Deset stvari koje smo naučili o oblaku…do sada
Cloud tehnologija pruža velike mogućnosti, ali postavlja i velike izazove. Previše izbora i kompleksnost koja ih prati može da zbuni. Neke poznate činjenice pomoći će da stvari sagledate s prave strane.
#1 NIJE BITNO „DA LI“ NEGO „KAKO“ KORISTIMO CLOUD
Oblak je „samo“ alat, a ne krajnji cilj sam po sebi. Istina, prilično moćan alat. Zapravo, oblak je platforma — sa odličnim performansama za većinu potreba, mogućnošću promene resursa, plaćanju po potrošnji, visokom pouzdanošću i lakoj upotrebi. Ali u suštini, kao i svaki alat, cloud je samo sredstvo. Prava vrednost leži u načinu primene i dobijenom rezultatu.
#2 PRIMARNA SVRHA OBLAKA NIJE NIŽA CENA, NEGO MANJE BRIGE
U svetu globalizacije, brzog tehnološkog napretka i izražene konkurentnosti, akcenat biznisa je fokus na ono što je stvarno važno za vaše poslovanje, i outsourcing‑u svega ostalog. U tom smislu, IT infrastruktura teško da zauzima „stvarno važno“ mesto. IT infrastruktura se danas „podrazumeva“ i ne pruža konkurentsku prednost (engl. commodity). Način na koji se ona upotrebljava može diferencirati kompaniju na tržištu, i to je ono čime biznis treba da se bavi.
#3 I JAVNI I PRIVATNI, TJ. HIBRIDNI OBLAK JE OČIGLEDNO REALNOST
Barem u narednih pet do deset godina. Neće očigledno sve aplikacije preći na javni oblak, kao što se pre par godina pompezno najavljivalo. Iz mnogo razloga može se preferirati sopstvena infrastruktura: kontrola, performanse, regulativa, dugoročno niži TCO za aplikacije s predvidivom potrošnjom.
#4 PRILIKOM MIGRACIJE TREBA KRENUTI OD JEDNOSTAVNIJIH, MANJE BITNIH APLIKACIJA
Tako se smanjuje poslovni rizik i omogućava zaposlenima da se naviknu na novo okruženje.
#5 PRELAZAK NA CLOUD, IAKO POSTEPEN, TREBA DA BUDE PLANIRAN
Prelazak na oblak znači da imamo još manje kontrole nego ranije. I to je sasvim u redu. Samo se treba upoznati s novim okruženjem — upravljačkim portalom, monitoringom, načinom kontrole troškova. Dodatno, neophodna je promena pristupa i procesa rada kako bi se oblak uspešno prihvatio u kompaniji.
#6 NISU SVI OBLACI ROĐENI JEDNAKI
Do sada su svi čuli za famozna tri modela korišćenja oblaka: IaaS, PaaS, SaaS. Unutar tih modela postoji bezbroj varijacija, u zavisnosti od provajdera. Birajte u skladu s potrebama.
#7 DRUGI INOVIRAJU, VI KORISTITE
Još jedna lepota oblaka jeste u tome što provajder ne samo da brine za obnavljanje i ažuriranje hardvera i softvera koji pružaju osnovni servis nego i kontinuirano objavljuje nove servise (npr. AI algoritmi, nosql baza, …) koji su spremni za vaše korišćenje „na klik“. Sve i da ste IT kompanija, teško da biste ispratili dinamiku inovacija jednog AWS‑a. A šta tek kompanije kojima IT nije fokus mogu da očekuju?
#8 LEŽERNOST I MANJAK KONTROLE MOGU SKUPO DA KOŠTAJU
Svi smo čuli horor priče o enormnim AWS računima na kraju meseca. Problem je što uglavnom planiramo kako da migriramo postojeće aplikacije i servise na cloud, ali malo razmišljamo šta ćemo raditi nakon toga. Inače, jedan od glavnih izazova u IT‑ju današnjice jeste nedostatak vidljivosti, centralizacije i samim tim upravljivosti. U svetu oblaka ovaj problem je još izraženiji. Zato bi trebalo koristiti alate za nadgledanje iskorišćenja i kontrolu troškova.
#9 CLOUD JE SIGURNIJI OD SOPSTVENE DATA CENTAR INFRASTRUKTURE
Barem u većini slučajeva. Logika je jednostavna — cloud provajderi imaju znatno bolju tehničku ekspertizu i veće iskustvo. Usled velikog broja korisnika i neizbežnih incidenata koje su imali, njihov sistem je evoluirao i „ojačao“ više nego što bi data centar bilo koje kompanije mogao.
#10 CLOUD NIJE NASTAO PREKO NOĆI
Koncept utility računarstva nastao je još početkom 60‑ih godina. Tada su razvijane i usavršavane tehnike „deljenja vremena“ i virtuelizacije procesa na Mainframe računarima. Početkom 70‑ih već smo imali komercijalnu upotrebu virtuelnih mašina na IBM S/370 računarima. Tako da cloud stoji na „ramenima velikana“, tj. mainframe ere, kao i istraživača i inženjera koji su ga razvijali.
Korisne adrese:
www.netcast.rs
kosebojiklaudajos.rs
Autor: Goran Martić