Šta je dovelo do iznenadnog pada Ethereuma na čak 13 dolara?
Celokupna kripto-zajednica posmatrala je u strahu kada je cena Ethereuma za trenutak, na Coinbase Pro (ranije poznata kao GDAX) pala sa skoro 100 dolara na bednih 13 dolara. Incident se dogodio prekjuče, 6. decembra, a cena novčića danas je i dalje ispod 100 dolara (89,32 dolara oko 18h), 8. decembra. Nakon toga prekjuče, cena Ethereum-a treće najveće kriptovalute po tržišnoj kapitalizaciji nakon Bitcoina i Ripplea se vratila na prosečnu vrednost trgovanja od oko 97 dolara. Zaista, bilo je potrebno samo trenutak pre nego što se njegova vrednost popela sa 13 na 97 dolara, što se može videti na grafikonu.
Čini se da je anomalija isključivo uticala na cenu Ethereuma na tržištima USDC Coinbase Proa. Za one koji nisu upoznati, USDC je kriptovaluta vezana za dolar, koju je izdao fintech gigant Circle (sa nekim sredstvima od begemota rudarenja Bitmaina). Šokirani trgovci su odmah izašli na društvene mreže kako bi delili screenshot-ove s neobičnim kretanjem, a mnogi su ostali zapanjeni događajem. Hard Fork je od tada potvrdio da se to zaista dogodilo. Coinbase je odgovorio na pitanje na Twitter-u, a menjačnica tvrdi da su njeni sistemi funkcionisali kako je planirano, bez neočekivanih ponašanja. Evo šta je rekla:
We’re aware of price movement on one of our order books that happened over the course of regular trading activity. Over the past 24 hours, all Coinbase platforms have operated as planned and no system-wide incidents have been identified. For updates: https://t.co/428lJpkXoA
— Coinbase Pro (@CoinbasePro) December 6, 2018
Međutim zaplet se usložnjava. Pod pretpostavkom da je neobična trgovačka aktivnost bila ručno postavljen nalog za prodaju (a ne trgovinska nepravilnost izazvana sistemskom greškom – ili bota), kako Coinbase tvrdi u svom odgovoru, moguće je da neočekivani pad cene nije uzrokovan takozvanim flash crash-om. Naglo kretanje cena – poput onog koji smo videli na Coinbase Prou – zaista bi moglo da bude pokrenuto postupcima trgovaca, rekli su za Hard Fork ljudi koji su upoznati sa ovim pitanjem. To znači da je u potpunosti moguće da je neki nesretni korisnik napravio užasno lošu trgovinu – a tržište je brzo odgovorilo na to. Na primer, potencijalni kupac Ethereuma je možda želeo da izda nalog za kupovinu u vrednosti od 13 dolara kako bi kupio digitalnu valutu na niskom nivou podrške, ali je slučajno ili greškom izdao nalog za prodaju za 13 dolara, objašnjava portal Koz Week. Kakav god da je slučaj, ovo je jedna veoma bizarna pojava.
Teško da je ovo prvi put da je tržište kriptovaluta doživelo neočekivane padove cena, poznatije pod nazivom „flash crashes“. Zapravo, ovo je barem drugi put kada je Ethereum bio subjekat flash crash-a. U 2017. godini, cena popularne kriptovalute, čiji je suosnivač Vitalik Buterin koji je pre nedelju dana dobio počasni doktorat iz ove oblasti, srušila se sa preko 300 dolara na samo deset centi. Kao i kod ovog incidenta, njegova cena se brzo oporavila, iako se nakon toga popela na mnogo viši nivo.
Izvor: TNW