Top50 2024

Samsung Galaxy S7 na testu

Ako ste se pitali da li proizvođači smartfona uopšte još mogu nečim da iznenade, odgovor je potvrdan. Jedna od kompanija od kojih najviše očekujemo je svakako Samsung, pa je zanimljivo pregledati šta donosi sedma generacija njihove vrhunske „S“ serije

25175049275_97054df084_k

Premijera je upriličena u Barseloni 21. februara, a svi zainteresovani su mogli da je prate uživo na YouTube kanalu, ali i na regionalnim Samsung sajtovima. Priznajem da nemam običaj da na Internetu pratim ovakve događaje – ipak je drugačiji doživljaj i atmosfera kada ste na licu mesta – ali sam ovaj put pratio i ispratio ceo sat, iznenađujuće sažete i prilično dobre prezentacije. Ne treba zanemariti ni činjenicu da je sve teklo glatko, uključujući monumentalan prikaz na velikim displejima na kojima su se smenjivali govornici i slike s najnovijih uređaja – Samung Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge. Kulminaciju je doneo Mark Zuckerberg – čak i ako vam se nije dopala njegova vizija budućnosti u kojoj on jedini jezdi dvoranom bez VR naočara, začinila je ovu prezentaciju. Ne verujem da bi Mark za bilo kakve novce izjavio da je Samsung jedini koji može da ponudi VR kao osnovu za buduću društvenu platformu ako zaista ne veruje u tako nešto – barem delimično. Uz konstataciju da ni 3D TV nije doneo novu multimedijalnu revoluciju, a ni pametni satovi nisu postali svudanoseći univerzalni personalni gedžet, usredsredimo se na tehnološku ikonu početka milenijuma. Šta suštinsko donosi generacija S7?

Sedmi pečat

Samsung S6 i S6 Egde doneli su ozbiljan napredak, ne samo kroz radikalan zaokret u dizajnu koji je konačno obeshrabrio kritičare Samsung‑a da sjajne uređaje pakuje u neubedljivu plastiku. Činjenica je da je Samsung novi dizajn isprobao na nešto slabijoj „A“ seriji, ali možda je to baš pravi put da se isproba novi koncept.

Ozbiljne kompanije redovno prave preliminarne brifinge, a Samsung je ovogodišnje napore tog usmerio na to da dokaže da je serija „7“ nastala kao rafinisanje koncepta serije „6“ u skladu s primedbama korisnika. Građa je slična, Gorilla Glass 4 staklo je napred i nazad, s tim što je zadnja strana blago zaobljena, pa telefoni bolje leže u ruci. Objektiv kamere je takođe uvučen u kućište, pa se telefon ne „klacka“ kad ga stavite na sto. Slično je urađeno i sa susednim LED blicem i pulsnim oksimet­rom, pa je forma baš doterana. Pored bele i crne varijante, oba modela su na raspolaganju u zlatnoj i srebrnoj boji, pri čemu je ova potonja od kolega najčešće označena kao „najfensi“.

Pročitajte i:  Samsung mora da plati 118 miliona dolara zbog povrede Netlist patenata

Uz dizajn se obično pominje i ekran. Kao i obično kod „S“ serije, to je AMOLED ekran, po prvim utiscima kristalno jasan i precizan, a novost je always on režim u kome se neprestano prikazuju izabrani osnovni podaci (vreme, datum, meteo‑uslovi) i izabrane notifikacije. U Samsung‑u su se odlučili za ovu jedinstvenu mogućnost jer su izračunali da će na taj režim telefon trošiti samo 1% kapaciteta baterije, što je manje nego kad telefon često aktivirate samo da biste videli osnovne informacije. Računica zvuči suvislo, samo još da proverimo kako radi u praksi. Da ne zaboravimo, dijagonala ekrana je 5,1“ kod modela S7 i 5,5“ kod Edge verzije.

Sedmi krug

Baterija je porasla: u S7 je ugrađen akumulator kapaciteta 3.000 mAh (naspram 2.550 kod S6), dok se S7 Edge ponosi sa čitavih 3.600 mAh (naspram 2.600 kod S6 Edge modela). Sve to bi trebalo da obezbedi normalnu dvodnevnu upotrebu, a bonus je što ovi uređaji podržavaju Quick Charge 3.0 koji treba da ih napuni do 83% kapaciteta za samo 30 minuta. Podržano je i bežično punjenje po Qi ili PMA standardima, zavisno od regiona isporuke.

Ni ovaj put Samsung nije mogao da odoli različitim verzijama za Evropu i ostatak sveta. Opet se prave dve verzije, pa je jedna (G930/G935) bazirana na Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 sistemu s Adreno 530 grafikom (u formaciji dual‑core Kryo 2,3 GHz + dual‑core Kryo 1,6 GHz). Takozvana „globalna“ varijanta s oznakama G930F i G935F opremljena je novim Exynos 8890 Octa sistemom s Mali‑T880 MP12 grafikom. Formacija jezgara je quad‑core 2,3 GHz Cortex‑A53 + quad‑core 1,6 GHz Cortex‑A53.

