BIZIT 11 - prvi dan

Siemens preuzima kompaniju Solel Solar System

Parbolrinnenkraftwerk Mojave / Parabolic trough power plant Mojave Siemens će ojačati poziciju na rastućem tržištu solarne energije akvizicijom kompanije Solel Solar System

Siemens AG je najavio da će preuzeti kompaniju Solel Solar Systems Ltd, globalnog lidera u projektovanju i proizvodnji ključnih komponenti za solarne termoelektrane. „Nakon brzog i veoma uspešnog rasta našeg biznisa vezanog za energiju vetra, mi sada želimo da nastavimo ovu uspešnu priču i u domenu solarne energije. Sa akvizicijom kompanije Solel, Siemens će ojačati svoju tržišnu poziciju u biznisu solarnih termoelektrana, koji poseduje ogroman potencijal. Ovime dalje širimo i naš već veoma obimni portfolio proizvoda koji čuvaju životnu sredinu i, kao što smo već najavili, postajemo još „zelenija“ kompanija“, izjavio je Peter Löscher, predsednik Upravnog odbora i izvršni direktor Siemens-a. Dogovoreni iznos transakcije je oko 418 miliona USD (oko 284 miliona EUR), a celokupnu akviziciju očekuje i proces odobrenja relevantnih institucija, pa se očekuje da kompletan proces bude završen do kraja ove kalendarske godine.

Solel Solar Systems posluje već decenijama u oblasti solarne energije, i ima veliko iskustvo u razvoju i proizvodnji opreme za solarna polja, kao i planiranju i izgradnji solarnih polja. Kompanija ima preko 500 zaposlenih i jedan je od dva najveća svetska dobavljača solarnih prijemnika, ključne komponente u paraboličnim protočnim solarnim elektranama. Centrala kompanije je u Izraelu, a većinski paket akcija je do sada posedovao Ecofin Ltd., investiciona kompanija iz Londona, uz još jednog većeg akcionara. Od 2006. Solel je prisutan na tržištu Španije, gde je obezbedio ključne komponente za 15 solarnih termoelektrana sa ukupnim kapacitetom od 750 MW. Pored toga, kompanija je prisutna i na veoma aktivnom tržištu SAD. Ova kompanija je u veoma kratkom vremenskom intervalu ostvarila značajan rast, pa je tako u prvih šest meseci ove godine prijavila prihod od skoro 90 miliona USD. „Zajedno ćemo iskoristiti naša znanja u našim osnovnim delatnostima kako bismo dodatno optimizovali ciklus voda/para, i još više poboljšali efikasnost solarnih termoelektrana. Tako ćemo ubrzati i primenu ove čiste tehnologije“, istakao je Avi Brenmiller, izvršni direktor Solel Solar Systems-a. „Kombinacija sa Siemens-ovom finansijskom snagom, i njegovim globalnim prodajnim i marketinškim nastupom, će pružiti dodatni podsticaj našem poslovanju, i obezbediti posao za sve naše radnike.“

Pročitajte i:  Transformacija alkalne baterije u punjivu

„Siemens i Solel predstavljaju idealne partnere“, rekao je René Umlauft, izvršni direktor Siemens-ove divizije za obnovljive izvore energije. „Siemens je tržišni lider u domenu parnih turbina za solarne termoelektrane, koje zajedno sa solarnim blokovima čine ključne elemente za proizvodnju električne energije. Solel poseduje visoko-efikasnu tehnologiju za proizvodnju solarnih prijemnika i bogato iskustvo u projektovanju i izgradnji solarnih polja. Mi ćemo u budućnosti zajednički moći da ponudimo sve ključne komponente za solarne termoelektrane na jednom mestu, i tako omogućimo dalje unapređenje efikasnosti ovih pogona.“ Očekuje se da će do 2020. godine tržište solarnih termoelektrana zabeležiti dvocifrene godišnje stope rasta, i dostići vrednost od preko 20 milijardi evra. Regioni sa najvećim rastom u ovoj oblasti će biti SAD, južna Afrika, Australija, Španija, Indija, severna Afrika i Bliski Istok.

Parabolične protočne elektrane predstavljaju tehnologiju za proizvodnje struje baziranu na solarnoj energiji koja ima najbolje rezultate od svih tzv. utility-scale solarnih tehnologija. Naročito su pogodne za oblasti sa visokim nivoima direktnog sunčevog zračenja. Princip je jednostavan: zakrivljena ogledala koja prate sunce skupljaju sunčevu svjetlost i fokusiraju je na solarni prijemnik. Koncentrisano sunčevo zračenje zagreva prenosnika energije, koji potom u izmjenjivaču toplote pokreće stvaranje pare za parnu turbinu. Para pokreće generator, koji proizvodi električnu energiju. Zajedno sa upravljačkom i kontrolnom opremom, kao i uređajima za hlađenje, ove komponente formiraju glavni blok solarne elektrane.

Pročitajte i:  Sunčeva oluja može biti opasnija nego što se mislilo

Proizvodi i rešenja za solarne termoelektrane deo su Siemens-ovog ekološkog portfolija od kojeg je kompanija ostvarila prihod od skoro 19 milijardi evra u fiskalnoj 2008. godini, što čini oko četvrtine Siemens-ove ukupne prodaje i postavlja ga na poziciju vodećeg globalnog dobavljača ekološki prihvatljivih tehnologija.

www.siemens.rs


Siemens AG je globalni lider u oblasti elektronike i elektrotehnike, i sa 410.000 zaposlenih predstavlja jednu od najvećih i najstarijih kompanija na svetu. Siemens je u proteklih 160 godina prepoznatljiv po tehničkim unapređenjima, inovacijama, kvalitetu i pouzdanosti proizvoda i usluga koje pruža u preko 190 zemalja. Svoju široku paletu visoko-tehnoloških proizvoda i usluga kompanija Siemens integriše u rešenja u oblasti energetike, industrije, saobraćaja, medicine i informacionih tehnologija. Više informacija o kompaniji možete pronaći na www.siemens.com

Siemens-ov Energy sektor predstavlja vodećeg svetskog dobavljača opreme, usluga i rešenja za proizvodnju, prenos i distribuciju električne energije, kao i za ekstrakciju, konverziju i transport nafte i gasa. Više podataka o ovom segmentu poslovanja Siemens-a možete pronaći na www.siemens.com/energy

Siemens je prisutan u Srbiji od 1847. godine, a 1996. je osnovan Siemens d.o.o. Beograd sa ciljem da neposrednim delovanjem doprinese bržem oporavku i razvoju privrede i infrastrukturnih sistema u Srbiji. U lokalnoj kompaniji trenutno radi 240 zaposlenih, u svim oblastima u kojima je aktivna i matična kuća, a tradicionalno najveći obim posla odvija se u oblastima industrije, energetike, medicinske opreme i sigurnosnih sistema, kao i informacionih tehnologija.

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , ,