati veće mogućnosti izbora.
Izvor: PYMNTS