Uređaj nalik rukavicama oponaša čulo dodira
Haptička tehnologija oponaša iskustvo dodira stimulišući lokalizovane delove kože na načine koji su slični onome što se oseća u stvarnom svetu kroz silu, vibraciju ili kretanje. Ljudska ruka ima veliki broj taktilnih receptora koji se koriste za percepciju većine predmeta. Postoji mnogo situacija u kojima bi čulo dodira bilo korisno, kao na primer kod telezdravstvenih konsultacija gde lekar nije u mogućnosti da fizički pregleda pacijenta.
Istraživači su razvili trosmerni uređaj za rastezanje kože (SSD) ugrađen u vrhove prstiju nosive haptičke rukavice koja imitira osećaj dodira. Skalabilna tehnologija se može integrisati u tekstil za upotrebu u različitim aplikacijama kao što su telezdravstvo, medicinski uređaji, hirurški roboti, proširena i virtuelna stvarnost, teleoperacija i industrijska podešavanja.
Postojeća haptička tehnologija imala je velikih poteškoća da ponovo stvori osećaj dodira sa objektima u virtuelnom okruženju ili udaljenim predmetima. Vizuelne ili slušne znakove je lako replicirati, ali haptičke znakove je teže reprodukovati. Skoro je nemoguće obezbediti korisniku da oseti kako se nešto dešava na računaru ili pametnom telefonu koristeći haptički interfejs kao što su komercijalno dostupne pametne naočare. Haptička povratna informacija sa vibracijom postaje manje osetljiva kada se koristi kontinuirano ili kada su korisnici u pokretu, što dovodi do desenzibilizacije i smanjene funkcionalnosti uređaja.
Nova tehnologija prevazilazi probleme sa postojećim haptičkim uređajima uvođenjem nove metode za ponovno stvaranje efektivnog haptičkog osećaja putem mekih, minijaturnih, veštačkih „mišića“. Haptička rukavica omogućava ljudima da osete virtuelne ili udaljene objekte na realističniji i impresivniji način. Veštački mišići stvaraju normalne sile na vrhove prstiju korisnika, omogućavajući im da efikasno reprodukuju osećaj dodira.
Sposobnost efikasnog reprodukovanja čula dodira putem novog haptičkog uređaja koji se može nositi imala bi širok spektar prednosti, na primer, tokom pandemije COVID-19 kada se ljudi oslanjaju na video pozive da bi ostali povezani sa voljenim osobama. Za razliku od postojećih haptičkih uređaja, nova tehnologija je mekana, lagana i tanka i stoga korisnici mogu da je integrišu u ono što nose kako bi pružili realistična haptička iskustva u okruženjima uključujući rehabilitaciju, obrazovanje, obuku i rekreaciju.
Tehnologija bi mogla da omogući korisniku da oseti objekte unutar virtuelnog sveta ili na daljinu; na primer, naučnik bi mogao da oseti virtuelni kamen sa druge planete a da ne napusti svoju laboratoriju ili hirurg može da oseti tkiva organa pacijenta hirurškim alatima bez direktnog dodirivanja.
Istraživači planiraju da implementiraju uređaj u različite haptičke aplikacije kao što su navođenje haptičkog pokreta, navigaciona pomoć za starije ljude i one sa slabim vidom, taktilni tekstualni jezik i 3D ekran povratne informacije sile za upotrebu u hirurškim robotima, protezama i virtuelnoj i proširenoj stvarnosti.
Izvor: techbriefs.com