Veštačka koža pruža povratnu informaciju
Tehnologija koja je sposobna da replicira čulo dodira — takođe poznata kao haptička povratna sprega — može u velikoj meri poboljšati interfejse čoveka-računara i čoveka-robota za aplikacije kao što su medicinska rehabilitacija i virtuelna stvarnost. Razvijena je meka veštačka koža koja pruža haptičku povratnu informaciju i, koristeći samoosetljivi mehanizam, ima potencijal da se trenutno prilagodi pokretima korisnika.
Sistem mekih senzora i aktuatora kože omogućava veštačkoj koži da se prilagodi tačnom obliku ručnog zgloba korisnika, i na primer, obezbedi haptičku povratnu informaciju u obliku pritiska i vibracija. Senzori naprezanja kontinuirano mere deformaciju kože tako da se haptička povratna sprega može podesiti u realnom vremenu kako bi se proizveo što realističniji osećaj dodira.
Veštačka koža sadrži mekane pneumatske aktuatore koji formiraju membranski sloj, koji se može naduvati upumpavanjem vazduha u nju. Aktuatori se mogu podesiti na različite pritiske i frekvencije (do 100 Hz). Koža vibrira kada se membranski sloj brzo naduva i izduva. Senzorski sloj se nalazi na vrhu membranskog sloja i sadrži meke elektrode napravljene od mešavine tečnog i čvrstog galijuma. Ove elektrode kontinuirano mere deformaciju kože i šalju podatke mikrokontroleru koji koristi ovu povratnu informaciju da fino podesi osećaj koji se prenosi na nosioca kao odgovor na pokrete korisnika i promene spoljašnjih faktora.
Veštačka koža se može rastegnuti do četiri puta u odnosu na prvobitnu dužinu do milion ciklusa. Koža je testirana na prstima korisnika; sledeći korak će biti razvoj potpuno nosivog prototipa za aplikacije u rehabilitaciji i virtuelnoj i proširenoj stvarnosti.
Izvor: techbriefs.com