Obnovljiva solarna energija može pomoći u prečišćavanju vode
Korišćenje elektrohemije za razdvajanje različitih čestica unutar rastvora (poznato i kao elektrohemijsko odvajanje) je energetski efikasna strategija za sanaciju životne sredine i vode: proces prečišćavanja kontaminirane vode. Ali dok elektrohemija koristi manje energije od drugih sličnih metoda, električna energija se uglavnom dobija iz neobnovljivih izvora poput fosilnih goriva.
Hemičari sa Univerziteta Ilinois Urbana-Champaign pokazali su da se sanacija vode može delimično – a možda čak i isključivo – pokretati obnovljivim izvorima energije. Preko poluprovodnika, njihova metoda integriše solarnu energiju u proces elektrohemijskog odvajanja koji pokreće redoks reakcija, koja manipuliše električnim nabojem jona da bi ih odvojila od rastvora poput vode.
Koristeći ovaj sistem, istraživači su uspešno odvojili i uklonili razređeni arsenat – derivat arsena, koji je glavna komponenta otpada iz industrije čelika i rudarstva – iz otpadnih voda.
Ovaj rad predstavlja dokaz koncepta primenljivosti ovakvih sistema za prečišćavanje otpadnih voda i zaštitu životne sredine.
„Globalna električna energija se i dalje pretežno dobija iz neobnovljivih izvora zasnovanih na fosilnim gorivima, što postavlja pitanja o dugoročnoj održivosti elektrohemijskih procesa, uključujući separacije. Integrisanje solarne energije unapređuje održivost elektrohemijskog odvajanja uopšte i njegove primene prečišćavanje vode koristi i sektoru vode“, rekao je glavni istraživač Sjao Su, istraživač na Bekman institutu za naprednu nauku i tehnologiju i docent za hemijsko i biomolekularno inženjerstvo.
Izvor: sciencedaily