Schneider Electric: Energetska transformacija data centara
Energetska efikasnost je tema koja je lokalno aktuelna poslednjih par godina, ali tek sada, zbog globalnih dešavanja i situacije na tržištu energenata, postaje sve značajnija.
Za razliku od tek sada aktuelnih trendova, Schneider Electric već decenijama posvećuje veliku pažnju energetskoj efikasnosti, održivosti i resursima, toliko da se oni nalaze u našoj korporativnoj strategiji. Svi znamo da se svuda oko nas odvija digitalna transformacija, sve postaje digitalno, sve više podataka se proizvodi, prenosi i obrađuje, a sva obrada podataka se odvija baš u data centrima kojih zbog pomenute transformacije ima sve više, povećavaju im se kapaciteti, kao i potrošnja energije.
Sa aspekta globalne potrošnje energije, data centri imaju eksponencijalno veći udeo u potrošnji energije i postaju značajan faktor za energetsku efikasnost. S obzirom na to da se broj korisnika i pametnih uređaja takođe eksponencijalno povećava, kao i potreba za pouzdanim radom data centara, budući data centri će morati da poseduju četiri karakteristike kako bi ispunili sve ono što se od njih očekuje ubuduće:
- Održivost
- Efikasnost
- Adaptivnost
- Otpornost
Koji su to najznačajniji faktori koji utiču na efikasnost u data centru?
- Oprema koja ima određeni nivo efikasnosti i unosi veće ili manje gubitke.
- Rešenje kompletnog sistema, tj. koliko je dobar projekat data centra.
- Upravljanje infrastrukturom. Prva dva faktora neće imati dovoljan efekat ukoliko se data centrom ne upravlja na odgovarajući način.
- Kombinacijom sva tri faktora postići ćemo najbolje rezultate.
Oprema
Prilikom odabira opreme, kupac uglavnom posmatra samo cenu (Capex), ali ne obraća pažnju na kasnije troškove eksploatacije (Opex). U obzir se moraju uzeti svi troškovi tokom eksploatacionog veka opreme jer je tokom (npr. 10 godina), mnogo veći udeo troškova u potrošenoj električnoj energiji u odnosu na nabavnu cenu uređaja. Samim tim najviše prostora za uštedu ima na potrošenoj energiji, koja je u direktnoj vezi sa efikasnošću opreme.
Rešenje
Efikasnost će u velikoj meri zavisiti i od projektovanog rešenja, tj. da li je adekvatno dimenzionirano i koliko je dobro ukomponovano više različitih sistema u funkcionalnu celinu.
U zavisnosti od potrebnih kapaciteta, projektovanje sistema klimatizacije može biti na DX tehnologiji ili na dosta efikasnijoj CW, može imati free cooling, zatvorene tople/hladne zone, adijabatsko hlađenje, odgovarajuću orijentaciju i raspored opreme… Sve to utiče na ukupnu efikasnost sistema. Takođe, UPS uređaji moraju biti dobro dimenzionirani i odabran odgovarajući tip, jer će pri radu s malim opterećenjem (load %) imati nižu efikasnost, što se može prevazići projektovanjem modularnog UPS uređaja. I odabir rešenja prema potrebnom kapacitetu i prostoru može uticati na efikasnost jer nije isto kad projektujemo celu prostoriju i prateću infrastrukturu za jedan rek-orman ili kad se ograničimo na efikasnije MDC ili EDGE rešenje unutar jednog rek-ormana.
Upravljanje infrastrukturom
Uloga EcoStruxure IT DCIM softvera u energetskoj efikasnosti ima sve veći značaj. Prikupljanjem svih raspoloživih podataka dobićemo na jednom mestu digitalnog blizanca data centra, koji će nam pružati sve potrebne podatke, bolju vidljivost procesa, istorijskih i u realnom vremenu, PUE faktor, merenje energije na svim nivoima, identifikovanje gubitaka itd.
EcoStruxure nam omogućava kreiranja standardnih ili custom izveštaja, lako dostupne podatke, planiranje i modelovanje radi boljeg iskorišćenja kapaciteta i optimizacije, optimizaciju sistema klimatizacije i upotrebe servera.
Autor: Aleksandar Bukva, Key Account Manager Secure Power, Schneider Electric