Top50 2024

Meta kažnjena sa 1,3 milijarde dolara

Regulatori navode da Meta dovodi u opasnost podatke građana Evropske unije.

PCPress.rs Image

Kazna zbog prenosa podataka

Evropska unija je izrekla rekordnu kaznu od 1,2 milijarde eura (1,3 milijarde dolara) kompaniji Meta zbog prenosa podataka. Nakon duge istrage, zvaničnici su otkrili da je praksa kompanije premeštanja podataka građana EU na servere u SAD kršenje ključnih pravila bloka o digitalnoj privatnosti. U saopštenju, Irska Komisija za zaštitu podataka je navela da, iako je Meta pokušala da reši potencijalne pravne prepreke, “ove dogovorene mere nisu rešile rizike za prava i slobodu subjekata podataka”.

Ovo je najnovije poglavlje u sagi koja sada traje više od decenije i ispituje kako Big Tech rukuje privatnim podacima građana EU. Jednostavno rečeno, smatra se da je evropski zakon o privatnosti mnogo stroži od američkog, posebno sa fokusom na prava pojedinca. Međutim, svaka velika tehnološka kompanija sa serverima širom sveta ima mogućnost da premesti podatke sa jednog servera na drugi bez mnogo napora. To znači da bi podaci o građanima EU mogli da budu poslati u SAD. U SAD-u ne važe tako strogi zakoni o privatnosti i na taj način se otvaraju vrata nepotrebnom nadzoru.

Pročitajte i:  Threads testira novu opciju: Izaberi svoj feed

EU pokušava da reši te probleme. U tome ima veliku pomoć od austrijskog advokata i aktiviste za privatnost Max-a Schrems-a. Schrems je smatrao da su postojeće odredbe o Safe Harbor nedovoljne, sa čime se složio i Sud pravde Evropske unije. Sporazum EU-SAD Privacy Shield, je trebalo da pooštri kontrolu podataka kada se informacije prebacuju između dve teritorije. Naravno, i taj sporazum je bio proglašen nevažećim od strane Europskog suda pravde. To je zatim dovelo do daljnjih izazova. Druge kompanije slične Facebook-u tvrdile da njihov posao, iz razloga poznatih samo njima, ne može funkcionisati bez tog prenosa podataka.

Obustava prenosa podataka

Kao deo odluke, Irska Komisija za zaštitu podataka naložila je Meti da obustavi sve buduće prenose podataka o građanima EU u SAD u narednih pet meseci. Takođe, kompanija će morati da radi na tome da svoje operacije uskladi sa GDPR-om. Takođe, to uključuje bilo koju obradu podataka građana EU na američkim serverima, u narednih šest meseci. Međutim, očekuje se da će se ta odluka verovatno osporiti i odložiti kao posledica šireg političkog pregovaranja između EU i SAD. Potrebno je odrediti novi okvir koji će omogućiti da se ti prenosi podataka obavljaju na siguran način.

Pročitajte i:  Meta ugasila više od 2 miliona naloga povezanih sa prevarama

Sir Nick Clegg, Metin predsednik za globalne poslove, napisao je u svom uobičajenom stilu da će kompanija uložiti žalbu na kaznu i odluku. On je naveo da je Facebook uvek ima dobre namere. Takođe, dodao je da su prekogranični tokovi podataka od vitalnog značaja za mnoga preduzeća, ne samo za Metu. On je naveo da je „razočaran što je Meta izdvojena od ostalih kompanija. Meta koristi isti pravni mehanizam kao hiljade drugih kompanija koje žele da pružaju usluge u Evropi“.

Izvor: Engadget

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , ,