Nemačka obuzdava dominaciju internet divova poput Google-a i Facebook-a
Nemačka želi da obuzda internete divove, medju kojima su: Google, Facebook… jačanjem ovlašćenja regulatora tržišta, kako bi sprečila da takve kompanije postanu monopolisti, pa se razmatraju i mere koje bi sprečile velike kompanije da preuzimaju male. Inicijativa, objavljena u utorak 4. septembra, mogla bi da uključi sprečavanje velikih kompanija da preuzmu manje rivale, te dalji postupak u skladu s obećanjem vladajuće koalicije kancelarke Angele Merkel da će obuzdati velike američke internet kompanije, koje su u očima mnogih nemačkih zastupnika postale suviše moćne.
„Moj cilj je da naš zakon o zaštiti tržišnog nadmetanja učinim što efikasnijim. Pri tome moramo da pronađemo pravu ravnotežu između mogućnosti rasta nemačkih i evropskih platformi i sprečavanja zloupotrebe tržišne snage“, rekao je ministar privrede Peter Altmaier. U 173 stranice dugom istraživanju, koje je naručio Altmaier, poziva se da se nemačkim regulatorima tržišnog nadmetanja daju ovlašćenja da deluju i pre nego kompanija dostigne kritičnu „prekretnicu“ na putu prema postizanju monopola – što može da se dogodi brzo na internetu, s obzirom na način funkcionisanja same mreže.
To bi moglo da uključi, na primer, sprečavanja pokušaja „multihominga“, gde kompanije traže od svojih poslovnih partnera da rade isključivo s njima, nikako s nekim od njihovim konkurentima. U drugom predlogu, autori istraživanja tvrde da bi regulatori trebali da budu u mogućnosti da zaustave velike kompanije preuzmi manje rivale u sklopu strategije marginalizovanja konkurenata. Studija, takođe predlaže novi zakon „podaci za sve“, koji bi zahtevao od dominantnih platformi da dele podatke koje dobijaju. To bi, na primer, omogućilo konkurentima da osposobe svoje softverske algoritme na sličan standard tržišnog lidera – otvarajući tako monopolizirano tržište ponovnom nadmetanju.
U međuvremenu, drugi zastupnici tvrde da bi dominantne platforme trebalo prisiliti da se otvore kako bi mogli da komuniciraju s prijateljima na društvenoj mreži koji nisu članovi iste mreže – na način na koji danas funkcionišu e-mailovi i mobilni telefoni. Ovaj koncept, poznat i kao „interoperabilnost“, nije bio obrađen od strane autora istraživanja, ali ga podržavaju mnoge stranke u nemačkom parlamentu. „Moramo podržati inovativnu politiku podataka, te razgovarati o novim idejama – trebalo bi zahtevati interoperabilnost“, rekla je Nadine Schoen, parlamentarna zastupnica u Merkelinoj konzervativnoj stranci. Altmaier će sada osnovati komisiju za izradu nacrta reformi nemačkog zakona o tržišnom nadmetanju na temelju preporuka koje stoje u izveštaju.
Izvor: The Star online