BIZIT 11 - prvi dan

Brzo testiranje rastegljivih senzora 

Inženjeri u UC Berkeley  su razvili novu tehniku za pravljenje nosivih senzora koja omogućava medicinskim istraživačima da prototipiraju i testiraju nove dizajne mnogo brže i po daleko nižoj ceni od postojećih metoda. 

PCPress.rs Image

 Nova tehnika zamenjuje fotolitografiju – proces u više koraka koji se koristi za pravljenje kompjuterskih čipova u čistim prostorijama – sa rezačem za vinil od 200 dolara. Novi pristup skraćuje vreme za pravljenje malih serija senzora za skoro 90 procenata uz smanjenje troškova za skoro 75 procenata, rekao je Renkiao Ksu, koji je razvio tehniku dok je bio doktorand na mašinskom inženjerstvu na Berkliju

 Istraživači često koriste senzore koji se mogu nositi za prikupljanje medicinskih podataka od pacijenata tokom dužeg vremenskog perioda. Oni se kreću od lepljivih zavoja na koži do rastegljivih implantata na organima i koriste sofisticirane senzore za praćenje zdravlja ili dijagnosticiranje bolesti. 

Ovi uređaji se sastoje od ravnih žica, nazvanih interkonekcije, kao i senzora, izvora napajanja i antena za prenošenje podataka aplikacijama za pametne telefone ili drugim prijemnicima. Da bi održali punu funkcionalnost, moraju se rastegnuti, savijati i uvijati sa kožom i organima na koje su postavljeni — bez stvaranja naprezanja koji bi kompromitovao njihov sklop. 

Pročitajte i:  Nosivi senzori otkrivaju patogene i toksine 

 Da bi postigli fleksibilnost niskog naprezanja, inženjeri koriste strukturu „ostrvskog mosta“. Ostrva sadrže krutu elektroniku i senzorske komponente, kao što su komercijalni otpornici, kondenzatori i komponente sintetizovane u laboratoriji poput ugljeničnih nanocevi. Mostovi povezuju ostrva jedno sa drugim. Njihovi spiralni i cik-cak oblici se protežu poput opruga da bi se prilagodili velikim deformacijama. 

 U prošlosti, istraživači su izgradili ove sisteme ostrvskih mostova koristeći fotolitografiju, proces u više koraka koji koristi svetlost za kreiranje uzoraka na poluprovodničkim pločicama. Izrada nosivih senzora na ovaj način zahteva čistu prostoriju i sofisticiranu opremu. 

 Nova tehnika je jednostavnija, brža i ekonomičnija, posebno kada se pravi desetina ili dva uzorka koji su medicinskim istraživačima obično potrebni za testiranje. 

Izvor: techbriefs.com

Facebook komentari:
Računari i Galaksija
Tagovi: , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *