Revolucija u bezbednosti baterija
Istraživački tim za saradnju, na čelu sa profesorom Hyun-Kon Song na Školi za energetiku i hemijsko inženjerstvo na UNIST-u, dr Seo-Hyun Jung iz Istraživačkog centra za napredne specijalne hemikalije na Korejskom istraživačkom institutu za hemijsku tehnologiju (KRICT) i dr. Tae-Hee Kim iz Centra za istraživanje i razvoj napredne energetske tehnologije u Ulsanu pri Korejskom institutu za energetska istraživanja (KIER), postigao je revolucionarnu prekretnicu u tehnologiji baterija. Njihovo izvanredno dostignuće u razvoju nezapaljivog gel polimernog elektrolita (GPE) je postavljeno da unese revoluciju bezbednosti litijum-jonskih (Li-jonskih) baterija ublažavanjem rizika od požara.
U prošlosti je potencijalna zapaljivost litijum-jonskih baterija izazvala značajnu zabrinutost, posebno u električnim vozilima, gde opasnost od požara predstavlja ozbiljnu pretnju za podzemne parkinge. Rešavajući ovo kritično pitanje, istraživački tim je uspešno razvio revolucionarni nezapaljivi polimerni polučvrsti elektrolit, koji nudi obećavajuće rešenje za ublažavanje požara baterija.
Konvencionalno, nezapaljivi elektroliti se u velikoj meri oslanjaju na ugradnju aditiva ili rastvarača koji usporavaju plamen sa izuzetno visokim tačkama ključanja. Međutim, ove metode su često dovele do značajnog smanjenja jonske provodljivosti, kompromitujući ukupne performanse elektrolita.
U svom revolucionarnom istraživanju, istraživački tim je u elektrolit uveo količinu polimera u tragovima, stvarajući polučvrsti elektrolit. Ovaj novi pristup dramatično je povećao provodljivost Li-jona za 33 procenta u poređenju sa postojećim tečnim elektrolitima. Štaviše, baterije tipa vrećice koje sadrže ovaj nezapaljivi polučvrsti elektrolit pokazale su značajno poboljšanje životnih karakteristika od 110 procenata, efikasno sprečavajući nepotrebne reakcije elektrolita tokom formiranja i rada međufaznog sloja čvrstog elektrolita (SEI).
Ključna prednost ovog inovativnog elektrolita leži u njegovim izuzetnim performansama i nezapaljivosti. Potiskivanjem radikalnih lančanih reakcija sa gorivnim jedinjenjima tokom procesa sagorevanja, polimerni polučvrsti elektrolit efikasno inhibira pojavu požara baterija. Istraživački tim je pokazao izvrsnost razvijenog polimera kvantitativnom analizom njegove sposobnosti da stabilizuje i potisne radikale.
Jihong Jeong (Škola za energetiku i hemijsko inženjerstvo, UNIST) je rekao: „Interakcija između polimerizovanog materijala unutar baterije i isparljivih rastvarača omogućava nam da efikasno potisnemo radikalne lančane reakcije. Kroz elektrohemijsku kvantifikaciju, ovaj proboj će u velikoj meri doprineti razumevanju mehanizma nezapaljivih elektrolita.
Koautor Mideum Kim, master student na Školi za energetiku i hemijsko inženjerstvo na UNIST-u i Korejskom istraživačkom institutu za hemijsku tehnologiju (KRICT), dodatno je potvrdio izuzetnu sigurnost same baterije kroz različite eksperimente. Sveobuhvatni pristup tima uključivao je primenu nezapaljivog polučvrstog elektrolita na baterije tipa vrećice, obezbeđujući procenu nezapaljivosti elektrolita proširenu na praktične primene baterija.
Izvor: techbriefs.com