Najbolji uređaji 2018. godine – Tableti, trekeri, e-book čitači
Noviteta na IT sceni ima mnogo – neke od njih smo s zadovoljstvom probali, neki drugi nisu ni stigli do domaćeg tržišta. Ipak, to ne znači da ih nismo pratili, pa ćemo ovom prilikom pokušati da kategorizujemo i ukratko predstavimo uređaje koji su privukli našu pažnju u poslednjih 12 meseci. Ovo svakako nije rang‑lista najboljih proizvoda, već neka vrsta rekapitulacije 2018. godine, uz pogled na ono što nas očekuje sledećih meseci…
Tableti
Iako je tržište tableta u opadanju u odnosu na pre nekoliko godina, i dalje se mogu pronaći modeli koji privlače sve izbirljivije kupce.
Microsoft Surface Pro 6 – Visoke performanse i visoka cena
U high‑end klasi više nije dovoljno samo da tablet bude brz i moćan – potrebno je još nešto da bi se privukli korisnici. Upravo takav tablet uspeo je da napravi Microsoft. Surface Pro 6 je prvenstveno tablet, ali uz dodatnu tastaturu lako i brzo postaje sasvim upotrebljiv laptop. Pokreće ga osma generacija Intel procesora, baterija donosi solidnu autonomiju, a sve je spakovano u lepo dizajnirano i tanko kućište.
Cena: 799 – 2.099 dolara
Amazon Fire HD 8 – Budžetski tablet
U najnižem cenovnom rangu nema mnogo (kvalitetnog) izbora. Korisnici su najčešće osuđeni na kupovinu jeftinih kineskih no‑name tableta diskutabilnog kvaliteta. U takvom okruženju nije bio problem da na površinu ispliva Amazon Fire HD 8. Ne samo što dolazi od renomiranog proizvođača već ima i ekran od 8 inča, solidnu količinu skladišne memorije, kvalitetan zvuk i dugotrajnu bateriju. Više nego dovoljno za sve koji žele kvalitetan tablet, ali ne i da potroše mnogo novca na njega.
Cena: 99 dolara
Apple iPad 2018 – Tablet srednjeg cenovnog ranga
Možda deluje čudno što u istoj rečenici pominjemo Apple i cenu koja se nije vinula nebu pod oblake. Ipak, iPad 2018 danas predstavlja upravo to – kvalitetan tablet po (skoro) prihvatljivoj ceni. OK, i dalje je moguće „napumpati“ cenu skoro dvostruko u odnosu na osnovni model, ali bar imamo izbor. A kada je iPad u pitanju, znamo da je izbor između odličnog i zaista odličnog, bar kada je reč o performansama i funkcionalnostima. Dakle, šesta generacija Apple‑ovog tableta donosi A10 Fusion čip sa 64‑bitnom arhitekturom, odličan multitasking, digitalni rokovnik (uz Apple Pencil), a uz sve to je lagan, otporan i napravljen u veličini (9,7 inča) koja taman odgovara za prenosivi uređaj – da ne bude suviše mali za upotrebu, a ni suviše veliki za nošenje.
Cena: 47.990 – 77.490 dinara
Pametni satovi i fitness tracker‑i
Kada su se pre nekoliko godina pojavili prvi pametni satovi, analitičari im nisu predviđali svetlu budućnost. Smatrani su gadžetima koji suštinski ne donose ništa korisno i nikom nisu potrebni. Vreme je pokazalo koliko nisu bili u pravu, jer praktično svaki proizvođač telefona u ponudi ima i neki pametni sat ili makar uređaj koji prati fizičku aktivnost.
Apple Watch Series 4 – Pametni sat
Jedan od rodonačelnika kategorije pametnih satova, Apple, četvrtom revizijom ovog gadžeta i dalje postavlja standarde. Njihov najnoviji pametni sat donosi veći displej, bolju konektivnost i napredniji sistem monitoringa pulsa. Sa svojim sistemima za merenje uznapredovao je toliko da može čak da parira i najboljim fitnes trekerima.
Cena: 399 dolara
Fitbit Charge 3 – Fitness tracker
Najnovija inkarnacija poznatog fitness tracker‑a donosi znatna unapređenja u odnosu na prethodnike. Dizajn je malo promenjen, senzor otkucaja srca je precizniji, tu je i senzor koji procenjuje količinu kiseonika u krvi, produženo je trajanje baterije… Sve to je spakovano u lagano i dopadljivo kućište prilagođeno aktivnim korisnicima, po mnogo nižoj ceni od pametnog sata.
Cena: 150 dolara
Huawei Watch GT – Hibridni pametni sat
Tržište se iskristalisalo pa možemo da kažemo kako postoji kategorija pametnih satova i kategorija fitness tracker‑a. S pojavom Huawei Watch GT‑a dobili smo novu kategoriju hibridnih pametnih satova, koji preuzimaju najbolje iz obe grupe. Huawei Watch GT izgleda kao klasičan pametni sat, ali poseduje sve funkcije fitness tracker‑a – predefinisane sisteme merenja za različite sportove, kao i vodootpornost do dubine od 50 metara. Ipak, njegova najbolja osobina je dugo trajanje baterije – dovoljno ju je dopuniti jednom do dva puta mesečno!
Cena: 30.000 dinara
E‑book čitači
Među e‑book reader‑ima postoji nekoliko favorita koji već godinama zauzimaju najveći procenat tržišta. Situacija se nije mnogo promenila ni tokom 2018. godine, ali počeli su da se pojavljuju i neki interesantni noviteti koji itekako zavređuju našu pažnju.
Kindle Paperwhite – S razlogom najpopularniji
Rodonačelnik e‑book čitača Kindle iz godine u godinu predstavlja modele koji pomeraju granice i osvajaju tržište. Kindle Paperwhite je, ako je suditi po 2018. godini, definitivno najpopularniji model Kindle‑a na tržištu, a to verovatno znači i da je najpopularniji model e‑book reader‑a uopšte. Za to postoji i dobar razlog – u odnosu na osnovni model, Paperwhite donosi znatno više korisnih funkcija koje unapređuju čitanje, po ceni koja nije mnogo veća. Odlikuju ga osvetljen ekran visoke rezolucije za čitanje u mraku i odlična tipografija. On u pravom svetlu prikazuje ono što e‑book čitači treba da budu – jednostavni uređaji koji korisniku obezbeđuju nesmetano iskustvo čitanja.
Cena: 129 dolara
Onyx BOOX Max – Više od e‑book čitača
Dvoumili smo se da li da ovaj uređaj ubacimo u kategoriju e‑book reader‑a. Jeste da koristi e‑ink i da mogu da se čitaju knjige, ali Onyx BOOX Max je mnogo više od toga. Za početak, dijagonala ekrana je 13,3 inča, što je uporedivo sa A4 papirom. To ga odmah svrstava u idealne uređaje za čitanje PDF‑ova, jer svako ko je pokušao da čita tehničku dokumentaciju na ekranu od 6 inča zna o čemu pričamo. Još jedna prednost je ta što ima elektromagnetni panel i stylus, pa može i da se piše po ekranu. To čini Onyx BOOX Max pravom elektronskom e‑book beležnicom.
Cena: 559 dolara