Rudarite li u slobodno vreme?
Globalna manija virtuelnog novca i popularnog rudarenja se vratila. Nakon Bitcoin-a koji je sve teže “iskopati”, nova popularna valuta koja sada svima igra pred očima je Ethereum. Za razliku od Bitcoina, vlasnik nove kriptovalute je poznat (Fred Ehrsam), a njegova kompanija svakodnevno dobija na vrednosti.
Ethereum je unapređena verzija Bitcoina na više polja. Programski jezik je unapređen i efikasniji, a ne pati od problema sa pojedinim političkim smetnjama koje se vezuju za Bitcoin, njegovo poreklo i legitimitet. U svakom slučaju Ethereum nije neka velika novost, jer pored Bitcoina, tu su i litecoin, dogecoin, i još nekoliko popularnih valuta.
U poslednjih godinu dana vrednost 1 Ethera (Ethereum valuta) je sa dva skočila na skoro deset odsto vrednosti Bitcoina, što na današnji dan iznosi oko 204 dolara. Kao i za kopanje kriptovaluta potrebna vam je vrlo specifična mašina, opremljena što većim brojem grafičkih karti. Trenutno najpopularnija grafička karta je Radeon RX 470, zbog odnosa cena-performanse, što može da potvrdi nestašica na globalnom nivou, koja se itekako reflektuje na domaće tržište. Tabelu sa performansama GPU-ova možete videti ovde.
U proseku, računar potreban za dobro rudarenje treba da poseduje matičnu ploču sa velikim brojem PCI Express slotova (5 ili 6 je idealno), procesor koji je tu skoro nebitan (Celeron “završava” posao), i 8 GB sistemske memorije. Naravno, bez kvalitetnog napajanja nema govora, jer te grafike zahtevaju veliku količinu struje. Zbog nemogućnosti da se sve one fizički smeste u jednu ploču, tu su takozvani “rajzeri” koji omogućavaju da grafike praktično podignete i da dobijete mogućnost da se one ne povezuju na ploču direktnim putem. Na taj način omogućavate bolje hlađenje, ali i više grafika na jednoj ploči. Kućišta za ovakve sisteme možete kupiti kao gotova, a možete ih i sami napraviti prema vašim željama i potrebama.U svakom slučaju, dobra mašina za rudarenje sa 4-5 grafika (Radeon RX 470) će vas trenutno koštati malo preko 1500 evra, i sa stanjem na današnji dan, potrebno vam je oko dva dana za jedan ether novčić, koji, ponovo podsećamo, u menjačnici košta malo preko 200 dolara. Dalju matematiku možete sprovesti sami. Problem jedino može biti dostupnost popularnih grafika, pošto je kod nas već lista čekanja na nekoliko nedelja.Inače, Ethereum, kao i Bitcoin počiva na istom principu, vi svoju računarsku moć ustupate trećem licu, rešavajući neki algoritam, a za uzvrat ste plaćeni u kriptovaluti. Šta rešavate kopajući kriptovalute je pitanje od milion dolara.
Imate na YT reportažu o tipu sa Islanda koji ima fabriku za rudarenje (da dobro ste pročitali). U fabrici ima instalirano 10.000 grafičkih a mesečni račun za struju mu je 1 milion USD! A nema ni potrebu za coolerima vazduha (zbog hladnog vazduha na Islandu)! Interesantno je da neće da kaže koliko zarađuje.
@nesovic
Ne pali masu…palis isto kao na benchu…daj mi odmah 10 takvih rigova koji kopaju za dva dana eth….
Prvo, racunica pogresna,vreme kopanja et.je znatno duze.
Drugo citav tekst je obicno lozennje masa za lakom zaradom.
Trece nabavka bilo kakvih grafa za rudarenje je bar 4 do 6 meseci…nemaaa, prodato unapred
Da li neko ima da proda graficke rx 470 ili 570 pozeljno od 4GB mada moze i 580 od 8GB
@Rudar
To što vama ne ide, ne znači da mi drugi nismo uspešni 😉
5xRX470 kopaju jedan ether na dva dana. Provereno u praksi. Mogu vam i prodati neki ako hoćete
4 te grafike nikako za 2 dana, sa 8 nemogu 1 da iskopam za 6 dana jedva, po vasoj racunici trebao bih da imam 6000 evrica mesecno 😀
Jedan eth ne mozes sa tri grafe iskopati ni za mesec dana.Greska u tekstu…
A sigurno ne sa tom grafikom 470.
Četiri grafe (rx 470) ne mogu da iskopaju jedan eth ni za 10 dana, računica je skroz pogrešna!
Pa racunaj. Neka uzmes 1 Ether za 5 dana sa 3 grafe. To je 6 Ethera mesecno, $1200. Kakav crni racun za struju.
Nalazio sam troškove za usa, zna li neko koliko će se 3x radeon 470 odraziti na račun za struju kod nas ako radi mining ceo mesec?