Oba sistema pogoni Android 6, uz podršku 4 GB RAM‑a i 32 ili 64 GB internog storage‑a. Dobra vest je da se microSD slot vratio, pa su podržane kartice kapaciteta do 200 GB. Nezvanično, Samsung ne podržava Flex Storage iz Android 6 verzije, pa ne možete baš slobodno „miksovati“ interni storage i microSD memoriju, ali je svejedno napravljen značajan napredak, pogotovo za one koji žele da prave (ili da nose) mnogo medijskih fajlova, a da ne komuniciraju stalno s oblakom. Takođe nezvanično, saznajemo da će u SAD i na većini evropskih tržišta (u Nemačkoj na primer) biti dostupne samo verzije s 32 GB internog storage‑a. Shodno tome, u „igri“ je i dalekoistočna verzija ovih telefona s oznakama G930FD/G935FD, koje će imati i dodatne storage opcije i dual‑sim varijantu – preciznije rečeno, u drugi slot ćete moći da udenete ili drugu SIM karticu ili microSD.

Pročitajte i:  Samsung Bespoke Jet Complete Extra – Tehnička izvrsnost za vaš dom

Što se tiče brzinskih testova, Samsung tvrdi da je CPU brzina za oko 30% veća u odnosu na S6 parnjake, a da su dobici u grafičkim performansama čak oko 65%. Živi bili pa videli, naravno na QHD ekranima rezolucije 2560×1440 piksela.

24807030469_aa1c270dce_k

Još lepih stvari

Samsung se odlučio na radikalni redizajn kamere. Rezolucija je smanjena (!) sa 16 na 12 megapiksela, ali je površina senzora ista, pa Samsung tvrdi da se radi o trenutno najboljoj kameri na smartfonima za snimanje u nepovoljnim svetlosnim uslovima. Tome doprinosi i veći otvor blende (sa f1,9 smanjen je na f1,7), ali i dual‑pixel autofokus – prvi put implementiran kod smart­fona. Šta sve to znači objasniće mi neko od „DSLR kolega“ do 11. marta kada zvanično počinje prodaja modela Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge. Ono što možemo da primetimo je da je fokus inteligentan, dinamički i veoma brz, što prija nama amaterima, pogotovo kad se snima video.

U opcijama za snimanje postoji nekoliko novih stavki, a posebno su uočljive kontrole za Gear 360, te dodatna kamera za snimanje 360 stepeni videa, koja treba da bude produkcioni podsticaj za dalji razvoj Gear VR sistema. Za sve narudžbe unapred (preorders) izvršene između 23. februara i 18. marta 2016. godine, Samsung uz nove S7 modele poklanja i Gear VR virtuelnu kacigu. Kakva će situacija biti kod naših ponuđača ostaje da se vidi – nadamo se najboljem, barem za one koji imaju budžet za nove modele.

Možda će vam se kao mana učiniti što Samsung još nije uveo novi USB Type‑C već je ostao pri starom micro USB 2.0 konektoru. Presudila je verovatno mehanička sigurnost, pošto su modeli Samsung‑a IP68 sertifikovani, što znači da uspešno ostaju pod vodom na jedan metar dubine u trajanju od 30 minuta. Sve to je začudo izvedeno bez ikakvih gumenih zaptivača i uprkos obilju raznih slotova po ivicama telefona. Galaxy S7 i S7 Edge su ipak vodonepropusni i neosetljivi na prašinu (u okvirima IP68 sertifikata), što je vredno pohvale i predstavlja još jedan argument za kupovinu.

Pročitajte i:  Novi komplet Samsung Health opreme za razvoj softvera omogućava napredak u inovacijama u oblasti zdravlja

Kupiti ili ne kupiti?

Večna dilema gadžetomana koje svrbi (poluprazan) novčanik… Ugovor mi ističe na leto, a ovaj izbor me prilično mami. Ne sumnjam da je Samsung ponovo napravio dobre proizvode i da bih bio veoma zadovoljan. Odmah da se ogradim – nisam neki pristalica insistiranja da se uređaji kupuju van lanca operatera. Ne toliko zbog cene, već zato što ne vidim smisao upotrebe nekog tako moćnog uređaja bez dobre (i skupe) tarife. A uz takvu tarifu, i telefone ćete dobiti prilično povoljno.

Primera radi, MTS do 5. marta nudi preorder uz koji će telefon dobiti tri dana pre zvaničnog početka prodaje, a prvih 75 kupaca će na poklon dobiti i Gear VR. Uz najskuplje tarifne pakete MTS obećava cenu od jedan dinar, pa se pažljivo preračunajte. Možda se pronađete na nekoj manje luksuznoj tarifi, ali uz razumnu doplatu.

Samsung Galaxy S7 Samsung Galaxy S7 Edge
Ekran 5,1″ 1440×2560 Super AMOLED 5,5″ 1440×2560 Super AMOLED
Procesor Exynos 8890 Octa (EU) / Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (USA)
Memorija 4 GB RAM, 32/64 GB flash, microSD do 200 GB (u EU se isporučuje samo 32 GB verzija)
Grafika Mali-T880 MP12 (EU) / Adreno 530 (USA)
Komunikacija HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat9 450/50 Mbps,
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, BT v4.2, A2DP, LE
GPS Da, A-GPS podrška, Glonass/BDS
Kamera Zadnja 12 Mp, f/1.7, prednja 5 Mp, video 2160p@30 fps, 1080p@60fps, 720p@240fps, HDR
Operativni sistem Android 6 Marshmallow
Dimenzije i masa 142,4×69,6×7,9 mm; 152 g 150,9×72,6×7,7 mm; 157 g
Baterija 3000 mAh 3600 mAh
Kontakt www.samsung.rs

Voja Gašić

Objavljeno u časopisu PC#230

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , , ,