Top50 2024

Lagani Honor 8

Mogu li Lite verzije telefona biti dovoljno dobre za prosečno zahtevnog korisnika? Pozitivan odgovor na to pitanje daje Honor 8 Lite.

PCPress.rs ImagePrema zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku Srbije, prosečna neto plata u Srbiji u martu ove godine iznosila je 47.814 dinara. Zato je jasno koji su telefoni najpopularniji kod nas – to nije iPhone, ne samo zato što za korišćenje AppStore‑a i dalje morate da lažete da ne živite u Srbiji. Svi u ponudi operatora gledamo najnovije i najbolje modele, ali kada se želje i realnost preklope, uglavnom se zadržimo na nižoj srednjoj klasi, najčešće Lite verziji nekog popularnog telefona. Ako ste se pitali da li Lite verzije telefona mogu da budu dovoljno dobre za prosečno zahtevnog korisnika, odgovor je pozitivan. Pravi primer je Honor 8 Lite, koji smo nedavno dobili na test.

Lite verzija najboljeg Honor telefona za osetno manje novca nudi od svega pomalo, trudeći se da iskustvo korišćenja zadrži na visokom nivou. Za razliku od punokrvne „osmice“, Lite verzija u kućištu sličnih dimenzija nudi skromniji hardver: jednu umesto dve kamere, poneku popularnu tehnologiju manje, ali zadržava bitne elemente, kao što su 3 GB RAM‑a, dve kartice, senzor otiska prsta i bateriju kapaciteta 3000 mAh. Honor 8 Lite uz to je i plastičan, ali se u ovom cenovnom rangu to i očekuje. „Plastika“ nekima može delovati kao mana, ali je telefon zbog toga lagan, a kako većina korisnika koristi neku futrolu (silikonska zaštita dolazi u pakovanju), malo ko će i primetiti od kog materijala je kućište.

Pročitajte i:  Honda usvaja Huawei pametnu vožnju 

Ekran dijagonale 5,2 inča ima Full HD rezoluciju, što je retkost u ovoj klasi, a IPS panel garantuje dobre uglove gledanja, bez obzira na to koliko se trudite da smislite nemoguću poziciju za posmatranje slike. Nema zaštite ekrana u vidu Gorilla sloja, pa nije loše da razmislite o nekoj foliji kako biste sačuvali ekran od grebanja. Sa dizajnerske strane, telefon mnogo liči na Honor 8, pa su fizički tasteri (jačina zvuka i uključivanje) na desnom boku, a na zadnjoj strani je kružni senzor otiska prsta. Izostao je USB C port, a sa njim i opcija brzog punjenja.

Sa hardverske strane, telefon pokreće moćni Kirin 655 SoC koji obezbeđuje solidno dobre performanse, a prema hardverskim mogućnostima nalazi se između dva glavna konkurenta srednje klase – Snapdragon‑a 652 i 625. Osam A53 jezgara podeljeno je u dve grupe – na 2,1 i 1,7 GHz, Mali T830 MP2 grafika, ali i prostrana 3 GB radne memorije. To znači da će sve aplikacije, osim najzahtevnijih igara, sasvim lepo raditi, a s baterijom od 3000 mAh računajte na cela dva dana autonomije pri uobičajenom korišćenju.

Pročitajte i:  Potreba je majka izuma: Huawei kombinuje superbrzi SSD sa tehnologijom starom 60 godina 

Pri dobrom svetlu fotografije koje pravi ovaj smartfon su kvalitetne, ali nemojte računati na vrhunske performanse u zatvorenom prostoru, kada je količina svetla ograničena, posebno jer Lite verzija ima samo jedan LED blic. Fokusiranje je sporije zbog nedostatka laserskog autofokusa, a nema ni NFC‑a, 802.11ac Wi‑Fi‑a, ni FM radio‑čipa. S druge strane, telefon stiže s najnovijim Android‑om, svežom verzijom Emotion UI‑ja, ali i dve SIM kartice, od kojih jedna deli slot sa microSD karticom. Senzor otiska prsta odskoro je popularan u ovoj klasi, a Huawei nije štedeo kod svog modela, što je u praksi i potvrđeno – prepoznavanje prsta je trenutno, s minimalnim greškama, jer je implementiran sistem koji uči vaše navike tokom vremena, fokusirajući se na zone prsta koje najčešće koristite da bi identifikacija bila brža.

Kada na sve ovo dodate da Lite verzija telefona Honor 8 košta skoro upola manje od „velike“ verzije, a uzmete u obzir da prosečni korisnik neće mnogo izgubiti, osim ako zaista ne želi vrhunsku kameru i pasionirani je ljubitelj igara. Honor 8 Lite deluje kao model telefona koji će uskoro biti jedan od najtraženijih kod operatora.

Pročitajte i:  Xiaomi i Geely predstavili samovozeće EV modele

consumer.huawei.com/rs

  Huawei Honor 8 Lite Huawei Honor 8
Ekran 5,2″ 1920×1080 pix, IPS 5,2″ 1920×1080 pix, LTPS, Gorilla Glass 3
Procesor octacore Kirin 655 (4×2,1 GHz Cortex A53, 4×1,7 GHz Cortex A53) octacore Kirin 950 (4×2,3 GHz Cortex A72, 4×1,8 GHz Cortex A53)
Memorija 3 GB RAM, 16 GB interno + microSD slot (zauzima drugi SIM slot) 4 GB RAM, 32/64 GB interno + microSD slot (zauzima drugi SIM slot)
Grafika Mali T830 MP2 Mali T880 MP4
Komunikacija Dual SIM dual stand-by, dual band Wi-Fi 802.11n, BT 4.1, USB 2.0 Dual SIM dual stand-by, dual band Wi-Fi 802.11ac, BT 4.1, NFC, USB-C
GPS A-GPS i GLONASS A-GPS i GLONASS
Kamera 12 Mp f/2.2, fazni autofokus, LED blic; prednja 8 Mp Dual 12 Mp f/2.2, laserski autofokus, dual LED blic; video 1080p@60 fps; prednja 8 Mp f/2.4 LED blic
Operativni sistem Android 7.0 Android 6.01, upgrade na 7.0
Baterija Li-Ion 3000 mAh Li-Ion 3000 mAh
Dimenzije i masa 147,2×72,9×7,6 mm; 147 g 145,5×71×7,5 mm; 153 g
Ostalo Senzor otiska prsta Senzor otiska prsta, brzo punjenje
Cena oko 35.000 dinara 59.990 dinara

(Objavljeno u PC#243)

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,