Review: Samsung QE55Q8F – Milijarde boja celog svemira
Od mnogih ocenjen kao najbolji testirani 4K TV u godini koja promiče, Q8F u mnogim aspektima predstavlja iznenađenje. Navikli smo da nam Samsung servira inovacije, pa nas iznenađuje susret s prilično uobičajenim karakteristikama. Ipak, inovacije ne nedostaju samo su diskretno upakovane u jedan tako običan proizvod kao što je televizor.
Iako je pomenute hvalospeve uglavnom dobio model dijagonale 65“, mi smo na test dobili 55“, ali ne verujemo da postoji značajnija razlika. Ne dajte da vas tehničke karakteristike obeshrabre, iako TV nije ni OLED, ni zakrivljen, ni 3D…Ipak, već prvi pogled na sliku, još ako je 4K i HDR, navešće vas da se zaljubite u ovaj televizor i da ga poželite u svom domu, makar morali da menjate raspored u sobi i sečete nameštaj.
Q vs. O
Iako „O“ i „Q“ vizuelno slično izgledaju, QLED označava Quantum LED tehnologiju, a razlike između OLED‑a i QLED‑a su velike. Iako su OLED modeli takođe pobrali mnogo aplauza ove godine, njihova cena je i dalje astronomski visoka, ali kao jedna od najvećih mana OLED ekrana navodi se memorijski efekat slike. Ova osobina nije toliko ni izražena ni bitna kod malih ekrana koji se povremeno uključuju, pa je OLED i dalje najpoželjnija varijanta ekrana za telefone.
Kada se OLED rasprostre na veliki ekran koji je skoro neprekidno uključen, memorijski efekat može da se pojavi relativno brzo. Dovoljno je da preferirate neki TV kanal i gledate ga često, pa da se njegov logo „utisne“ kao svojevrstan „vodeni žig“ na sve ostale kanale i sadržaje. Drugi OLED problem je relativno brza degradacija karakteristika ekrana (pa i slike) u odnosu na druge ekranske tehnologije.
QLED nije „emisiona“ tehnika – dakle ne spada u grupu ekrana poput plazme, OLED‑a ili MicroLED‑a čiji pikseli emituju svetlost. QLED je i dalje u suštini LCD tehnologija, uz značajnu izmenu pozadinskog osvetljenja. Naime, standardne LCD ekrane osvetljavaju plave diode s fosforescentnim narandžastim premazom, što daje tek neko „beličasto“ svetlo.
HDR na svom terenu
Kako god zvali novu tehniku osvetljavanja, ona uključuje tanki film između osvetljenja i LCD‑a načinjen od nanočestica koje, kad su osvetljene, i same isijavaju svetlost. Što je najzanimljivije, i intenzitetom i emitovanom talasnom dužinom može se upravljati, a sama proizvodnja ovakvog ekrana je značajno jeftinija od proizvodnje OLED ekrana.
Rezultat je značajno širi spektar boja koje može da prikaže QLED ekran. HDR je svakako značajan za poboljšanje slike, veći opseg boja i veći broj nijansi opisanih pomoću 10 ili čak 12 bita po RGB komponenti umesto dosadašnjih osam bita. Nekolicina striming servisa već nudi 4K HDR sadržaje, pod uslovom da je vaš ekran sposoban da prikaže taj prošireni spektar. Da ne dužimo – pomenutu preciznost slike i prikaza boja ne možemo dostojno da vam prepričamo, pa ostaje samo da se lično uverite u obližnjim prodavnicama.
Svakako treba istaći još dve lepe komponente ovog televizora, dostojne Samsung‑ove slike. Prva je One Connect boks koji služi za povezivanje (i napajanje) ekrana i u koji su smešteni svi neophodni konektori, ali i komponente za procesiranje slike. Procesiranje je (kao što smo i očekivali) veoma dobro realizovano, što uključuje sjajno filtriranje i upscale sadržaja niže rezolucije, ali o tome ćemo nekom sledećom prilikom. Druga komponenta je jednostavan i vrlo efikasan daljinski upravljač koji, pored glasovne kontrole koju mi stariji izbegavamo, nudi i vrlo efikasne standardne načine upravljanja.
Pri izboru novog televizora ne treba da se ograničite na jedna model niti na jedan brend, ali Q8F svakako zaslužuje dostojnu pažnju, naročito kad su u pitanju zahtevni korisnici.
Korisna adresa: www.samsung.rs