Top50 2024

Koboti: šta su i zašto postaju važni? 

Živimo u eri u kojoj automatizacija i robotika rade na preoblikovanju više ključnih industrija u globalnom poslovnom okruženju. Ovo je omogućilo kolaborativnim robotima, takođe poznatim kao koboti (eng: cobot – companion robot), da se pojave kao atraktivno rešenje koje može premostiti jaz između ljudskih radnika i mašina. 

PCPress.rs Image

 Kako se proizvođači bore sa rastućim nedostatkom radne snage i rastućim troškovima, potreba za većom fleksibilnošću i manjim zastojima je najvažnija. Tehnologija Cobot ne samo da redefiniše radno mesto, već ostavlja preduzećima da se fokusiraju na složenije i inovativnije zadatke, što na kraju jača njihove strategije transformacije. 

 Na ovaj način, veštačka inteligencija doprinosi još većem industrijskom pomaku ka optimizovanom radnom mestu – pružajući organizacijama odgovarajuće alate za unapređenje svog poslovanja.  

 Kobot ili robot pratilac je robot namenjen direktnoj interakciji čoveka i robota u zajedničkom prostoru ili gde su ljudi i roboti u neposrednoj blizini. Ove vrste mašina su obično lagane i konstruisane su da obezbede maksimalnu bezbednost na radnom mestu. 

 Tržište se kontinuirano širi i procenjeno je na otprilike 760 miliona američkih dolara u 2022, prema izveštajima Apollo Research Reports. Očekuje se da će ova cifra brzo porasti na 22,6 milijardi dolara do 2032. 

Pročitajte i:  Kad istina izađe na videlo: Tesla robote su tokom prezentacije kontrolisali ljudi

Ove mašine rade koristeći niz sofisticiranog hardvera i softvera, uključujući robotske ruke koje su opremljene sa više zglobova kako bi se omogućio širok raspon pokreta. Programiranje kobota se može obaviti putem tradicionalnog kodiranja, grafičkog korisničkog interfejsa, ili čak ručnog vođenja robota kroz željene pokrete. 

 Kao rezultat toga, koboti mogu pomoći u različitim oblastima poslovanja. Možda je trenutno najpoznatiji slučaj njihove upotrebe u proizvodnim i industrijskim okruženjima koji obavljaju zadatke kao što su zavarivanje, rukovanje teškim opterećenjima i testiranje i inspekcija kvaliteta.  Na složenijem nivou, koboti se integrišu sa algoritmima mašinskog učenja kako bi se poboljšala njihova prilagodljivost unutar specifičnog okruženja i kako bi mogli da poboljšaju svoje sposobnosti donošenja odluka.  

 Uprkos njihovoj sve većoj popularnosti u skladištima i proizvodnim okruženjima, još uvek postoji nekoliko ključnih izazova povezanih sa kobotima. Konkretno, i dalje postoji zabrinutost zbog ovih mašina koje zamenjuju ljudski rad, što bi moglo doprineti većem otpuštanju zaposlenih

 Isto tako, važno je postaviti kobote odgovorno kako biste izbegli povećane bezbednosne rizike. Koboti u proseku imaju životni vek od otprilike 30.000 do 40.000 sati. 

Pročitajte i:  BMW i automatizacija logistike

Izvor: aimagazine.com

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , , , , , , ,