Mikroprinc: Qnap Turbo Station TS-109 Pro II NAS+server
Da li i vi imate računar koji ne gasite jer vam glumi server? Qnap NAS uređaji u sebi integrišu serverske aplikacije za skoro sve što vam padne na pamet
NAS (Network Attached Storage) uređaji su specijalizovani računari kod kojih je dominantan disk velikog kapaciteta čijim resursima korisnici pristupaju posredstvom računarske mreže, ali je u ovom slučaju taj integrisani računar „nafilovan“ mnogobrojnim korisnim dodacima. Qnap TS‑109 Pro II je karakterističan i po čvrstom kućištu od aluminijumske legure, koje ne služi samo za mehaničku zaštitu, već i kao hladnjak koji odvodi toplotu iz unutrašnjosti. Ventilatori su namerno izostavljeni da bi se eliminisala buka i smanjila potrošnja električne energije. Rezultat – Turbo Station je skoro nečujan (jedinu buku pravi sam hard disk), a potrošnja je uvek manja od 15 W, što ga čini odličnim izborom za server.
Disk(ovi)
Instalacija uređaja započinje priključivanjem hard diska – u unutrašnjosti kućišta je ležište nalik onome na kućištima računara, opremljeno integrisanim SATA konektorom. TS‑109 se priključuje na lokalnu mrežu preko jednog gigabitnog Ethernet porta, a za inicijalno podešavanje služi programčić po imenu Qnap Finder koji se instalira na računar. Ovaj softver će pronaći TS‑109 na mreži i prikazati vam njegovu IP adresu, nakon čega se pokreće inicijalno podešavanje hard diska, što može da potraje, naročito ako je disk većeg kapaciteta. Po okončanju procedure biće vam ponuđeno da mapirate nekoliko mrežnih diskova na računaru: svi oni su, zapravo, deljeni folderi na TS‑109 koji služe za download servise, Web server, multimedijalni server, automatsko kopiranje USB diskova ili za opšte potrebe razmene datoteka na mreži.
Sa zadnje strane kućišta se nalazi jedan eksterni SATA konektor na koji se po potrebi povezuje dodatni hard disk, čiji kapacitet možete ili da pridružite internom disku ili da ga povežete u RAID konfiguraciju radi veće pouzdanosti. Uređaj je opremljen i sa tri USB porta – dva sa zadnje strane se mogu iskoristiti na isti način kao i eksterni SATA, dakle za povezivanje spoljnog diska sa USB interfejsom, dok onaj sa prednje strane ima dodatnu zanimljivu funkciju. On omogućuje da se sadržaj USB memorije (flash disk, digitalna kamera, čitač kartica i slično) koja je na njega priključena prebaci na storage pritiskom na samo jedan taster. Sadržaj se snima u poseban folder, a kada ponovite postupak, TS‑109 će uporediti USB memoriju sa ranijim folderom i kopirati samo ako je biolo promena sadržaja. Ovaj NAS radi i kao print server, pa se priključivanjem štampača na USB port dobija mrežni štampač koji je dostupan svim korisnicima u okolini.
Server za sve
Uređajem se upravlja kroz grafički interfejs Web browser‑a pozivom iz pomenutog Qnap Finder‑a, što ne znači da ne možete da mu pristupite i iz samog Web browser‑a, samo ne zaboravite da pored IP adrese obavezno unesete i ono http, kao i port 8080. U suprotnom, mogla bi neočekivano da „iskoči“ vaša Web prezentacija koju ste postavili na Web server ugrađen u TS‑109.
Postavljanje Web servera zahteva izvezno znanje, pre svega o podešavanju IP adresa i portova, a ako vam je Internet provajder dodelio dinamičku IP adresu, problem se da rešiti prijavom na neki besplatni dinamički DNS servis. Ako se već potrudite da budete „vidljivi“ na globalnom Internetu, nije loše pomenuti i FTP server, kao i funkciju kojom ovaj NAS inkrementalno kopira sadržaj diska na drugi, udaljeni NAS, replicirajući se tako kroz mrežu!
Rad sa fajl serverom u lokalnoj mreži pruža i napredne funkcije poput dodeljivanja kvota na disku različitim korisnicima, dok backup server automatski pravi kopije važnog sadržaja. Download server samostalno preuzima naručeni sadržaj sa Interneta kroz HTTP, FTP ili BitTorrent, a ovaj svestrani uređaj radi i kao media server, MySQL i iTunes server, a podržava čak i rad sa IP kamerama za video‑nadzor poznatijih proizvođača. Malo li je?
Kontakt: Mikroprinc
PC Press #155, Mladen Mijatović